Potrebujete poradiť?

Roman    +421 907 885 834 Pon-Sob, 7:00 - 19:00 hod. 
 info@tatranskyprofil.eu

Ako postaviť altánok? Tieto tipy vám pomôžu!

Ak ste sa rozhodli postaviť si záhradný altánok, pravdepodobne máte v pláne spraviť z neho oázu kľudu a pokoja. Nie je predsa nič krajšie, ako teplý letný podvečer, strávený v kruhu priateľov pod ochranou vlastnoručne zhotoveného altánku.

Altánok je z praktických dôvodov dobré umiestniť blízko domu. To oceníte najmä pri prenášaní riadu či jedla. V lete je altánok ideálnym miestom na rodinný obed. Ak radi grilujete, umiestnite altánok blízko inžinierskych sietí. Je to veľakrát jednoduchšie ako následné prekopávanie sa k najbližšiemu zdroju elektriny alebo vody. Aby ste si zachovali súkromie, neumiestňujte altánok v tesnej blízkosti domu alebo susedovho plotu. Mohlo by vám to kaziť výhľad na záhradu.

ZÁKLADOM JE ZÁKLAD

Prvou vecou, na ktorú sa budete pri plánovaní stavby pozerať, bude podklad. Aby vám altánok vydržal dlhé roky bez opráv, je dôležité nepodceniť prípravu a dôkladne si miesto, kde bude altánok stáť, pripraviť. Základom je nájsť rovnú plochu. Ak ste si už miesto vybrali a zistili, že nie je rovné, nezúfajte. Tento problém vyriešite jednoducho. Postačí, ak naveziete alebo naopak, odkopete zeminu, vďaka čomu dostanete rovnú plochu, ktorú potrebujete. Presnosť svojej práce si overte vodováhou. V prípade, že ste zeminu dovážali, poriadne ju utlačte – má totiž tendenciu sadnúť si.

Následne vás čaká výber materiálu na podklad. Osvedčenou klasikou je štrk veľkosti 16-32. Ak vám štrk z nejakého dôvodu nevyhovuje, siahnite po prírodnom kameni alebo dreve. S kameňom a štrkom budete mať menej starostí. Pri dreve buďte opatrní. V dôsledku kontaktu so zemou môže časom zvlhnúť a začať hniť.

DREVO ALEBO KAMEŇ?

Do prírody sa najviac hodia prírodné materiály. Odporúčame vám preto drevo alebo kameň. Majte na pamäti, že altánok bude stáť v záhrade počas celého roka. To znamená, že naň striedavo bude svietiť slnko, padať dážď a sneh alebo fúkať vietor. Najčastejšie používaným druhom dreva je smrek. Je ľahké, dobre vyzerá a zároveň sa skvelo hodí na tesárske práce.

Taktiež sa s ním ľahko manipuluje, je cenovo dostupné a najmä je ho dostatok. Ak sa chystáte stavať altánok po prvý raz, je veľká šanca, že vám niečo nevyjde podľa plánov alebo nákresu. Vtedy je lepšie mať v zálohe náhradné dosky a trámy.

Drevo je však náchylnejšie na opotrebovanie vplyvom počasia. Preto je dôležité pravidelne sa oň starať a obnovovať ochranné nátery. V prípade, že si zvolíte kameň, resp. kombináciu dreva a kameňa, budete potrebovať ďalší materiál a skúsenosti s prácou s kameňom. Ak ste z kameňa ešte nikdy nič nestavali, odporúčame vám poradiť sa s odborníkom, skúsenejším staviteľom, alebo si aspoň dôkladne naštudovať pracovný postup z internetu či odbornej literatúry.

AKO UKOTVIŤ ALTÁNOK

Keďže budete okolo altánku denno denne chodiť, nepodceňte jeho stabilitu. To posledné, čo chcete je, aby vám počas rodinnej idylky spadla strecha na hlavu. Kotvenie altánku umiestnite do nemrznúcej hĺbky, čo býva 1m. Tým zaručíte, že ani v zime sa stabilita prístrešku nezmení a vy na jar nebudete musieť riešiť opravy alebo popraskané základy.

Ak ste sa rozhodli pre drevo, nosné trámy ukotvíte od kovových nosníkov, ktoré po zapustení do zeme zalejete betónom a necháte vytvrdnúť. V prípade, že ste zvolili kameň a murovanú konštrukciu, bude stavba vyžadovať základové pásy. Tie môžete umiestniť do celých základov, minimálne však do miest, kde budú stáť steny alebo nosné stĺpy.

AKO POSTAVIŤ ALTÁNOK?

MUROVANÝ ALTÁNOK

Po tom, čo ste umiestnili kotvenie a skontrolovali, či pevne drží, čaká vás postavenie nosnej časti altánku. V prípade murovanej stavby je ďalší postup jednoduchý. Budete potrebovať vztýčiť nosné stĺpy, ktoré budú podopierať strechu. Postavte do každého rohu jeden. Ak chcete mať väčšiu stabilitu a istotu, že altánok bude pevný ako skala, môžete pridať podporu do stredu každej strany altánku. Následne umiestnime na nosné stĺpy pozdĺžne nosníky, ktoré budú základom pre strechu. Vďaka väčšej nosnosti murovanej stavby môžeme strechu pokryť pálenou alebo betónovou keramickou škridlou, ale aj ľahkým plechom či šindľom.

DREVENÝ ALTÁNOK

Ak chceme mať celý prístrešok z dreva, postup je podobný ako pri murovanej stavbe. V rohoch budúceho prístrešku vztýčte nosné stĺpy. Tie môžu byť zhotovené z drevených hranolov, alebo z kmeňa stromu, v prípade, že chcete celej stavbe pridať na divokosti. Následne tieto stĺpy spojíme nosníkmi, ktoré sa stanú podkladom pre strechu. Celú konštrukciu spevnite horizontálnymi väzníkmi, ktoré uložíte v priečnom aj pozdĺžnom smere. Základnú nosnú konštrukciu zároveň doplňte vzpernými pásmi.

OBJAVTE NAŠE PRODUKTY

ČO SO STRECHOU?

V prípade, že ste zvládli postaviť základy a nosnú konštrukciu, je načase zakryť celú stavbu strechou. Na výber máte z dvoch hlavných možností. Ak sa celá stavba nesie v duchu jednoduchosti, môžete si v tomto štýle zariadiť aj strechu. Takou variantou je pultová strecha. Ako už názov napovedá, jedná sa o rovnú strechu, pripomínajúcu svojím tvarom pult. Tieto strechy majú z konštrukčných aj estetických dôvodov sklon do 15°. To môže byť nevýhodou napríklad v zime, kedy sneh ostane na streche a pri väčšom množstve ho budeme musieť odhádzať ručne, aby sa vám strecha neprepadla. V prípade striech s nižším sklonom odporúčame použitie falcovanej plechovej krytiny alebo strešnú hydroizolačnú fóliu na báze mäkčeného PVC. Oba spomínané materiály si vyžadujú minimálny sklon strechy 3°.

Druhou, konštrukčne náročnejšou variantou, je sedlová strecha. Tá je napriek tomu, že je náročnejšia na konštrukciu, je častokrát využívanejšia. Kvôli väčšiemu sklonu sa zvyčajne na pokrytie používa asfaltový šindeľ. Ďalšími možnosťami sú plechová krytina alebo bežná pálená keramická škridla, pod ktorú je ale nutné doplniť latovanie.

AKO ZÚTULNIŤ ALTÁNOK

Altánok už dávno nie je len o stole a stoličkách. Popremýšľajte, na čo chcete altánok využívať a podľa toho sa rozhodnite, aké vybavenie potrebujete zabezpečiť. Ak máte v pláne tráviť tam dlhé večery s rodinou či priateľmi, zíde sa vám tam elektrické osvetlenie, alebo aspoň sviečky. Ďalším vítaným spríjemnením môže byť kozub, elektrický gril alebo reproduktory, z ktorých vám bude hrať hudba, na ktorú budete mať práve chuť.

ČO S OKOLÍM?

V prípade, že si chcete zachovať súkromie a máte v záhrade dosť miesta, môžete v blízkosti altánku vysadiť ovocné stromy. Tie vám v lete poskytnú príjemný tieň a navyše vás zásobia plodmi z vlastnej záhradky. Keď už sme pri vlastnej záhradke, dobrým nápadom môže byť malý záhon byliniek a korenín v tesnej blízkosti altánku. Keď budete grilovať, pohodlne si natrháte korenie podľa chuti a návšteva pôjde zaručene do kolien.

KVALITA ZA NAJLEPŠIE CENY – PRESVEDČTE SA

POZRIEŤ CENNÍK

Kontakt

Predajňa Nižná (hlavný sklad)

Družstevná 511

027 43 Nižná
Zobraziť na mape

Otváracie hodiny
Po - Pi 8:00 - 16:00 hod.
So ZATVORENÉ

+421 907 885 834
info@tatranskyprofil.eu

Predajňa Pezinok

Bratislavská 85
902 01 Pezinok
Zobraziť na mape

Otváracie hodiny
Po - Pi 8:00 - 16:30 hod.
So ZATVORENÉ

+421 919 075 001
pk@drevoprofil.sk
WOOD PROFIL s.r.o., drevené profily, Družstevná 510, Nižná 027 43, 0907 885 834, info@tatranskyprofil.eu