Info o výrobkoch
V našej ponuke nájdete šíroký sortiment drevených profilov ako tatranský profil, zrubový profil, dlážkovica, terasová podlaha rôznych typov, rozmerov, tried a drevin. Taktiež ponúkame aj sortiment príslušenstva ako podkladové hranoly, ukončovacie lišty a spojovací materiál. Účelom tohto bulletinu je pomoc pri výbere správnej dreviny pre váš projekt, taktiež sprostredkovanie cenných rád pre správne zaobchádzanie s profilmy ako skladovanie, farbenie a montáž. Použitým našich výrobkou a dodržiavaných týchto rád dosiahnete najlepší výsledok vašej realízácie.
- VÝBER DREVINY
Smrek obyčajný je najčastejšie používaná drevina na výrobu drevených profilov ako tatranský profil, zrubový profil a dlážkovica. Ďalej ponúkame aj materiály ako sibírsky smrek, borovica, červený smrek alebo sibírsky smrekovec. Jednotlivé druhy drevín sa líšia vo viacerých smeroch ako hustota, obsah živice, tvrdosť, farba a v neposlednom rade použiie.
- smrek obyčajný: je mäkší materiál neutrálnej svetlej farby, hrče stredných rozmerov, všeobecne menej živicový, homogennejšia stavba vlákien, pôvodom z našich pásiem
Použitie: všestranné, interiérové/exteriérové obklady – tatranský profil, zrubový profil, dlážkovica v interiéry, hranoly, ukončovacie lišty
- sibírsky smrek: má hustejšiu stavbu oproti bežnému smreku, materiál neutrálnej svetlej farby, menšie hrče, všeobecne menej živicový, homogennejšia stavba vlákien, pôvodom zo severských krajín ako Rusko, Fínsko, Estónsko
Použitie: všestranné, interiérové/exteriérové obklady – tatranský profil, zrubový profil, dlážkovica v interiéry, stavebné hranoly C24
- borovica: má hustejšiu stavbu oproti smrekom, spôsobenú vyšším obsahom živice —> vyššia odolnosť napr. v exteriéry, hrče stredných rozmerov, jemne červenastá farba, výraznejšia drevná štruktúra (kresba dreva), pôvodom z našich pásiem
Použitie: všestranné, exteriérové obklady – tatranský profil, zrubový profil, dlážkovica v interiéry, terasová podlaha
- červený smrek: najtvrdšia drevina zo smrekov, vysoká hustota —> vyššia odolnosť napr. v exteriéry, červenastá farba, výraznejšia drevná štruktúra (kresba dreva), pôvodom z našich pásiem
Použitie: terasová podlaha, fasádne obklady
- sibírsky smrekovec: najtvrdšia a najcennejšia drevina medzi smrekmi, vysoká hustota —> vysoká odolnosť napr. v exteriéry, hrče stredných rozmerov, hnedastá farba, výrazná drevná štruktúra (kresba dreva), dlhá životnosť, pôvodom zo severských krajín ako Rusko, Fínsko, Estónsko
Použitie: terasová podlaha, fasádne obklady
- PREPRAVA
Prepravu profilov z našej ponuky vykonávame vlastnou dopravou pomocou skriňový dodávok značky Iveco Daily, ktoré sú najvhodnejšie pre tento účel. Dĺžka dodávky je 7m, šírka necelé 2,5m a výška 3,3m, čo umožnuje dovoz profilov až do dĺžky 6m na rôzne miesta ako aj do záhradkárskych oblastí, kde sa väčšie nákladné autá nedokážu dostať. Dovoz objednaného materiálu je zväčša do 7-10 dní, zdarma pri odbere aspoň 30m2 alebo po prevýsení hodnoty 400€, avšak termín záleží od aktuálnych skladových zásob a vami vybranej dĺžky. V prípade že Vám horí termín vieme tovar dodať aj do 2 dní na celom územi Slovenska. V prípade objednávok na mieru sa môže doba dodania natiahnuť aj na 14 dní od objednania.
- SKLADOVANIE
Drevené profily z našej výroby sú balené v balíkoch zviazaných plastovou páskou, prípadne špagátom po 2-20 kusov v balíku rôzne podľa rozmeru. Profily z dovozu z Estónska sú balené prevažne do perforovanej termo fólie, ktorá zachováva vlastnosti materiálu. Po dovezení materiálu k Vám domov je potrebné profily uschovať tak aby neboli v priamom kontakte so zemou na podkladové hranoly, najlepšie 5cm od zeme. Ďalej je nutné zabezpečiť aby drevené profily neboli v kontakte s poveternostnými vplyvmi ako slnečné žiarenie, dážd alebo vysoká vlhkosť vzduchu pre optimálne výsledky po montáži.
V prípade že ste si u nás zakúpili drevenú podlahu – dlážkovicu, ktorá je sušená v sušičke odporučame takúto podlahu pred montážou nechať aklimatizovať v miestnosti v ktorej bude položená. Správnu aklimatizáciu sušených drevených profilov (plati aj pre interiérové obklady) dosiahnete uschovaným profilu (dlážkovica, tatranský profil) v miestnosti v ktoréj bude položená, prípadne v miestnosti s podobnou vlhkostou a teplotou tak že ju necháte zabalenú ako bola dovezená, teda zabalíkovanú po 4-5ks na cca. 7-14 dní, v prípade možnosti aj viac. Aklimatizovanie dreva služí na vyrovanie vlhkostí pri prevoze a skladovaní profilov s vlhkosťou prostredia montáže, po aklimatizovaní sú minimalizované pohyby materiálu v mieste spojov. (UPOZORNENIE: pri aklimatizácii alebo úschovaní drevevených profilov ako sú tatranský profil alebo dlážkovica vo vysokej vlhosti, ktorá je spôsobená buď čerstvou stavbou-mokrými múrmi, ďalej otvorenými vstupmi ako sú okná a dvere pri vysokej vonkajšej vlhkosti (po daždi, v zime a podobne) na dlhú dobu, nezodpovedáme za zvýšenú vlhkosť, resp. navlhnutie dreveného profilu.
- CHEMICKÉ OŠETRENIE
Drevené profily sú dodávané v surovom stave po sušení, preto je ich potrebné ešte pred montážou chemicky ošetriť pre zvýšenie životnosti a trvácnosti dreva. Chemické ošetrenie pozostává ako prvé z ošetrenia proti škodcom, kedy sa drevené profily natrierajú z oboch strán, aby náter ako napr. Krovosan/Bochemit bol obsiahnutý v dreve rovnomerne, nakoľko sa tieto nátery proti škodcom riedia vodou vo vysokom pomere čo môže spôsobiť nepomerné navlhnutie dreva a tým následné pokrútenie. V prípade že sa obávate tochto javu môžete použiť náter proti škodcom aj v neriedenom stave, čo môže spôosobiť vyššie náklady. Chemické ošetrenie proti škodcom je potrebné najmä pri exteriérovom použitý drevených profilov, pričom použitie v interiéry nie je nutné.
Ďalej je potrebné drevené profily ošetriť náterom za účelom konzervácie, teda zachovania vlasností a čo najdlhšej životnosti. Takýto náter môže byť rôzneho druhu a farby. Najčastejšie sa používajú lazúry na drevo, ktoré sú predávané v rôznych farebný odtieňoch a tým tvoria najdostupnejšiu ochranu dreva. Ďalším často používaným nýterom je lak, ktorý môže pozostávať aj z viacerých zložiek, ktoré napríklad môžu zvyšovať tvrdost (tvrdený lak) alebo zvýraznovať štruktúru dreva. Takýto tvrdený lak je vhodný rovnako do interiéru ako aj exteriéru. Často sa používa na drevené podlahy, kde tvrdený lak dokáže zvýšiť odolnosť podlahy. V poslednej dobe sa čoraz viac používajú farby aleb glazúry, ktorých základnou zložkou je olej. Olejové farby/glazúry májú široké použitie v exteriéry ako aj v interiéry. Obľúbené sú najma pre ich najtrvácnejšie zakonzervovanie dreva, ktoré pri správnom použitý môže vystačit až na 7 a viac rokov kým je potrebný ďalší náter. Rovnako sú olejové farby často používané aj pri drevených podlahách, nakoľko olejový náter je príjemnejší na dotyk oproti klasicky používanému laku. Navyše olejové farby nechávajú na drevu vyniknúť drevnú štruktúru. Olejové farby sa dajú zakúpiť aj s obsahom vosku alebo UV ochranou čo taktiež predlžuje trvácnosť vašej realizácie.
Pri chemickom ošetreni dreva je potrebné dodržať niekoľko pravidiel ktoré Vám zabezpečia kvalitný výsledok vašej práce:
- Neodporúčame natierať drevené profily na priamom, silnom slnku, resp. po natretí je potrebné ihneď takéto natreré profily uložiť do tieňa, vzhľadom k môžnému vykrútenie lamely.
- Náter do exteriéru je potrebné urobiť aspoň 2x, pričom pre dlhšiu trvanlivosť odporučame natreť aj 3x. Prvý náter odporúčame urobiť ešte pred montážou, aby ste predišli “bielym čiarkam’‘ po miernom rozostúpení v oblasti spojov.
- Náter do interiéru postačuje v 1 alebo 2 vrstvách.
- Drevené profily je potrebné natierať štetcom v smere vlákien.
- Tenké drevené profil hrúbky 11mm a 15mm odporúčame natierať tesne pred založením.
- Natery je môžné aj kombinovať, napr. farebná lazúra a tvrdený lak
- MONTÁŽ
Motáž drevených profilov sa poväčšine vykonáva na drevený podklad, ktorý pozostáva z drevených podkladových hranolov (nehobľované/hobľované!) rôznych rozmerov podľa hrúbky profilu (nájdete v našej ponuke). Montáž je taktiež môžné vykonať za určitých okolností aj na rovný drevený podklad ako sú staré dosky, starý drevený obklad, ktorý musí byť rovného tvaru, alebo na OSB dosky. V prípade pokládky dlážkovice je možná montáž priamo na stárú dlážkovicu (drevenú podlahu) s použitým tlmiacej podložky. Avšak dlážkovicu neodporúčame lepiť na betónový povrch. Pri pokládke drevených profilov na drevené podkladové hranoly je potrebné dodržiavať určité rozostupy vhodné pre jednotlivé hrúbky profilov, taktiež je vhodné použiť správny spojovací materiál. Všetky potrebné informácie o montáži nájdete tu:
- podklad
Pri príprave podkladu je potrebné zvoliť správny rozmer podkladových hranolov, ktorých rozmer (hrúbka šírka) závisí od hrúbky profilu, táto tabuľka Vám pomôže pri správnom výbere:
HRÚBKA PROFILU | ODPORÚČANÝ ROZMER PODKLADOV |
11mm | 15x30mm, 20x30mm |
15mm | 20x30mm, 30x40mm, 30x50mm |
20mm | 30x50mm, 40x50mm |
25mm | 40x50mm, 50x50mm |
30mm | 40x50mm, 50x50mm, príp. váčšie |
45mm | 40x50mm, 50x50mm, príp. váčšie |
- rozostupy
Dodržiavanie správnych rozostupov je rovnako dôležité pri montáži drevených obkladov ako aj pri montáži dlážkovice. Svetlá šírka alebo prázdny priestor medzi jednotlivými podkladmi by mal byť adekvátny k hrúbke obkladu, aby sa zamedzilo k neželanému prehýbaniu dlážkovice alebo pohybom obkladu po založení. V tabuľke nájdete uvedené odporúčané rozostupy pri montáži drevených profilov ako tatranský profil, zrubový profil a dlážkovica.
HRÚBKA PROFILU | ODPORÚČANÉ ROZOSTUPY |
11mm | 60cm a menej |
15mm | 70cm a menej |
20mm | od 40cm —> 50cm |
25mm | od 40cm —> 70cm |
30mm | od č0cm —> 90cm |
45mm | od 60cm —> 150cm |
* odchylka 10%
- uchytávanie
Uchytávanie drevených profilov je možné vykonávať viacerými spôsobmi a to klasickým spojovacím materiálom ako sú klince alebo skrutky do dreva. Ďalej je možné tatranský profil, zrubový profil a iné exterierové profily uchytávať aj tzv. montážnými plieškami (úchytkami) z ocele, ktoré predávame buď s klinčekmi alebo so skrutkami (vhodné pre profily od hrúbky 20mm). Tatranský profil hrúbky 11mm a 15mm postačuje prichytávať klinčekmi, nastrelovacou pištolou alebo montážnymi úchytkami. V prípade drevených profilov od hrúbky 20mm môžete použiť buď skrutky do dreva alebo montážne úchytky z našej ponuky v balení so skrutkami. Avšak pri montáži dlážkovice odporúčame montáž výhradne s použitým skrutiek do dreva.
Montážne pliešky
Montážne pliešky (úchytky) dodávame pre všetky rozmery drevených profilov od hrúbky 11mm až do 45mm, v prípade montáže profilov hrúbky 11mm a 15mm stačí použiť montážne pleišky s klinčekmi, ktoré sú v balení, avšak pri hrúbke od 20mm odporúčame použiť pleišky vo variante so skrutkami. Montážne úchytky su vkladajú do drážky obkladu a následne pretrčajúca časť úchytky sa pripevní klinčekom alebo skrutkou do dreveného podkladu. Pri použitý montážnych úchytiek je nutné začínať pokladať drevené profily zvrchu do dola. Nakoľko najmä v exteriéry sa musia drevené profily ukladať perom do hora, kvôli správnemu stekaniu vody. V interiéry môžete profily ukladať aj od dola smerom hore.
Montáž terasovej podlahy
Montáž terasovej podlahy podlieha niekoľkým faktorom, nakoľko nemá pero a drážku jednotlivé lamely sa ukladajú v rozmedzí 3-6mm. Terasová podlaha sa ukladá na drevený podkaldový rošt, ktorý by mal byť ohobľovaný a taktiež by mal byť vyrobený z rovnakej dreviny. V našej ponuke nájdete terasovú podlahu z červeného smreku alebo sibírskej borovice. V oboh prípadoch odporúčame vytvoriť podklad zo sušených hobľovaných hranolov z červeného smreku, ktoré nájdete v našej ponuke v rôznych rozmeroch. Výber konkrétneho rozmeru závisí od veľkosti terasy, zátaže a iných okolností, avšak najrozšírenejší rozmer pri montáži je 50x60mm. Rozostupy medzi jednotlivmi podkladmi by nemala presiahnuť 50cm. Pri montáži terasovej podlahy je dôležitý aj spojovací materiál, ktorý musí byť špeciálny. Nakoľko materiál ako červený smrek alebo sibírska borovica má silné vnútorné pnutie spôsobené vysokou hustotou a tvrdosťou vlakien, ktoré bežné skrutky do dreva nevydržia. Na montáž terasovky je nevyhnutné použiť terasové skrutky z kaleného nerezu z úpravou A2 alebo A4. Na montáž bežnej terasy odporúčame použiť terasové skrutky z kaleného nerezu z úpravou A2 a pri montážy terasovej podlahy pri bazéne odporúčame použiť terasové skrutky z kaleného nerezu z úpravou A4, ktoré odolájú aj agresívnemu chlóru. V našej ponuke nájdete oba druhy terasových skrutiek od firmy Rapi-Tec, ktoré majú dvojitý závit s predelom, ktorý zabezpečujem vrátenie skrutky po pohybe materiálu napr. v zime. V nepodlednom rade je potrebné spomenúť, že terasovú podlahu pred ukotvením je potrebné predvrtáť, aby ste sa vyhli neželaným posuvom vopred stanovených rozostupov/škáriek a celkovej terasovej podlahy .
Roman Jadroň, 2018 ©