Ceny dreva stúpajú, množstvo klesá. Aká je situácia v drevárskom priemysle?
Drevo sa v poslednom roku stalo vzácnou komoditou. Jeho ceny najmä v poslednom období raketovo stúpajú a zásoby sa míňajú. Výpadky dodávok a zdražovanie už avizujú aj výrobcovia koncových produktov, a zlepšenie je v nedohľadne. V článku vám vysvetlíme, čo katastrofálnu situáciu v drevárskom priemysle spôsobilo, a ako ovplyvnila aj naše fungovanie.
Ceny dreva stúpajú k novým rekordom
Drevo sa za posledné mesiace stalo materiálom, ktorý je hodnotný a vzácny ako zlato. Pritom minulý rok bola situácia ešte opačná. Aj na Slovensku bol dostatok kalamitného dreva dovážaného z Čiech, Rakúska a Nemecka, ktoré sa vo veľkom spracovávalo.
Lenže rok 2021 už kalamitnej ťažbe veľmi neprial a výrazne klesla. Aj pre tento pokles pocítila stredná Európa nedostatok smrekového dreva. Navyše, odborníci už na prelome rokov varovali, že v roku 2021 dopyt prevýši ponuku.
Negatívne prognózy sa naplnili nevídaným spôsobom. Prejavilo sa to najmä na cenách mäkkého ihličnatého dreva, akým je borovica, jedľa a smrek, ktoré v posledných mesiacoch vyleteli o desiatky percent.
Firmy, pre ktoré je rezivo materiálom na výrobu koncových produktov, ako palety alebo drevené profily, museli reagovať a zdražieť. Niektorí síce siahli aj na svoje marže, aby bolo zvýšenie minimálne, ale to sa im zrejme nepodarí udržať. Ceny totiž dlhodobo lámu rekordy, a môžeme len polemizovať, kedy a kde sa stúpajúca krivka zastaví.
Samotný rast cien nie jediným problémom. Tým je aj fakt, že sa ceny menia už na dvojtýždňovej, dokonca týždňovej báze. Spoločnosti tak už svojim zákazníkom nedokážu garantovať, že cena pri dodaní bude rovnaká ako pri objednávke.
Zdroj: Unsplash
Dodávky dreva meškajú, výrobcovia hlásia poloprázdne sklady
Masívne rastúce ceny reziva dopĺňa jeho nedostatok v jednotlivých sortimentoch. Väčšina spoločností, ktoré vyrába drevené produkty v Európe, má v tomto čase veľkým problém zabezpečiť si dodávky reziva. Určité zemepisné šírky s rezivom už nie sú k dispozícii alebo sú iba v obmedzenom množstve.
Ani v nasledujúcich týždňoch sa nedá očakávať, že sa stav stabilizuje, práve naopak. Aktuálna situácia s neustálym zdražovaním dreva, ale najmä s jeho nestabilnými dodávkami, sa už dotkla aj spoločnosti WOOD PROFIL s.r.o.
Vstupný materiál k nám prichádza neskoro a v menšom množstve. Veľmi často sa stáva, že píly a dodávatelia reziva pristupujú k znižovaniu zazmluvnených množstiev, ich meškaniu, či k ich úplnému zrušeniu. Preto musíme odložiť alebo úplne pozastaviť objednávky. Situácia sa výrazne dotkla niektorých slovenských profilov, ktorých je zrazu nedostatok.
Jeho pravidelné dodávky sa znížili a nestíhajú pokryť objednávané množstvo. Preto je v sklade takmer prázdno a ľudia na tieto produkty čakajú minimálne 4 týždne. Nestíhame nimi zásobovať ani našich veľkoodberateľov.
Aktuálna ponuka produktov, ktoré sú skladom, má dodaciu lehotu do 10 dní
Zdroj: Bigstock
Čo si treba všímať, ak v súčasnej dobe kupujete drevo?
Ako sme spomínali vyššie, nedostatkom dreva trpia, a problémy hlásia, všetky segmenty a spoločnosti, ktoré sa venujú jeho spracovaniu alebo výrobe koncových produktov.
Objavili sa však aj e-shopy, ktoré o aktuálnej situácii zavádzajú, preto by si mali zákazníci pozorne overiť, odkiaľ drevo alebo koncové produkty kupujú.
Výstrahou by vám mali byť najmä podozrivo nízke ceny. Môže sa stať, že sa nimi necháte zlákať a po objednávke vám príde informácia, že cena sa ešte upresní, no často až po niekoľko týždňovej dodacej lehote. Alebo vás až tesne pred dodaním upozornia, že došlo k zdraženiu, ktoré môžete buď akceptovať, alebo zrušiť a ostať bez materiálu.
Všímať by ste si mali aj dodacie lehoty. Pokiaľ niekto sľubuje dodanie do 48 či 72 hodín, s najväčšou pravdepodobnosťou zavádza alebo nakupuje a následne predáva oveľa drahšie.
Za problémy s drevom na Slovensku môžu aj USA
Na takýto raketový rast cien dreva má vplyv niekoľko faktorov. Jedným z najväčších je jeho vývoz do USA v obrovskom objeme. V Spojených štátoch sa totiž výrazne zvýšil dopyt po dreve po tom, čo Američania počas pandémie začali prerábať. Motivovali ich k tomu aj lacné hypotéky a finančné injekcie, ktoré cez krízu od vlády dostali.
A keďže na to potrebujú materiál, ktorý čoraz menej dovážajú z Kanady kvôli clám Donalda Trumpa, siahli po dreve z Európy. Z nej minulý rok vyviezli až 3,5 milióna kubíkov. Rozvíjajúci sa trh s rezivom v USA tak doslova „vysáva“ surovinu z európskeho kontinentu. Dopyt USA po dreve z Európy vôbec neutícha, čo sa priamo úmerne odzrkadľuje na vývoji cien reziva na našom kontinente.
Za problémom nie je celkom dopyt Američanov po dreve, ale trhové prostredie. V USA je totiž drevo oveľa drahšie než v Európe. Píliarsky priemysel sa preto zameriava na tamojší dopyt a dosahuje tak maximálny tlak na príjmy. Jednoducho je pre nich výhodnejšie exportovať do USA.
Ďalší materiál z Európy odoberá aj Čína, kde spotreba výrazne narástla. Krajina sa pred ZOH v roku 2022 rozhodla ísť ekologickou cestou a zvolila si drevo ako základný stavebný materiál. Podľa odhadov preto narastie spotreba ihličnatého reziva v roku 2021 na 70 miliónov kubíkov a o rok to bude ešte o 5 miliónov kubíkov viac. Aj to naznačuje, že drevársky priemysel, ktorý má za sebou náročné týždne, ešte čakajú ťažké časy.