Potrebujete poradiť?

Roman    +421 907 885 834 Pon-Sob, 7:00 - 19:00 hod. 
 info@tatranskyprofil.eu

Postavte si drevenú terasu svojpomocne. Ako na to?

Terasa je pre mnohých najobľúbenejšou súčasťou domu. Najmä v letných mesiacoch je z nej možné vykúzliť oázu pokoja, miesto na čítanie knihy i obed s rodinou a priateľmi na čerstvom vzduchu. Ak vlastníte dom s pozemkom a jeho veľkosť vám dovoľuje umiestnenie terasy, neváhajte s jej stavbou. Montáž drevenej terasy je mimoriadne jednoduchá. Poradíme vám, ako na to.

Drevená terasa vyzerá skvele a zároveň nemá konkurenciu zo stavebného ani ekologického hľadiska. Svojím štýlom dokonale splynie s okolitou prírodou a navyše je príjemná aj na dotyk. Nie je studená a na slnku sa nerozpáli tak ako keramická dlažba. Nadčasový materiál, akým drevo nepochybne je, sa ľahko kombinuje s akýmkoľvek záhradným nábytkom, doplnkami či rastlinami. Pred tým, než začnete so stavbou terasy porozmýšľajte nad jej veľkosťou a umiestnením.

VEĽKOSŤ TERASY

Veľkosť terasy je závislá od počtu ľudí, ktorí na nej budú tráviť čas, a tiež od jej účelu. Chcete na terase umiestniť bazén, hojdačku alebo krb? V tom prípade to treba zohľadniť už pri plánovaní. Pobyt na terase by mal byť komfortný a mali by ste mať dosť miesta na oddych aj obsluhu prípadných hostí. Pozornosť treba venovať aj tvaru terasy. Najjednoduchším tvarom na zhotovenie je obdĺžnik. Polkruhové či trapézové terasy sú stavebne náročnejšie a je problém ich zastrešiť.

ORIENTÁCIA TERASY

Otázka kam umiestniť terasu je veľmi dôležitá. Pre zachovanie súkromia ju odporúčame orientovať smerom do záhrady, nie smerom na ulicu. Pre lepší odpočinok počas dňa je vhodnejšia terasa v tienistej oblasti pozemku. Ak dispozícia vášho domu či pozemku umožňuje stavbu terasy iba na slnečnej strane, nezabudnite na potrebné tienenie, napr. markízou, veľkým slnečníkom, zastrešením, exteriérovými žalúziami a pod.

VÝPOČET MATERIÁLU

Výpočet materiálu je mimoriadne dôležitý ešte pred stavbou drevenej terasy. Postup, ako na to, je jednoduchý. Pri objednávaní dreviny a jej profilu je štandardne nutné uviesť počet kusov dosiek, počet bežných metrov alebo počet metrov štvorcových. Drevo je prírodný materiál a je potrebné pri ňom počítať s drobnými vadami či odchýlkami. Odporúčame preto objednať minimálne 10 % dosiek navyše.

Pri výpočte materiálu je dobré poznať:

  • rozmer terasy (a×b)
  • dĺžku dosky
  • plán kladenia dosiek (smer, previazanie, rezanie dosiek)

VÝBER DREVINY

Na trhu dnes nájdeme širokú ponuku drevín vhodných na stavbu drevenej terasy. Pri voľbe drevín na terasovú podlahu je nutné vyberať si najmä po zahraničných a odolnejších drevín. Za najvhodnejšie sa považujú exotické dreviny ako massaranduba alebo cumaru, ktoré sa vyznačujú vysokou tvrdosťou, trvácnosťou a odolnosťou voči vode. Výborne vám však poslúžia lacnejšie dreviny ako červený smrek, sibírska borovica alebo sibírsky smrekovec, ktoré sú tvrdé, husté a odolajú akýmkoľvek vplyvom počasia.

Pri výbere dreva na terasu hrá dôležitú rolu aj vzhľad a estetická stránka, avšak oveľa väčší dôraz treba klásť na jednotlivé vlastnosti. Pred kúpou si ich pozorne preštudujte, najmä akú má odolnosť, tvrdosť a životnosť.

OBJAVTE NAŠE PRODUKTY

ÚDRŽBA DREVENEJ TERASY

Drevená terasová podlaha vydrží pri správnej starostlivosti desiatky rokov. Aby vám slúžila čo najdlhšie, starostlivosť jej treba venovať už pred položením, kedy je potrebné dosky zo všetkých strán ošetriť olejom. Neskôr ju stačí olejovať 1 až 2-krát ročne, ideálne na jar a na jeseň.

OLEJE, LAZÚRY A VOSKY NA DREVO

PRAVIDLÁ PRI STAVBE TERASY

Pri stavbe terasy je potrebné dodržiavať týchto 5 zásad:

  • materiál konštrukcie má byť minimálne taký trvácny ako terasová doska,
  • tvrdé dreviny alebo dreviny, ktoré sa štiepia, je potrebné predvŕtať vrtákom so zápustnou hlavou,
  • ak sa drevo ukladá na betón, použite izolačné podložky, aby sa predĺžila živostnosť dreva,
  • drevo sa vplyvom počasia sťahuje a rozťahuje, preto pri pokládke nechávajte medzery medzi doskami,
  • zaistite spád na odvod dažďovej vody (približne 2 cm na 1 bežný meter).

3 KROKY K RELAXU NA TERASE

Ak patríte ku zručnejším kutilom, pokládku vonkajšej terasy zvládnete bez problémov. Môže vám to síce trvať trochu dlhšie ako profesionálom, avšak pocit, že ste si terasu zhotovili sami, určite za ten čas stojí. Ak už máte pripravený správny materiál, môžete sa pustiť do práce. Od posedenia na terase vás delia len 3 kroky.

1. PRÍPRAVA ZÁKLADOV

Na začiatku je potrebné stanoviť výšku terasy, ktorá je väčšinou prepojená s úrovňou interiérovej podlahy, teda výstupom na terasu z domu, alebo exteriérom.

Vytýčte si pomocou drevených kolíkov a šnúry presné miesto, kde má terasa stáť. Následne priestor vyčistite od kameňov, trávy a rastlín tak, aby terase nič nestálo v ceste. Základy terasy musia odolávať nepriaznivým vplyvom počasia. Najlepším materiálom na spodnú stavbu je kameň alebo betón, ktorý by mal siahať minimálne do hĺbky 80 cm.

Ak nechcete základy terasy zapúšťať hlboko do zeme, vykopte len plytšiu jamu, v ktorej rovnomerne rozložte betónové dosky. Sklon dosiek skontrolujte vodováhou. Pomedzi betónové dosky rozprestrite agrotextíliu proti prerastaniu buriny, na ňu uložte štrk a povrch zarovnajte.

TIP: Terasu, ktorá je v rovnakej úrovni s terénom, je potrebné ohraničiť, napr. betónovým obrubníkom. V opačnom prípade hrozí, že okraj drevenej terasy nasiakne vlhkosťou alebo drevo poškodíte pri kosení trávy.

2. STAVBA NOSNEJ KONŠTRUKCIE

Po príprave základov prichádza na rad stavba nosnej konštrukcie. Ide o jednoduchý drevený rám, ktorý bude slúžiť ako podpera pre nosné trámy. Drevený rám skonštruujte po obvode terasy. Následne na neho uložte nosné trámy, ktoré je potrebné zafixovať v opačnom smere, ako plánujete ukladať drevenú podlahu.

3. MONTÁŽ PALUBOVÝCH DOSIEK

Montáž palubových dosiek je posledným krokom pri stavbe terasy. Ak máte podlahu z dreva, ktoré má výraznejší vzor, ešte pred samotnou montážou si dosky prehliadnite a zoraďte. Zabezpečíte tak náväznosť vzoru a terasa bude vo výsledku vyzerať krajšie. Umiestnite ich na pripravenú nosnú konštrukciu kolmo na nosné trámy. Palubové dosky vždy dobre upevnite dvoma skrutkami na každom konci a nezabudnite medzi nimi nechávať medzery.

Ak ešte náhodou nemáte predstavu, ako by vaša nová terasa mohla vyzerať, môžete sa inšpirovať nasledujúcimi fotkami:

Kontakt

Predajňa Nižná (hlavný sklad)

Družstevná 511

027 43 Nižná
Zobraziť na mape

Otváracie hodiny
Po - Pi 8:00 - 16:00 hod.
So ZATVORENÉ

+421 907 885 834
info@tatranskyprofil.eu

Garancia najlepšej ceny

Dávajte si pozor. Našli ste na tento produkt nižšiu cenu? Nemusí to byť tak, ako to vyzerá.

Spýtajte sa predajcu, či v cene je aj DPH, nakoľko je častá prax predajcov uvádzať cenu bez DPH pod slovíčkami ako netto alebo konečná cena, ktorá je rovnaká alebo jemne nižšia od našich cien, ktoré sú s DPH AVŠAK neobsahuje DPH, a preto Vás môže celá zákazka stáť aj o 20% viacej.

Príklad:
20x146mm u nás 11,20€/m2 s DPH
u konkurencie 10,80€/m2 len tak = 12,96€ s DPH

Zľavový systém. Pri odbere väčšieho množstva poskytujeme svojim zákazníkom možnosť kúpiť si tovar so zľavou.

Ak ste našli v rámci relevantnej konkurencie výhodnejšiu ponuku skladom, napíšte nám. Pokiaľ to bude možné, cenu vyrovnáme.

WOOD PROFIL s.r.o., drevené profily, Družstevná 510, Nižná 027 43, 0907 885 834, info@tatranskyprofil.eu