Potrebujete poradiť?

Roman    +421 907 885 834 Pon-Sob, 7:00 - 19:00 hod. 
 info@tatranskyprofil.eu

Drevený obklad na chatu: Ako ho správne vybrať?

drevený obklad na chatu

Zdroj: WOOD PROFIL s.r.o.

Drevený obklad na chatu a všeobecne využitie dreva pri rekreačných objektoch má u nás dlhú tradíciu. Vašej chatke poskytne unikátny vzhľad vonku i vnútri a tiež ju ochráni pred nepriaznivým počasím. Aby sa ale prejavili najlepšie vlastnosti dreva, treba obklad správne vybrať. Poradíme vám, čo by ste pri výbere nemali podceniť.

Výber dreveného obkladu na chatu

Od toho, aké drevo zvolíte, sa bude odvíjať kvalita celého dreveného obkladu. Pri výbere dreveného obkladu na chatu nikdy neberte do úvahy len estetické kritériá ako farba a textúra. Funkčné vlastnosti najviac ovplyvnia či obklad ľahšie odolá plesni alebo vode.

Na Slovensku sa na drevený obklad na chatu často používa borovica a smrek. Patria k lacnejším alternatívam, no majú životnosť len okolo 10 až 15 rokov. Predĺžiť sa však dá ošetrovaním. Až raz toľko môžu tieto druhy dreva vydržať, ak sa tepelne upravia na tzv. termodrevo. Najdlhšie, aj do 40 rokov, vám budú slúžiť odolnejšie dreviny, napríklad sibírsky smrekovec, ktoré sú o niečo drahšie.

CHCEM OBJEDNAŤ DREVENÝ OBKLAD NA CHATU

Zdroj: WOOD PROFIL s.r.o.

Okolité podmienky a ich vplyv

Drevo je náchylné na vplyvy vonkajšieho prostredia. Teplota vzduchu, vietor či voda ho časom znehodnocujú. Správne zvolený profil dokáže negatívne vplyvy sčasti eliminovať a predĺžiť životnosť obkladu. Siahnite preto po materiáli, ktorý ľahšie odolá každodennému opotrebovaniu a aj vplyvom lokálneho počasia.

Vybrať si môžete trvácny zrubový obklad, ktorý nielen odolá zlým poveternostným podmienkam, ale chráni aj pred vlhkosťou, hlukom a dobre izoluje teplo. Okolité prostredie je dôležité aj pri obkladoch interiéru. V chatách sa zväčša nezdržiavate stále. To znamená nepravidelné vetranie a vykurovanie, a prudšie výkyvy teplôt a vlhkosti. Aj tým sa drevo znehodnocuje. Môže zmeniť objem či tvar, napríklad sa vyduje.

Požiadavky na povrchovú úpravu

Keď drevený obklad na chatu nahlodá zub času a vonkajšie podmienky, zmení najmä svoju farebnosť. Ak má byť dlho ako nový, bude nutné niektoré typy dreva ošetriť. Počítajte ale s tým, že keď ošetrovať začnete, musíte to robiť pravidelne.

Ak sa vám do toho nechce, vyberte si drevo, ktoré povrchovú úpravu nepotrebuje. Nesiahajte po drevinách ako smrek a borovica. Stavte na termodrevo alebo odolnejšie dreviny, ktoré sú jedinečné tým, že svoj vzhľad menia prirodzene.

Zdroj: WOOD PROFIL s.r.o.

Jednoduchosť a všestrannosť materiálu

Ak sa chystáte osadiť si obklad sami, uistite sa, že to zvládnete, a na spracovanie zvoleného materiálu netreba špeciálne nástroje ani schopnosti. Vhodný na to bude napríklad zrubový obklad, ktorý sa spája pomocou pera a drážky tak, že jednotlivé kusy do seba zapadnú.

VYBERTE SI Z NAŠEJ PONUKY EXTERIÉROVÝCH OBKLADOV

Drevený obklad na chatu by mal tiež spĺňať požiadavky vášho projektu. Ak je niečo, kvôli čomu bude využitie konkrétneho typu obkladu náročnejšie, zistite, aké budú dodatočné náklady, alebo či budú nutné úpravy.

Zdroj: WOOD PROFIL s.r.o.

Rošt na drevený obklad na chatu

Rošt by sa mal predovšetkým vyrábať na mieru. Pri jeho výbere treba zohľadniť váhu drevených obkladov. Rošty na drevené fasády sú najčastejšie z dreva alebo hliníka. S drevom sa jednoduchšie manipuluje aj bez špeciálneho vybavenia a je lacnejšie. Má ale kratšiu životnosť, je ľahším cieľom škodcov a je ťažšie. Prevažne sa používa pri obkladoch z exotického dreva a plastu.

Na druhej strane drahší hliník oveľa dlhšie vydrží, nehrdzavie, odolá škodcom aj poškodeniu. Na jeho inštaláciu ale treba špeciálne náradie a vedieť, ako s ním zaobchádzať.

Zdroj: WOOD PROFIL s.r.o.

Umiestnenie dreveného obkladu na chatu

Už bolo spomenuté, že v exteriéri sú nepriateľom dreva vonkajšie podmienky. Zabrániť jeho ničeniu sa dá aj vhodným umiestnením obkladu. Napríklad nemusí začať hneď od zeme, od ktorej ho oddelí sokel. Dostatočný presah strechy zase chráni proti dažďovej vode a poskytne prirodzené tienenie.

Vnútri slnko na obklady svietiť nebude, no predsa je fajn zamyslieť sa nad umiestnením. Ak napríklad obložíte drevom všetky steny užšej a tmavšej miestnosti, budete sa tam cítiť ako v jaskyni.

Zdroj: WOOD PROFIL s.r.o.

Smer kartáčovania dreva

To, či uložiť dosky na fasádu zvisle alebo vodorovne, je pre mnohých otázkou vkusu. Pri obkladaní exteriéru by ste mali rozmýšľať aj nad funkčnosťou. Vodorovné obkladanie je najpoužívanejší a najpraktickejší spôsob. Dosky sa pri ňom ukladajú perom hore, aby voda lepšie stekala.

Zvisle sa dosky dávajú zvyčajne len v interiéri. Niektoré moderné fasádne obklady, napríklad rombus kosý, sa však ukladajú aj takýmto spôsobom.

V interiéri býva smer kartáčovania dreva dizajnovým prvkom, pomocou ktorého vytvoríte jedinečnú štruktúru. Zohľadniť by ste ale mali smer kartáčovania dreva nábytku, podlahy a podobne, aby pôsobila miestnosť jednotne. 

Kontakt

Predajňa Nižná (hlavný sklad)

Družstevná 511

027 43 Nižná
Zobraziť na mape

Otváracie hodiny
Po - Pi 8:00 - 16:00 hod.
So ZATVORENÉ

+421 907 885 834
info@tatranskyprofil.eu

Garancia najlepšej ceny

Dávajte si pozor. Našli ste na tento produkt nižšiu cenu? Nemusí to byť tak, ako to vyzerá.

Spýtajte sa predajcu, či v cene je aj DPH, nakoľko je častá prax predajcov uvádzať cenu bez DPH pod slovíčkami ako netto alebo konečná cena, ktorá je rovnaká alebo jemne nižšia od našich cien, ktoré sú s DPH AVŠAK neobsahuje DPH, a preto Vás môže celá zákazka stáť aj o 20% viacej.

Príklad:
20x146mm u nás 11,20€/m2 s DPH
u konkurencie 10,80€/m2 len tak = 12,96€ s DPH

Zľavový systém. Pri odbere väčšieho množstva poskytujeme svojim zákazníkom možnosť kúpiť si tovar so zľavou.

Ak ste našli v rámci relevantnej konkurencie výhodnejšiu ponuku skladom, napíšte nám. Pokiaľ to bude možné, cenu vyrovnáme.

WOOD PROFIL s.r.o., drevené profily, Družstevná 510, Nižná 027 43, 0907 885 834, info@tatranskyprofil.eu