Potrebujete poradiť?

Roman    +421 907 885 834 Pon-Sob, 7:00 - 19:00 hod. 
 info@tatranskyprofil.eu

Drevo ako stavebný materiál : aké má výhody a nevýhody?

Drevo je organický materiál. Jeho tepelné, akustické a estetické vlastnosti sú veľmi vhodné na použitie v stavebníctve. Pravdou je, že ak by ste chceli, dokážete postaviť pohodlný a plne funkčný dom výhradne s použitím drevených výrobkov. S inými materiálmi je to takmer nemožné. Prečo sa drevo ako stavebný materiál stalo tak populárnym a aké sú jeho nevýhody?

NAJVÄČŠIE VÝHODY DREVA AKO STAVEBNÉHO MATERIÁLU

BENEFITY Z TEPELNÉHO HĽADISKA:

Množstvo materiálov mení pri zmene teploty svoju veľkosť a objem. Expanzia spôsobuje zníženie pevnosti materiálov. Napríklad taká oceľ je síce anorganická a nehorľavá, ale pri použití v budovách sa v dôsledku zvýšenia teploty rozširuje a následne môže narušiť štruktúru stavby.

Drevo svoj objem takmer nemení, bez ohľadu na teplotu. Pozor si však dajte na jeho vysychanie, ktoré sa počas zvýšenej teploty môže urýchliť. V realite úroveň vlhkosti dreva neklesne pod 5% ani pri veľmi suchom podnebí.

AKUSTICKÉ VLASTNOSTI:

Drevo ako ľahký materiál nie je z pohľadu izolácie zvuku najvhodnejší, keďže izolácia zvuku sa odvíja od hmotnosti povrchu. Drevo však zabraňuje ozvenám a nadbytočnému hluku práve jeho absorbovaním. Z tohto dôvodu sa vo veľkej miere používa napr. v koncertných sálach.

ESTETICKÉ VLASTNOSTI:

Každý strom má svoju vlastnú farbu, dizajn a vôňu, vďaka čomu sa považuje za dekoratívny, esteticky a pôsobivý materiál. Dizajn stromu sa mení podľa spôsobu jeho rezania. Je možné nájsť rôzne kúsky dreva, v závislosti na farbe a preferovanom dizajne. Môže byť ladený do 

tmavších, ale aj svetlejších farieb lakovaného dreva. Voľba je len na vás.

PRACOVNÉ VLASTNOSTI:

Obľúbeným materiálom pri ukladaní obkladov je práve drevo. Na tieto účely je obľúbeným druhom obkladu perodrážka. Spájanie pero-drážky funguje na princípe spojenie dvoch dosiek špecifickým spôsobom. Do jednej dosky je vyfrézovaná drážka, do ktorej tvarovo zapadne pero. Pero môže byť súčasťou druhého spojovaného dielu. Veľkou výhodou tohto spoja je jeho pevnosť a jednoduchosť. Vzniknutý spoj bráni pohybu dvoch vedľa seba ležiacich dosiek. Postupným ukladaním perodrážky vzniká z dosiek rovná plocha.

Oprava a údržba dreva je naozaj jednoduchá. Zatiaľ čo drevo sa pri správnej staroslivosti dá ošetriť veľmi jednoducho, iné materiály sú veľmi náročné a nákladné na údržbu a opravy. Zvyčajne sa preto likvidujú, alebo pracne nahrádzajú. Rôzne drevené výrobky, ako napríklad tatranský profil, sa vďaka tomu tešia veľkej popularite a záujem o ne neustále rastie.

MÁM ZÁUJEM O TATRANSKÝ PROFIL

AKÚ STAROSTLIVOSŤ JE POTREBNÉ VENOVAŤ DREVU?

Aby ste sa z nového dreva mohli tešiť dlhé roky, je dôležité venovať mu pozornosť a nezanedbať jeho chúlostivé stránky. Nemusíte mať obavy – starostlivosti nebude o nič viac, ako by tomu bolo pri kameni či oceli. Veľkou výhodou dreva je tiež jeho trvácnosť – aj po rokoch bude váš obklad vyzerať atraktívne a to aj bez toho, aby ste doňho zasahovali. Našťastie sa v drvivej väčšine prípadov dajú defekty ľahko odstrániť, vďaka čomu sa môžete ďalej tešiť z jeho dizajnu, farby a vône.

ZMRŠŤOVANIE A NAPUČIAVANIE DREVA:

Drevo, ktoré použijete na stavbu, bude vo väčšine prípadov absorbovať okolitú vlhkosť, čo je zapríčinené jeho štruktúrou a fyzikálnymi vlastnosťami. Zabrániť tomu môžete jeho impregnáciu. V špecializovaných obchodoch nájdete množstvo produktov na impregnáciu dreva založených na prírodnej, alebo chemickej báze.

ZHORŠENIE KVALITY DREVA:

Príčiny spôsobujúce poškodzovanie a znižovanie kvality dreva delíme do dvoch kategórií – biotické (biologické) a abiotické (nebiologické).

Medzi biotické látky patria hniloby a plesne, baktérie a hmyz, teda poväčšine rôzne formy života, ktoré na drevo pôsobia. Biotické látky však patria medzi tie ľahko elimitovateľné. Vďaka špeciálnemu exteriérovému impregnančnému laku Koopmans Impra sa pred tými nástrahami dokážete chrániť.

Medzi abiotické látky patria naopak slnko, vietor, voda, určité chemikálie a oheň.

Ak budete vášmu drevu venovať dostatočnú starostlivosť, môžete sa spoľahnúť na to, že vám bude slúžiť dlhé roky bez toho, aby ste sa oň museli obávať.

Kontakt

Predajňa Nižná (hlavný sklad)

Družstevná 511

027 43 Nižná
Zobraziť na mape

Otváracie hodiny
Po - Pi 8:00 - 16:00 hod.
So ZATVORENÉ

+421 907 885 834
info@tatranskyprofil.eu

Garancia najlepšej ceny

Dávajte si pozor. Našli ste na tento produkt nižšiu cenu? Nemusí to byť tak, ako to vyzerá.

Spýtajte sa predajcu, či v cene je aj DPH, nakoľko je častá prax predajcov uvádzať cenu bez DPH pod slovíčkami ako netto alebo konečná cena, ktorá je rovnaká alebo jemne nižšia od našich cien, ktoré sú s DPH AVŠAK neobsahuje DPH, a preto Vás môže celá zákazka stáť aj o 20% viacej.

Príklad:
20x146mm u nás 11,20€/m2 s DPH
u konkurencie 10,80€/m2 len tak = 12,96€ s DPH

Zľavový systém. Pri odbere väčšieho množstva poskytujeme svojim zákazníkom možnosť kúpiť si tovar so zľavou.

Ak ste našli v rámci relevantnej konkurencie výhodnejšiu ponuku skladom, napíšte nám. Pokiaľ to bude možné, cenu vyrovnáme.

WOOD PROFIL s.r.o., drevené profily, Družstevná 510, Nižná 027 43, 0907 885 834, info@tatranskyprofil.eu