Hodnotenie kvality dreva a jeho akostné triedy
Drevo je stavebný materiál so širokou škálou pružnostných a pevnostných vlastností. Na zabezpečenie spoľahlivosti a trvanlivosti stavebných konštrukcií a iných stavebných výrobkov z dreva je potrebné posudzovať jeho kvalitatívne parametre.
Zdroj: pxhere.com
PODĽA ČOHO SA POSUDZUJE KVALITA DREVA?
Pri posudzovaní kvality dreva je síce vo všeobecnosti možné oprieť sa o existujúce normy, no kvalita rôznych drevín sa posudzuje takmer vždy rôznymi spôsobmi. Môže za to fakt, že napríklad väčšina exotických drevín takmer nemá viditeľné suky (tvrdé uzliny v dreve / hrče), zatiaľ čo ihličnaté dreviny majú sukov pomerne veľa.
AKÉ SÚ METÓDY NA HODNOTENIE KVALITY DREVA?
Vo väčšine piliarskych závodov na Slovensku sa v súčasnosti na hodnotenie kvality stavebného dreva využíva vizuálna metóda triedenia. Od polovice 20. storočia však začali v zahraničí do praxe aplikovať aj strojové metódy triedenia, ktoré stavebné drevo triedia na základe rôznych princípov, napríklad ohybový princíp, prežarovací princíp, vibračný princíp alebo ultrazvukový princíp. V týchto prípadoch ide o meranie rôznej veličiny, čím sa drevo následne zatriedi do tried pevností C18-C40 s odpovedajúcimi charakteristickými hodnotami pevnosti a pružnosti.
VIZUÁLNA METÓDA
V Európe existuje veľký počet rôznych pravidiel na vizuálne triedenie dreva, pričom sa líšia predovšetkým postupy na vyjadrenie hrčavosti. Z tohto dôvodu preto nie je prakticky možné zjednotiť pravidlá vizuálneho triedenia reziva v celej Európe. Na Slovensku sa stavebné rezivo triedi prevažne vizuálnou metódou podľa STN EN 49 1531.
Zdroj: pixnio.com
Najvýraznejším vizuálnym ukazovateľom je práve výskyt hŕč. Tie sa hodnotia cez pomerné rozmery hŕč (pomer súčtu veľkosti hŕč na ploche a hrane k dvojnásobku šírky reziva) alebo podľa prierezového podielu hŕč (pomer prierezových plôch všetkých hŕč k prierezu celkovej plochy reziva).
STROJOVÁ METÓDA
Jednou z najbežnejších strojových metód zisťovania kvality dreva je ultrazvuková metóda. Ide o mechanické kmitanie hmotného prostredia, jeho zrieďovanie a zhusťovanie, s frekvenciou vyššou ako je ľudské ucho schopné zachytiť. Pri hodnotení kvality stavebného dreva sa využíva technický ultrazvuk, ktorý sa získava elektroakustickými meničmi.
Na rýchlosť šírenia ultrazvuku vplýva hustota dreva, jeho pružnosť, vlhkosť, teplota a prítomnosť nehomogenít (hŕč, trhlín…), ktoré ultrazvuk buď obtečie, alebo sa od nich odrazí.
DO AKÝCH AKOSTNÝCH TRIED SA DELÍ TATRANSKÝ PROFIL?
Na základe kvality dreva sa z neho neskôr vyrábajú konkrétne produkty vrátane tatranského profilu. Štandardne sa tatranský profil vyrába v dvoch akostných triedach. Po tom, čo sa vyrobia jednotlivé drevené výrobky, dochádza k ďalšej detailnej kontrole ich kvality. I. trieda má veľmi prísne podmienky. Produkty, ktoré ich nesplnia, sú ďalej vytrieďované do nižších tried.
Zdroj: pxfuel.com
I. TRIEDA
Prvá trieda sa štandardne používa v exteriéri aj v interiéri, predovšetkým ako obklad stien či stropov, podkroví, čím podčiarkuje ich jedinečnosť. Využíva sa tiež pri náročných realizáciách exteriérov ako fasády alebo podbitia striech. Vo všeobecnosti je charakteristická vysokou kvalitou spracovania, zdravými hrčami, primeranou rovnosťou, čistou farebnosťou a sušením. Napriek týmto faktom sa prvá trieda ešte ďalej rozdeľuje podla vhodnosti na použitie v interiéri aj exteriéri, respektíve výhradne iba v exteriéri. V tomto prípade sa berie do úvahy stupeň zostatkovej vlhkosti produktu, finálne opracovanie ako brúsenie, vysokorýchlostné hobľovanie alebo najvyšší stupeň opracovania leštením, ďalej je to dĺžka pera alebo narezanie zo zadnej strany, tzv. dilatácia drážkami. Do tejto triedy patrí napríklad tatranský profil, prekladaný strop, tatranský profil s pevnou dušou a dlážkovica z Estónska. V našej ponuke nájdete aj triedu označenú ako AB kvalita resp. I. trieda, rozdiel je minimálny, avšak AB kvalitou sa označujú produkty, ktoré pre náročnejší proces výroby obsahujú jemne väčšie množstvo malých vád, ktoré nie sú úplne štandardné pre čistú prvú triedu avšak môžu sa tam vyskytovat taktiež, a to napríklad jemne vyštiepené hrče, prasklinky na hrčiach alebo malé prasklinky na koncoch.
II. TRIEDA
O druhej triede tatranského profilu si mnoho ľudí myslí, že je úplne nepoužiteľná, pretože ju tvoria dosky, ktoré boli vyradené pri výrobe kvôli tomu, že nespĺňajú kritériá I. triedy. Opak je však pravdou. Aj druhá trieda musí spĺňať požiadavku funkčnosti a musí mať nepoškodené perodrážky. Ide o dosky s menej dokonalou kresbou, s hrčami, ktoré môžu mierne vystupovať a kaziť estetický vzhľad alebo s rôznymi farebnými nedokonalosťami či pričernením alebo zamodraním dreva. Využiť ich tak môžete na nenáročné realizácie, ako aj na obklady hospodárskych budov, kde sa väčší dôraz kladie na výhodnú cenu a funkčnosť obkladu, ako na estetiku.