Ošetrenie nábytku v interiéri - zvoľte správny olej na drevo
Drevený nábytok je v dnešnej dobe súčasťou takmer každého interiéru, a to z viacerých dôvodov. Vyznačuje sa nielen prirodzenou krásou a teplým vzhľadom, ale, čo ocenia mnohí majitelia, aj dlhou životnosťou. Aj napriek tomu, že drevo patrí medzi odolnejšie materiály, vyžaduje si pravidelnú starostlivosť pre to, aby bol zachovaný jeho pôvab a funkčnosť po dlhé roky. Pravidelná starostlivosť, napríklad v podobe ochranného oleja na drevo či voskovej pasty na drevo, je kľúčová nielen pre ochranu dreva pred poškodením, ale aj pre udržanie jeho prirodzených vlastností. V tomto článku sa pozrieme bližšie na starostlivosť a ošetrenie dreveného nábytku pomocou olejov a voskov, ich dôležitosť a tiež na najčastejšie chyby pri ošetrovaní dreveného nábytku, ktoré môžu spôsobiť nielen stratu lesku, vysychanie alebo popraskanie, ale môžu spôsobiť aj jeho nezvratnú deformáciu.
Výhody ošetrenia dreveného nábytku olejmi a voskami
Ošetrenie dreveného nábytku prírodným olejom alebo voskom na drevo prináša niekoľko výhod. Medzi tie najvýznamnejšie benefity, ktoré pravidelné ošetrenie dreva prináša patrí:
Ochrana dreveného nábytku pred vlhkosťou a poškodením
Ošetrením nábytku olejom alebo voskom na drevo dochádza k vytvoreniu ochrannej vrstvy na povrchu dreva. Táto vrstva drevo chráni pred prenikaním vlhkosti, a tak aj pred následným poškodením, ktoré vlhkosť spôsobuje. Drevo v interiéri môže zvlhnúť napríklad v prípade, že sa nachádza v priestoroch s nadmernou vlhkosťou, pričom vlhkosť môže drevený nábytok nielen zdeformovať, ale aj spôsobiť vznik plesní a hniloby. Ošetrenie olejom alebo pastou na drevo sa veľmi často odporúča preto, aby drevo zostalo po dlhé roky suché a odolné.
Zvýraznenie prirodzenej štruktúry dreva
Olej alebo vosk na drevo nielen že drevo chránia, ale zároveň prispievajú aj k zvýrazneniu jeho prirodzenej štruktúry, textúry a farby. Tieto účinné nástroje dokážu vyzdvihnúť prirodzenú krásu dreva tým, že prenikajú až do vnútorných vrstiev, a tak podčiarkujú jemné detaily charakteristické pre jednotlivé druhy dreva. Preto ak chcete zachovať svoj drevený nábytok atraktívny, odporúčame dopriať mu pravidelnú starostlivosť v podobe aplikácie vosku alebo oleja na drevo.
Zvýšenie odolnosti a trvácnosti dreveného nábytku
Pravidelná aplikácia olejov a voskov na drevo zabezpečí vytvorenie kvalitnej ochrannej vrstvy na povrchu dreva, ktorá je veľmi dôležitá pre ochranu pred nečistotami, škrabancami či iným mechanickým poškodením. Na rozdiel od laku, ktorý vytvára tvrdý povrch, výhodou použitia olejov či voskov na drevo je, že umožňujú drevu voľne dýchať a zároveň si zachovať prirodzenú pružnosť.
Prírodné a ekologické riešenie
Starostlivosť o drevo protredníctvom použitia olejov a voskov na drevo je nielen prospešné pre zachovanie kvalít vášho dreveného nábytku, ale zvyčajne je aj šetrné k životnému prostrediu. Vo väčšine prípadov ide o prírodné vosky či pasty na drevo, ktoré sú vyrobené z prírodných ingrediencií, a tak neobsahujú škodlivé chemikálie nebezpečné pre domácnosť, deti či zvieratá.
Kedy použiť olej a kedy vosk?
Pri ošetrovaní dreveného nábytku je dôležité vybrať si ten správny produkt, a teda rozhodnúť sa, či použiť vosk alebo olej. Odborníci odporúčajú v rozhodovaní zohľadniť typ dreva, jeho aktuálny stav a to, na čo bude drevený nábytok následne využívaný. Vosk na drevo, vosková pasta na drevo, olej na drevo ... každý jeden z produktov má špecifické vlastnosti. Pozrime sa preto na to, kedy je najvhodnejšie použiť olej a kedy zase vosk.
Olej sa najčastejšie používa na ošetrenie dreveného nábytku v exteriéri, a teda na záhradné stoly, lavičky či terasy, ale aj na oživenie a ochranu drevenej fasády. Prírodný olej na drevo prispieva k tomu, aby bolo drevo chránené pred prenikaním vlhkosti do dreva, ale tiež pred pôsobením UV žiarenia. Nie je však vylúčené ani použitie oleja na drevo v interiéri, pretože je ním možné ošetriť aj podlahy, kuchynské potreby či detské hračky. Drevený nábytok v interiéri alebo exteriéri sa oživí, zvýrazní sa prirodzená štruktúra dreva a zároveň bude vďaka oleju chránený pred poškodením v dôsledku nadmernej vlhkosti.
Výber správneho oleja pre váš nábytok
Možno aj vy pátrate po tom, ktorý olej je ten správny pre starostlivosť o váš nábytok a pýtate sa, aký olej použiť na drevo. Olej na drevo je potrebné vybrať podľa miesta, na ktorom bude nábytok zdobiť Vašu domácnosť, a teda či sa drevený nábytok nachádza v interiéri alebo exteriéri. V rámci olejov je možné vybrať si náter v podobe oleja, vosku, olejovej lazúry alebo voskového oleja. Interiérový vosk je dokonca dostupný vo viacerých farbách, a tak si môžete napríklad drevené stoličky či posteľ prezliecť do rôznych farieb podľa vlastného výberu. Tvrdý voskový olej chráni drevo prirodzenou cestou a zabezpečuje jeho odolnosť voči opotrebovaniu. Vzhľadom na to, že sa často využíva aj na ochranu podláh, je možné si k nemu zakúpiť aj prísadu, ktorá eliminuje jej šmykľavosť. Drevený nábytok, ktorý sa vyskytuje na miestach vystavených nadmernému slnečnému žiareniu, je možné mu zabezpečiť vyššiu ochranu, a to prostredníctvom prísady, ktorá sa pridáva do tvrdého voskového oleja. Medzi interiérovými nátermi sa často objavuje aj interiérová akrylová lazúra, ktorá je vhodná pre všetky druhy drevín v interiéri. Vyznačuje sa jednoduchou aplikáciou a krátkym časom na zaschnutie.
Ako aplikovať olej a ako vosk na drevený nábytok v interiéri
Pri aplikácii oleja a vosku na drevený nábytok je dôležité začať s dôkladnou prípravou povrchu. Drevo by malo byť čisté, suché a hladké. Odstráňte prach a nečistoty suchou alebo mierne vlhkou handrou a ak je povrch drsný alebo poškriabaný, jemne ho prebrúste jemným brúsnym papierom. Po brúsení dôkladne odstráňte prach. Pri aplikácii oleja je potrebné použiť štetec, ktorým sa rovnomerne nanesie tenká vrstva oleja na povrch dreva. Olej sa nanáša po malých plochách, aby sa zabránilo jeho rýchlemu a neželanému zasychanutiu. Po nanesení nechajte olej niekoľko minút vsiaknuť do dreva. Nadbytočný olej odstráňte čistou handrou a nechajte zaschnúť. Po úplnom zaschnutí (niekoľko hodín) môžete povrch jemne preleštiť suchou handrou, čím dosiahnete jemný a matný lesk. Vosk sa aplikuje podobne, ale na rozdiel od oleja vytvára tenšiu ochrannú vrstvu. Na jeho aplikáciu použite handru alebo kúsok látky, ktorým nanesiete vosk v rovnomernej vrstve. Vosk sa zvyčajne nanáša v tenších vrstvách a zanecháva jemný povrch s hladkým a lesklým efektom. Po aplikácii nechajte vosk poriadne zaschnúť. Nezabudnite, že pri aplikácii oleja a vosku na drevo je dôležité používať ochranné rukavice. Po každej aplikácii je dobré nechať drevo dostatočne zaschnúť a nezabudnúť si naplánovať nasledujúce ošetrenie, aby si nábytok zachoval svoju krásu a dlhodobú ochranu.
Starostlivosť o ošetrený nábytok
Starostlivosť o drevený nábytok je kľúčová pre jeho dlhú životnosť a pekný vzhľad. Preto, aby ochrana nábytku vydržala naozaj dlho je však potrebné dodržiavať určité pravidlá. V prvom rade nezabudnite na pravidelné čistenie nábytku, avšak pri upratovaní vždy použite prachovku alebo jemnú handričku, ktorou je možné odstrániť prach a prípadné nečistoty bez toho, aby došlo k poškodeniu ochraného povrchu. Oblukom sa vyhnite používaniu silných čistiacich prostriedkov, ktoré môžu povrch dreveného nábytku poškodiť. Nezabudnite ani na opätovnú aplikáciu oleja alebo vosku. Odporúča sa dopriať túto starostlivosť drevenému nábytku každých 6 až 12 mesiacov. Odporúča sa tiež nábytok umiestniť na miesta, kde nie je priame slnečné svetlo a vysoká vlhkosť, pretože tieto podmienky by mohli spôsobiť poškodenie.
Časté chyby pri ošetrovaní dreveného nábytku
Pri starostlivosti o drevený nábytok je veľmi jednoduché urobiť niekoľko častých chýb, ktoré však môžu nezvratne poškodiť jeho vzhľad a znížiť jeho životnosť. Jednou z najväčších chýb je nesprávna aplikácia ochranných produktov. Nanášanie oleja alebo vosku v hrubých vrstvách môže spôsobiť vznik škvŕn alebo nerovnomerného lesku. Vždy preto aplikujte tenkú vrstvu vosku alebo oleja. Ďalšou častou chybou je používanie nevhodných čistiacich prostriedkov. Silné chemikálie môžu poškodiť drevený povrch, zanechať matné škvrny alebo odstrániť ochrannú vrstvu. Používajte preto iba jemné čistiace prostriedky a handričky. Poslednou, no nie menej významnou chybou pri ošetrovaní dreveného nábytku je vynechávanie pravidelnej údržby. Drevo totiž potrebuje pravidelnú starostlivosť, aby si udržalo svoje vlastnosti. Nezabúdajte preto na pravidelnú aplikáciu oleja alebo vosku minimálne raz ročne.
Použitie kvalitného oleja alebo vosku a pravidelná údržba dreveného nábytku v interiéri zabezpečia, že drevo zostane chránené pred poškodením, zvýrazní sa jeho prirodzená štruktúra a bude odolné voči vlhkosti. Vďaka pravidelnej a správne realizovanej starostlivosti bude váš nábytok aj naďalej ozdobou interiéru, ktorá vydrží roky.