Potrebujete poradiť?

Roman    +421 907 885 834 Pon-Sob, 7:00 - 19:00 hod. 
 info@tatranskyprofil.eu

Ako na podbitie strechy? Výber materiálu a realizácia

Tak ako pri každej stavebnej úprave, aj pri podbití strechy je dôležitý samotný výber materiálu. Na internete koluje veľa mýtov, ale aj správnych informácií o konkrétnych materiáloch používaných na podbitie strechy. Aký je teda ten správny, cenovo dostupný a odolný?

TATRANSKÝ PROFIL – OBĽÚBENÝ MATERIÁL

Jedným z najčastejšie používaných materiálov na podbitie strechy je tatranský profil. Jedná sa o drevené dosky, ktoré majú unikátny spôsob spájania, tzv. perodrážku. Princíp je založený na spojení dvoch dosiek systémom pera a drážky, ktorý si ešte bližšie popíšeme. Tatranský profil je obľúbený nielen pre svoju priaznivú cenu, ale najmä kvôli svojej funkčnosti, estetickému vzhľadu a prírodnému pôvodu.

Zdroj: Tatranskyprofil.eu

PLAST – DRAHŠIA ALTERNATÍVA

Nie ste jediní, ktorí zvažujú výhody a nevýhody plastu. Z dlhodobého hľadiska sa však využitie prírodných materiálov oplatí nielen z estetického, ale aj ekonomického pohľadu. Plast časom vybledne. Pre obnovenie zašlej slávy ho však nestačí natrieť len náterom. Plast budete musieť vymeniť, čo bude znamenať nielen nákup nového materiálu, ale aj množstvo času vynaloženého na nahradenie starého plastu novým.

Zdroj: Bigstock.com

PODBITIE STRECHY OSB DOSKAMI

Okrem plastu a tatranského profilu sa pri podbíjaní strechy môžeme stretnúť aj s OSB doskami. Ak sa rozhodnete pre túto variantu, odborníci sa zhodujú, že hrúbka materiálu by mala byť aspoň 15mm. V opačnom prípade hrozí, že sa podbitie bude prehýbať a nebude svoju funkciu plniť správne.

AKÁ JE CENA PODBITIA STRECHY?

Univerzálna odpoveď neexistuje. Konečnú cenu ovplyvňuje množstvo faktorov. Akú veľkú plochu sa chystáte podbíjať? Aký materiál chcete použiť?

Na podbitie strechy odporúčame tatranský profil, je to prírodný materiál, ktorý v prípade opotrebenia jednoducho natriete nanovo. Taktiež pôsobí prirodzenejšie aj v prípade, že sa ho rozhodnete neošetrovať a je cenovo dostupnejší – už od 3,50 € za m².

Zdroj: Tatranskyprofil.eu Cena tatranského profilu je len 3,20 € za m²

REALIZÁCIA PODBITIA STRECHY A PRÍPRAVA MATERIÁLU

Pred tým, ako sa do toho celého pustíte, nepodceňte prípravu. Starostlivo si zaznačte rozmery priestorov, ktoré sa chystáte podbíjať. Predídete tak zbytočným zvyškom materiálu po dokončení práce.

VÝBER NOSNÝCH DOSIEK A TATRANSKÉHO PROFILU

Na prichytenie tatranského profilu môžete využiť latovanie strechy. Ak by sa náhodou stalo, že vám ich rozloženie nebude vyhovovať a budete ich potrebovať doplniť nosnými doskami, vyberte si smrekové. V stolárstve je smrek bežne používaný, no pre nás má ešte jednu extra výhodu. Je mäkký. To znamená, že keď budete pritĺkať tatranský profil, bude to jednoduchšie. Taktiež môžete využiť nastreľovačku klincov, ktorá si v mäkkom dreve poradí. Budete mať “kladivo aj klince” v jednej ruke, zatiaľ čo druhou si môžete pohodlne pridržať dosky. To, aký tatranský profil zvolíte, je na vás. Vyberajte nielen podľa ceny, ale aj podľa farby a kresby dreva a tiež podľa toho, ako sa vám vybrané drevo hodí k celkovému vzhľadu domu.

OBJAVTE NAŠE PRODUKTY

droj: Pixabay.com

Keď nakúpený materiál prinesiete domov, utlmte svoje nadšenie a nehrňte sa hneď do práce. Drevu najviac prospeje, ak ho necháte na mieste, kde bude umiestnené, aspoň 7 dní. Prispôsobí sa tak teplote a vlhkosti a neskôr, po prichytení, už nebude pracovať a vlniť sa.

FÁZA UKLADANIA

Perodrážku môžeme pripevňovať použitím pneumatickej alebo elektrickej pištole, poprípade môžeme klince pribíjať ručne. Pištoľ je ideálna, keďže vďaka nej máme jednu ruku voľnú.

Ak tatranský profil ukladáte vodorovne, začíname montovať od kraja, pričom doska je k stene otočená drážkou. Na šikmých podkrovných konštrukciách drážka smeruje smerom nadol.

Pri pere nastreľujeme sponky alebo klince cez pero (pozor, aby neprasklo) do líšt alebo lát tak, aby ich nebolo vidieť. Následne ich prekryje drážka, ktorá sa nasunie na už pribité pero.

Zdroj: Tatranskyprofil.eu

FÁZA POSLEDNÉHO RADU

Dôležité je tatranský profil upraviť podľa potreby pozdĺžnym rezom. Najskôr si odmeriame, aká široká doska sa zmestí medzi predposledný rad a stenu. Profil orežeme tak, aby nám odpadla časť pri pere. Potom drážku posledného radu nasunieme na pero toho predposledného. Do drážky môžeme dať trochu stolárskeho lepidla. Správne spojenie dosiek zaistíme klincami bez hlavičiek.

DÁ SA PODBITIE STRECHY UROBIŤ SVOJPOMOCNE?

Na internete je množstvo návodov, tipov a trikov, podľa ktorých je možné podbitie strechy zrealizovať. Ide však o náročnú úpravu, ktorá musí byť realizovaná naozaj profesionálne, a preto aj zručným majstrom odporúčame zavolať si na pomoc profesionálov.

Kontakt

Predajňa Nižná (hlavný sklad)

Družstevná 511

027 43 Nižná
Zobraziť na mape

Otváracie hodiny
Po - Pi 8:00 - 16:00 hod.
So ZATVORENÉ

+421 907 885 834
info@tatranskyprofil.eu

Garancia najlepšej ceny

Dávajte si pozor. Našli ste na tento produkt nižšiu cenu? Nemusí to byť tak, ako to vyzerá.

Spýtajte sa predajcu, či v cene je aj DPH, nakoľko je častá prax predajcov uvádzať cenu bez DPH pod slovíčkami ako netto alebo konečná cena, ktorá je rovnaká alebo jemne nižšia od našich cien, ktoré sú s DPH AVŠAK neobsahuje DPH, a preto Vás môže celá zákazka stáť aj o 20% viacej.

Príklad:
20x146mm u nás 11,20€/m2 s DPH
u konkurencie 10,80€/m2 len tak = 12,96€ s DPH

Zľavový systém. Pri odbere väčšieho množstva poskytujeme svojim zákazníkom možnosť kúpiť si tovar so zľavou.

Ak ste našli v rámci relevantnej konkurencie výhodnejšiu ponuku skladom, napíšte nám. Pokiaľ to bude možné, cenu vyrovnáme.

WOOD PROFIL s.r.o., drevené profily, Družstevná 510, Nižná 027 43, 0907 885 834, info@tatranskyprofil.eu