Vyberáme podlahu na terasu : Aký materiál zvoliť?
Rozmýšľate nad vybudovaním záhradnej terasy? Poradíme vám, aké materiály na podlahu vybrať a čo všetko by ste mali pred stavbou zvážiť.
Výhody dreva oproti iným materiálom
Drevo je na stavbu podlahy na terasu vyslovene vhodný materiál. Je mäkké a teplé, no v lete sa neprehrieva. Krásne vyzerá, aj vonia, je pomerne ekologické a aj zaujímavé z pohľadu ceny a kvality.
Výhodou dreva je aj relatívne jednoduchá pokládka. Šikovnejší domáci kutil ju zvládne aj sám, len s pomocou vodováhy a základného know-how.
Odporúčame vám, dať si pozor na náhrady z takzvaných kompozitných (plast/drevo) dosiek. Sú síce lacnejšie a na pohľad môžu pôsobiť príjemne, avšak z tohto materiálu nikdy nebudete mať rovnaký pocit ako z poctivého dreva.
Tento typ materiálov v lete na dotyk veľmi páli a teplo z neho sála aj do okolia. Lacnejšie druhy sa často pokrútia a môžu mať aj ostrú hranu na reze. Plast je zároveň klzkejší, bude sa vám na ňom viac šmýkať.
Keramická dlažba si zase vyžaduje dokonale spravený rovný podklad, inak hrozí jej zlomenie. Takýto materiál zároveň neodporúčame používať pri bazéne, je pomerne šmykľavý.
Vhodné materiály pre podlahu na terasu sú aj kameň či betónové platne, tie ale vždy budú pôsobiť chladnejším dojmom ako drevená terasa. Ak by bola betónová dlažba zle uložená, je tu riziko, že by sa na nej po daždi tvorili mláky. To by sa pri drevenej palubovke, ktorá má medzery, diať nemalo.
Drevo je jednoducho istota, do ktorej sa oplatí investovať.
Aké drevo na podlahu na terasu vybrať
Sibírsky smrekovec
Životnosť sibírskeho smrekovca je približne 15 rokov. Smrekovec oproti borovici rastie rýchlejšie, čo znamená, že je aj o niečo ekologickejší a cenovo dostupnejší. Vďaka vynikajúcim vlastnostiam a priaznivej cene právom patrí medzi najobľúbenejší materiál na stavbu drevene podlahy na terasu.
Sibírska borovica
Borovica je odolnejšia a preto aj o čosi drahšia. Je prirodzene olejnatá – má viac živice. Vďaka tomu si dlhšia zachováva svoje vlastnosti a výborne sa hodí práve na stavbu podlahy na terasu.
Odporúčame vám investovať do thermo borovice. Ide o špeciálne tepelné upravené drevo, ktoré týmto procesom získava výrazne dlhšiu životnosť a odolnosť. Drevina naviac získava krásny zlato-hnedý odtieň.
Červený smrek
Červený smrek je drevina, ktorá pochádza z Kanady. Už podľa názvu je zrejmé, že farba tohto dreva je o čosi červenšia oproti iným typom dreva – práve táto vlastnosť môže byť pre niekoho zaujímavá z dizajnového hľadiska.
Výhodou červeného smreka je jeho veľmi dlhá životnosť, extrémna odolnosť voči vlhkosti a nadštandardne vysoká tvrdosť.
Umiestnenie terasy
Terasu je najlepšie umiestniť pri dome, ideálne pri vstupe do kuchyne. Zabezpečíte si tak jednoduchý prístup k potravinám. V kuchyni je zároveň odolná dlažba a neušpinite si zbytočne celý interiér.
Ak by ste chceli mať terasu umiestnenú ďalej od domu, nezabudnite na prechod „suchou nohou“. Cesta len cez trávnik alebo po šľapákoch nie sú vždy praktické a v horšom počasí vás môžu potrápiť.
Pri umiestnení podlahy na terasu na južnej strane pozemku nezabudnite na tienenie pergolou alebo stromami. Finálne umiestnenie ale záleží najmä na vašom dome a preferenciách.
Akú veľkosť terasy zvoliť
Terasa by mala ideálne začínať od 3 metrov na šírku a dĺžku. Na užšiu nezmestíte stôl so stoličkami tak, aby ste vedeli pohodlne obísť stôl a nemuseli chodiť po tráve, keď si odsuniete stoličku. Určite to oceníte najmä, keď bude vonku mokro.
Na veľkosti podlahy na terasu sa šetriť príliš neoplatí. Najväčšie položky predstavuje práca a dovoz materiálu, trochu materiálu navyše už cenu terasy príliš nepredraží.
Na čo myslieť dopredu
- Terasová podlaha by mala mať na povrchu jemné drážky, aby sa vám na nej nešmýkalo, keď bude vlhká.
- Pri výbere typu dreva ho nezabudnite farebne a kresbou zladiť aj s materiálmi, ktoré plánujete použiť na fasáde domu či záhradnom nábytku.
- Pri uvažovaní nad veľkosťou podlahy na terasu nezabudnite mať na zreteli najmä nábytok, ktorý sem plánujete umiestniť. Vonkajší nábytok zvykne mať spravidla väčšie rozmery ako ten interiérový.
Údržba
Drevo postupne časom prirodzene vybledne do sivej farby. Nemusí to byť ale vôbec na škodu, naopak mnohým majiteľom rodinných domov sa práve v takejto forme páči. Nevýhodou neupraveného dreva je, že vám vydrží o čosi menej.
Ak chcete svojej novučičkej podlahe na terasu dopriať, ošetrovať ju môžete lazúrou alebo terasovým olejom, ktorý zvýrazní a zachová pôvodnú farbu. Krytú terasu stačí natrieť raz za 4 roky, a nekrytú aspoň raz ročne.
Ako pri olejovaní terasy postupovať:
- Pred aplikáciou oleja drevo poctivo očistite aspoň tri až štyri dni pred olejovaním, aby terasa mala dostatok času poriadne vyschnúť.
- Olej premiešajte a valčekom naneste tenkú vrstvu.
- Asi po 20 minútach zotrite prebytočný olej handrou. Ak sa po vyschnutí niekde objavia svetlé škvrny opäť naneste na dané miesto vrstvu oleja.
- Na naolejovanú terasu nevstupujte najbližších 24 hodín a nechajte ju poriadne vyschnúť. Olej úplne stvrdne približne po týždni.