Spájanie dreva perodrážkou je jednoduché a zvládne to naozaj každý
Pri stavbe či rekonštrukcii často uvažujeme nad drevenými obkladmi. Niet sa čo čudovať. Perfektne doplnia každý interiér a tiež doňho vnesú obrovský kus prírody. Najideálnejšie je spájanie dreva pomocou perodrážky. Postup je jednoduchý a výsledok pôsobivý.
Pokiaľ nad rekonštrukciou momentálne uvažujete, rozhodne zvážte tatranský profil. Čisté línie a prírodné materiály snáď nikdy nevyjdú z módy, preto sú stávkou na istotu. A vďaka jednoduchému spájaniu dreva systémom perodrážky je tatranský obklad dlhodobo využívaný a veľmi populárny.
Čo je perodrážka a aký má význam pri spájaní dreva?
Perodrážka je veľmi jednoduchý spôsob, respektíve systém, ktorým sa spájajú jednotlivé kusy dreva. Spájanie dreva perodrážkou sa využíva predovšetkým pri montovaní drevených podláh a obkladov, takzvaného tatranského profilu.
Spájanie dreva perodrážkou v 3 krokoch:
Niektorí ľudia sa obávajú najmä aplikácie samotného obkladu, no tieto obavy vážne nie sú na mieste. Aby ste lepšie pochopili systém spájania dreva, je zrejme potrebné vysvetliť, ako perodrážka funguje. Na jednej strane profilu je vyfrézovaná drážka, do ktorej sa zasunie pero z druhej dosky. Jednoduché, nie?
Pre istotu vám však ponúkame aj jednoduchý návod v 3 krokoch:
1. Príprava pred montážou
Pred spájaním dreva pomocou perodrážky potrebujete najskôr zabezpečiť nasledujúce úkony:
- Uistite sa, že stena, ktorú idete obkladať drevom, je sucháa bez akýchkoľvek plesní.
- Dosky by mali byť v danej miestnosti minimálne 48 hodín pred samotnou prácou. Musia sa vopred aklimatizovať.
2. Nezabudnite na drevený podklad
Pred spajaním dreva s perodrážkou si najskôr potrebujete pripraviť podkladový rošt z drevených hranolov v rovnakej hrúbke, ktoré osadíte na stenu. Podkladová konštrukcia zabezpečí stále prúdenie vzduchu za obkladom steny.
- Pripravte si drevené hranoly. Nechajte ich v miestnosti aklimatizovať rovnako dlho ako tatranský profil.
- Hranoly umiestnite po obvode steny. Keď s tým skončíte, následne budete vytvárať “mriežku”.
- Pokračujte v rozmiestňovaní hranolov v horizontálnom aj vertikálnom smere.
- Dbajte na to, aby hranoly medzi sebou mali rozostupy v približne 50 až 80 cm vzdialenosti. Ideálne priečne aj pozdĺžne.
3. Spájanie dreva perodrážkou
S hotovým podkladom prichádza na rad montáž dosiek tatranského profilu. Spájanie dreva perodrážkou funguje ako skladanie puzzle.
- Najdôležitejšia je prvá doska. Všetko dôkladne zmerajte a označte. Osaďte ju, čo najpresnejšie. Od prvej dosky sa odvíja celá obložená plocha.
- Dosky vždy pripevňujte vodorovne perom nahor.
- Dosky môžete fixovať pomocou klincov alebo skrutiek. Ak nechcete, aby ich bolo vidieť, môžete použiť montážne pliešky.
- Poslednú dosku je často nutné upraviť zmenšením jej šírky. Na jej úpravu odporúčame použiť priamočiaru pílu.
Aké rôzne druhy obkladov s perodrážkou poznáme?
Z obkladov s perodrážkou si môžete skutočne vyberať. Pokiaľ premýšľate nad vhodným obkladom prázdninovej chatky, je zrubový profil pre vás to pravé. Pologuľatý tvar imitujúci guľatinu vyrábaný zo smreku alebo borovice je to pravé, čo vám pomôže počas dlhých nielen zimných víkendov zrelaxovať. Do miestností vnesie upokojujúce teplo, a tak si môžete napríklad pri krbe vychutnávať chvíľky s rodinou či priateľmi.
Zdroj: tatranskyprofil.eu
CHCEM VEDIEŤ VIAC O ZRUBOVOM PROFILE
Ak však uvažujete nad nadčasovým a moderným bývaním, odporúčame vám zvoliť masívnu dlážkovicu z masívneho tvrdého jaseňa. Jej svetlá farba doplní ako industriálne, tak aj minimalistické bývanie a rozhodne nebude krokom vedľa. Ani po odležaní vám nehrozí žiadne rozchádzanie spojov.
Zdroj: tatranskyprofil.eu
CHCEM VEDIEŤ O MASÍVNEJ DLÁŽKOVICI
Okrem spomínaných dvoch však môžete siahnuť aj po iných druhoch, pretože ponuka je naozaj pestrá. Rôzne variácie tatranského či zrubového profilu alebo dlážkovice znamenajú, že si vyberie naozaj každý.