Spájanie drevených hranolov: Na čo si dať pozor?
Neviete si dať rady so spájaním hranolov z dreva? Je to nad vaše sily a premýšľate, že to vzdáte? Alebo v tom máte jasno, keďže s drevom pracujete často, a len sa chcete priučiť niečomu novému? Pre vás všetkých sme pripravili podrobný návod, ktorý vás prevedie rozličnými spôsobmi spájania hranolov. Je len a len na vás, pre ktorý z nich sa nakoniec rozhodnete.
POSTUP SPÁJANIA
- Výber vhodných hranolov
- Výroba pomôcky z preglejky
- Meranie drevených hranolov
- Rezanie hranolov
- Odstránenie zvyškov dreva kladivkom
- Finálna povrchová úprava šmirgľovým papierom
- Spojenie drevených hranolov
AKO SPÁJAŤ HRANOLY POMOCOU DRÁŽOK
Spájanie hranolov preplátovaním patrí medzi tie najspoľahlivejšie spôsoby vôbec. Nepotrebujete na to nič extra. Stačia vám zdravé ruky a klasická ručná okružná píla. Preplátované spoje sú vlastne drážky v hranoloch, do ktorých sa následne vkladajú ďalšie hranoly, či už bsh hranoly, alebo kvh hranoly. Prenos síl teda preberá samotné drevo a dodatočné vrátové skrutky či závitové tyče majú iba pomocnú funkciu. Zabraňujú vypadnutiu trámu z drážky.
PLÁTOVANIE PRE ZAČIATOČNÍKOV I POKROČILÝCH
V princípe je postup plátovania jednoduchý. Pomocou ručnej okružnej píly vyrobíte drážku do hranola. Urobiť tak môžete v jeho strede alebo na konci. Podľa potreby. Je však dôležité, aby drážka mala konštantnú hĺbku. Jej okraje by mali byť kolmé na os hranola. To dosiahnete použitím jednoduchej pomôcky z preglejky a dvoch častí dosky.
UĽAHČITE SI SPÁJANIE HRANOLOV…
Pomôcku z preglejky si vyrobíte v závislosti od rozmerov daného dreveného hranola. Pri jeho rozmeroch 100×100 mm a priemere ručnej cirkulárky 19 cm, hrúbka preglejky bude 10 mm, dĺžka 450 mm a šírka o 50 mm viac, ako je vzdialenosť základne ručnej píly od okraja ku kotúču.
…S NEOCENITEĽNOU POMÔCKOU
Pokiaľ všetky hodnoty sedia, namerajte si vzdialenosť o 5 až 10 mm väčšiu, ako je vzdialenosť kotúča. Od okraja širšej strany dosky, ktorá tvorí základ, pripevnite vrutmi úzku vodiacu lištu. Napokon posúvaním okružnej píly popri tejto lište zarovnajte druhý okraj pomôcky.
SPÁJANIE HRANOLOV S GRÁCIOU
S hotovou pomôckou vám už nič nebráni v ďalšej práci. Spodné doštičky pomôcky totiž zaisťujú rovnobežné vedenie po hranole. Môže sa stať, že vašu prácu zmarí niečo iné. Napríklad nečakaný šikmý rez. Pomocou ponoru kotúča si však viete nastaviť požadovanú hĺbku a rezať v nej rovnomerne po celej dĺžke dreveného hranola.
NEPODCEŇUJTE MERANIE
Pred samotným rezaním si zakaždým vyznačte hĺbku a šírku drážky ceruzkou. Na ponornej píle je tiež potrebné nastaviť rovnakú hĺbku rezu a pridať hodnotu hrúbky dosky vyrobenej pomôcky. Na príklade 100×100 mm hranole potrebujete urobiť drážku hlbokú 50 mm a pomôckou hrúbky 10 mm. Na píle zvolíte hĺbku rezu 60 mm.
TIP NA JEDNODUCHÚ KONTROLU
Či ste všetko urobili správne, môžete overiť rýchlo a ľahko. Stačí, keď prvý rez budete viesť na konci hranola. Takto si to vyskúšate „nanečisto“. Ak sa aj pomýlite, nebude problém hranol po oprave nastavení píly zakrátiť a začať opäť od piky.
AJ SPÁJANIE DREVENÝCH HRANOLOV MÔŽE BYŤ ZÁBAVA
Ďalším krokom je druhý rez do hranola. Ten by mal byť vedený na konci drážky. Od toho závisí výška drážky. Potom presuňte pílu dopredu tak, aby ste v čo najmenšej vzdialenosti od prvého rezu mohli spraviť ďalší. Počas posúvania píly tlačte do dreva. Takto vytvoríte viacero rezov. Všetky budú mať rovnakú hĺbku. Rovnako tak budú kolmé na os dreveného hranola.
ZÍSKAJTE DREVENÚ MEDAILU V SPÁJANÍ HRANOLOV Z DREVA
Po vykonaní potrebných rezov vezmite kladivko a odstráňte ním zvyšky dreva. Drážku začistite do roviny dlátom. K dokonalosti už nechýba veľa. S finálnou úpravou vám pomôže šmirgľový papier. Pre tento typ práce vám odporúčame použiť nejaký s hrúbkou 80 až 120.
AKO VYBRAŤ DREVENÉ HRANOLY
Pri výbere vhodných hranolov by ste mali zohľadniť viacero faktorov. Bude drevo vystavené náročným podmienkam exteriérov? Pomôcť môže jeden z našich náterov na drevo. Napríklad aj Exteriérová olejová lazúra Saicos HOLZ-LASUR. V prípade, že vaše cenné drevené hranoly zostanú medzi štyrmi stenami v teple vášho domova, odporúčame zvážiť interiérový vosk Saicos COLORWACHS. Ten reguluje vlhkosť dreva a umožňuje mu tak dýchať. Preferujete sibírsky alebo klasický smrek? Možností je mnoho. Vybrali sme jedného silného kandidáta, ktorý rozhodne stojí za zváženie. KVH a DUO hranoly vás ohromia svojím masívnym vyhotovením. Vznikli z kvalitného smrekového dreva a následne si prešli štvorstranným hobľovaním. Ich jemne zrezané hrany počas práce určite oceníte. Pochváliť sa môžu vskutku univerzálnym využitím. Či už ide o altánok, trám alebo krov, so všetkým si poľahky poradia.
CHCEM KVALITNÉ DREVENÉ HRANOLY