Výmena starej drevenej podlahy za novú: Ako na to?
Rozmýšľate nad výmenou alebo opravou starej drevenej podlahy? Pripravte sa na hromadu práce. Spísali sme, na čo všetko treba pri výmene podlahy myslieť, aký podklad pod ňu zvoliť a ako postupovať, ak chcete novú položiť svojpomocne.
Zdroj: Bigstock.com
Čo skontrolovať predtým, než sa rozhodnete pre výmenu starej drevenej podlahy za novú?
Každú drevenú podlahu by ste mali predtým, než sa ju rozhodnete úplne vymeniť, skontrolovať. Výmena starej drevenej podlahy je totiž náročný a nie najlacnejší proces. Aj preto sa veľa ľudí uchýli len k jej renovácii, prípadne k úprave podkladu a opätovnému položeniu.
Pri hodnotení podlahy sa zamerajte najmä na jej vek, vzhľad a stav podkladu. Ak ste prvým majiteľom bytu či domu, kde je položená, mali by ste si to vedieť skontrolovať aj bez toho, aby ste ju rozoberali. Ak ste ale nehnuteľnosť zdedili či kúpili po niekom inom, alebo si len chcete byť úplne istí, časť podlahy rozoberte.
Potom zhodnoťte, aké veľké sú škáry medzi jednotlivými kúskami, ako veľmi je poškodená vrchná vrstva, či:
- v podlahe nie sú veľké pukliny,
- či príliš nevŕzga,
- neposúva sa,
- alebo nie je niekde vydutá.
Takisto skontrolujte, či v nej nie sú dierky alebo „cestičky“ od drevokazného hmyzu. Škodcov odhalíte aj podľa typického zvuku, ktorý vydávajú pri „jedení“ dreva.
Kedy určite výmenu alebo opravu starej drevenej podlahy neodkladať?
Keď nie sú podlaha a ani podklad príliš poškodené, stačí obrúsiť vrchnú časť, odstrániť starý lak a naniesť novú vrstvu. No ak sú v podlahe škodcovia, je plesnivá alebo vlhne, treba ju vymeniť. Drevokazné huby a drevokazný hmyz sa šíria veľmi rýchlo a jednoducho. Preto pri výmene starej drevenej podlahy postupujte opatrne a snažte sa ju odstrániť za minimálnej prašnosti.
Rekonštrukcii sa nevyhnete ani pri výrazne zničenom alebo nevhodnom podklade. Najviac problémov robí nekvalitná škvara a škvarobetón.
Zdroj: Bigstock.com
Oplatí sa nová drevená podlaha?
Rozmýšľate, či pri výmene starej drevenej podlahy opäť siahnuť po dreve? Hoci je podlaha z dreva oproti laminátovej drahšia a vyžaduje väčšiu starostlivosť, žiaden iný materiál nie je tak prirodzene mäkký a teplý. Drevo váš domov zútulní a vytvorí jedinečnú atmosféru.
Hľadáte kvalitnú drevenú podlahu za priaznivú cenu? Vyberte si z našej širokej ponuky.
DREVENÉ PODLAHY UŽ OD 8,90 €/M2
Aký podklad zvoliť pod drevenú podlahu?
-
Betón
Prvou možnosťou je odstrániť pôvodný podklad a spraviť betónový poter. Je to však časovo náročné a pri realizácii musíte počítať minimálne s mesiacom čakania, kým budete môcť položiť novú drevenú podlahu. Betón totiž musí úplne vyschnúť. Navyše čím hrubšiu vrstvu použijete, tým sa čas predĺži. Betón schce približne 1 mm za deň, treba s tým počítať.
-
Keramzit alebo makadam
Druhá a oveľa rýchlejšia možnosť je suchý zásyp keramzitom (keramické kamenivo) alebo makadamom (kremičitý piesok). Ide o drahšiu alternatívu, ktorá však nevyžaduje technologické prestávky a mokré procesy.
Keramické kamenivo má veľmi nízku objemovú hmotnosť a môže sa použiť aj v starších stavbách, kde je menšia nosnosť podkladu. Pred použitím oboch posypov však treba dôkladne očistiť pôvodný podklad. Odporúčaná výška podsypu z keramzitu alebo makadamu je aspoň 20 mm, pričom horná hranica je neobmedzená.
Zdroj: Bigstock.com
Čo budete potrebovať na výmenu starej drevenej podlahy za novú drevenú palubovku?
Materiál:
- podlaha
- vysušené a zarovnané drevené hranoly (najlepšie smrekové)
- moridlo
- skrutky
- netkaná textília
- minerálna izolácia
- voskový olej
Náradie:
- vodováha
- aku skrutkovač
- podlahový sťahovák
- štetec
- ručná pílka
Na čo si dať pozor?
Podlahové dosky musíte nechať v miestnosti, kam pôjdu, aklimatizovať aspoň 14 dní. Pokojne aj viac, nič tým nepokazíte. Celková doba závisí od druhu dreva a vlhkosti v priestore. Nikdy ich ale neukladajte hneď po rozbalení.
Zdroj: Bigstock.com
Ako postupovať pri výmene starej drevenej podlahy?
1. Pripravte si podklad
Aby vám šla výmena starej drevenej podlahy za novú od ruky, nepodceňte prípravu podkladu. Najlepšie je mať už obkopané, odvetrané a keramzitom alebo makadamom vysypané základy. Zarovnaný povrch potom prikryte netkanou textíliou.
2. Osaďte hranoly a izoláciu
Vopred namorené drevené hranoly rovnomerne poukladajte pozdĺž celej miestnosti. Vodováhou si kontrolujte, či sú v jednej rovine. Do medzier medzi nimi natlačte minerálnu izoláciu. Ak niekde odstáva, zrežte ju.
3. Začnite s ukladaním podlahy
Po rovnomernom uložení hranolov aj izolácie sa môžete pustiť do ukladania podlahy. Každú dosku postupne priskrutkujte dvomi skrutkami k hranolu. Dosky dávajte natesno k sebe a sťahujte podlahovým sťahovákom.
Nezabudnite, že medzi stenou a podlahou musí zostať medzera. V pozdĺžnom smere má byť aspoň 5-milimetrová, v priečnom 10 až 15-milimetrová.
4. Natrite podlahu voskovým olejom a osaďte lišty
Hotovú podlahu dvakrát natrite kvalitným voskovým olejom. Potom vám zostáva už len osadiť lišty. Tie môžete kúpiť hotové alebo si ich vyrobiť zo zvyškového materiálu či z rovnakého dreva, z akého je podlaha.
Ak máte v miestnosti nerovné steny a lišty vám nesedia, skúste ich vymeniť za pružnú výplň z podlahového silikónu.
Ako zabrániť skorej výmene drevenej podlahy?
Aby ste sa vyhli skorej opätovnej výmene drevenej podlahy, treba sa o ňu pravidelne starať. Mali by ste ju pravidelne, no šetrne čistiť, používať ochranné prostriedky, hneď opravovať drobné poškodenia (napríklad tmelom) a prehnane ju nemáčať. Potom vám bude bez problémov „slúžiť“ dlhé roky.