Najnižšie ceny na všetky typy produktov, a rýchly dovoz po celom Slovensku. 

Potrebujete poradiť?

Roman    +421 907 885 834 Pon-Sob, 7:00 - 19:00 hod. 
 info@tatranskyprofil.eu

Výmena starej drevenej podlahy. Ako na to ?

Každý skúsený majster hľadá možnosti, ako vykonať prácu čo najefektívnejšie. Ako sa však rozhodnúť, či vymeniť celú drevenú podlahu alebo stačí jej rekonštrukcia? Rozhodovacích faktorov je hneď niekoľko.

STAV PODKLADU A VEK PODLAHY

Prvým kľúčovým faktorom rozhodovania sa, či vykonať celkovú výmenu drevenej podlahy alebo stačí jej rekonštrukcia je vek drevenej podlahy a stav podkladu. Pokiaľ ste prvým majiteľom, viete odpovedať na túto otázku bez nutnosti podlahu rozoberať. V opačnom prípade rozoberte časť podlahy a zistite stav.

KEDY ROZMÝŠĽAŤ O VÝMENE STAREJ DREVENEJ PODLAHY

Škodcovia, vlhkosť a plesne sú najčastejšími dôvodmi na výmenu podlahy. Drevokazné huby sa šíria veľmi rýchlo, a preto je dôležité podlahu odstrániť za minimálnej prašnosti. Pokiaľ je poškodený podklad starej drevenej podlahy, je nutné podlahu, ako aj podklad odstrániť. Podklad je najčastejšie poškodený pri použití nekvalitnej škváry a škvarobetónu.

PRVÝ KROK – ODSTRÁNENIE PÔVODNEJ PODLAHY

Prvý krok pri kompletnej výmene drevenej podlahy býva rovnaký – zbaviť sa pôvodných materiálov. Pri výmene podlahy je nutné odstrániť drevenú podlahu. Výber druhého kroku, a to či vymeniť aj starý podklad, je už na vás.

Zdroj: Bigstock.com

VÝMENA PODKLADU

Pri výmene podkladu je nutné odstrániť pôvodný podklad a následne použiť betónový poter. Táto možnosť je však časovo oveľa náročnejšia a na jej realizáciu musíte počítať s niekoľkými mesiacmi, keďže betón musí úplne vyschnúť. Začnite tak, že vypracete z priestoru všetky veci, následne odstránte starú podlahu, vrátane podkladu a urobte betónový poter (prípadne sa odporúča medzi poter hydroizolačná vrstva). Čím hrubšiu vrstvu betónu využijete, tým sa čas na realizáciu predĺži. Treba počítať so schnutím betónu 1 mm za deň, čo je hlavným problémom pri alternatíve betónového podkladu.

ALTERNATÍVA KERAMICKÉHO KAMENIVA (KERAMZIT) BEZ VÝMENY PODKLADU

Druhá a oveľa rýchlejšia možnosť je suchý zásyp pomocou keramického kameniva. Ide o drahšiu alternatívu, ktorá však nevyžaduje technologické prestávky a mokré procesy. Keramické kamenivo má veľmi nízku objemovú hmotnosť a môže sa použiť aj pri starších stavbách, kde je menšia nosnosť podkladu. Pri využití keramického posypu je predtým potrebné dôkladne očistiť pôvodný podklad. Následne položiť separačnú vrstvu napríklad netkanú geotextíliu. je možné sypať postupne keramické kamenivo a zakladať novú drevenú podlahu. Odporúčaná výška podsypu z keramického kameniva je aspoň 20 mm, pričom horná hranica je v podstate neobmedzená. Keramické kamenivo sa obvykle zarovnáva hladítkom, využiteľné sú tiež drevené laty.

Zdroj: Bigstock.com

VÝBER KVALITNEJ DREVENEJ PODLAHY

Po predchádzajúcich krokoch nasleduje výber kvalitnej drevenej podlahy. Investícia do podlahy vám môže ušetriť peniaze za rýchle opotrebovanie. Podlaha z dreva je na rozdiel od tej laminátovej prirodzene mäkšia a teplá. V závislosti od hustoty spracovania dreva sa odvíja aj cena drevenej podlahy.

Ponúkame kvalitné drevené podlahy. Náš široký sortiment vyhovuje naozaj každému. Pozrite sa na našu ponuku.

WOOD PROFIL s.r.o., drevené profily, Družstevná 510, Nižná 027 43, 0907 885 834, info@tatranskyprofil.eu