Najnižšie ceny na všetky typy produktov a rýchly dovoz po celom Slovensku. 

Potrebujete poradiť?

Roman    +421 907 885 834 Pon-Sob, 7:00 - 19:00 hod. 
 info@tatranskyprofil.eu

Ako sa montuje zrubový obklad ?

Zrubový obklad, inak nazývaný aj zrubový profil, je jeden z najobľúbenejších typov dreveného obkladu.Využíva sa hlavne v exteriéri na fasády chatiek, záhradných domčekov či terás. Svojich zákazníkov si získal vďaka netradičnému vzhľadu. Keďže jeho jednotlivé časti vytvárajú efekt guľatiny, dodáva fasadám originálny prírodný vzhľad. Taktiež sa pýši svojou praktickosťou a tepelnoizolačnými vlastnosťami.

Zaujal vás zrubový obklad? Jeho montáž zvládnete aj sami a my vám poradíme, ako na to.

PRÍPRAVA PRED POKLÁDKOU ZRUBOVÉHO OBKLADU

Predtým, ako začnete s montážou, je dôležité správne pripraviť povrch, na ktorý sa bude zrubový obklad pokladať. Povrch steny by mal byť suchý, rovný a vyzretý, preto si náplanujte realizáciu projektu v období, keď vás neprekvapí nepriaznivé daždivé počasie alebo vysoká vlhkosť vzduchu. V opačnom prípade môže veľmi rýchlo dôjsť k estetickým či funkčným poruchám dreveného profilu.

Zdroj: Bigstock.com

MONTÁŽ PODKLADOVEJ KONŠTRUKCIE

Pokládke samotného zrubového profilu predchádza montáž podkladovej konštrukcie, pozostávajúcej z drevených hranolov. Hranoly majú v tomto projekte dvojitú funkciu – zabezpečujú neustále prúdenie vzduchu smerom nahor a fixáciu obkladu.

Pri výbere hranolov zvoľte hrúbku primeranú hrúbke samotného zrubového profilu. Dbajte na to, že hranoly by mali mať rovnakú vlhkosť ako drevený profil. Nezabudnite ani na dodržiavanie dostatočným rozostupov a výber správneho spojovacieho materiálu, ktorý zabráni prehýbaniu a pohybu obkladu.

Tip od nás: Pred použitím ošetrite jednotlivé hranoly ochranným náterom, aby sa predišlo ich poškodeniu drevokazným hmyzom alebo plesňami. 

MÁM ZÁUJEM O KONŠTRUKČNÉ HRANOLY

Zdroj: Bigstock.com

ULOŽENIE ZRUBOVÉHO OBKLADU

Po ukotvení nosnej konštrukcie môžete začať so samotným profilom. Zrubový profil môžete ukotviť dvomi spôsobmi, viditeľným a skrytým. Pri viditeľnom spôsobe sa používajú skrutky z nekorodujúcej ocele. Pri skrytom spôsobe ide o kotvenie do pera klincami.

Montáž dreveného obkladu prebieha už jednoducho; funguje na princípe perodrážky. Začína sa zdola. Prvú dosku manuálne pripevnite k hranolovému podkladu, pomocou vodováhy sa uistite, či je vo vodorovnej polohe, a pevne zafixujte. Tento krok je mimoriadne dôležitý, keďže od prvej dosky bude závisieť estetickosť a funkčnosť celého profilu. Následne zasúvajte dosky jednu do druhej – pero do drážky – až kým neprekryjete celý povrch. V prípade, že je posledná doska príliš široká, použite pílu na jej zarovnanie. Na záver zafixujte hornú a spodnú časť lištou. A profil je hotový!


WOOD PROFIL s.r.o., drevené profily, Družstevná 510, Nižná 027 43, 0907 885 834, info@tatranskyprofil.eu