Potrebujete poradiť?

Roman    +421 907 885 834 Pon-Sob, 7:00 - 19:00 hod. 
 info@tatranskyprofil.eu

Ako vybrať drevenú fasádu ?

nohí si pri výbere oblečenia dávajú záležať, aby voľbu neskôr neľutovali a nemuseli ísť nakupovať zas o týždeň. Pre dom je fasáda oblečením. Spolu so strechou tvorí prirodzenú ochranu pred dažďom, vetrom či snehom. Okrem estetickej funkcie má teda aj praktický význam. Ak sa chystáte stavať či rekonštruovať dom, do fasády sa oplatí investovať.

Je samozrejmé, že od drevenej fasády očakávate prinajmenšom rovnakú službu, ako od tej klasickej. Je teda na mieste odpovedať si pred výberom na niekoľko otázok, ktoré budú kľúčové vo vašom súžití s drevenou fasádou. V nasledujúcich riadkov sa dočítate,

  • Či je lepšie uložiť dosky vertikálne alebo horizontálne
  • Či voliť súvislý obklad alebo medzi doskami ponechať medzery
  • Aké drevo zvoliť a ako predĺžiť jeho životnosť
  • Na čo pri plánovaní nezabudnúť

DOSKY NA DĹŽKU, ALEBO NA VÝŠKU?

Tu zohráva hlavnú rolu váš vkus. Pri zvislom obklade je postup jednoduchší, pretože ho môžete zhotoviť z obyčajných dosiek. Ďalšou výhodou je fakt, že pri daždi steká voda v smere vlákien dreva, nie naprieč nimi. To má za následok dlhšiu životnosť a pomalšiu degradáciu dreva. Pomôcť môže aj kartáčovanie dreva, pri ktorom sa z povrchu odstránia mäkké vlákna, čím sa povrch stáva tvrdším, odolnejšími a má dlhšiu životnosť.

Vodorovné uloženie dosiek si pre správny odtok vody vyžaduje horizontálne skosenie. Výhodou takéhoto uloženia dosiek je jeho hrúbka. Narozdiel od zvislého obkladu tu nie je potrebný nosný rošt naviac, čo pre vás znamená viac miesta napríklad na zateplenie domu. Pre lepšiu izoláciu môžete siahnuť po špeciálnej difúznej fólii, ktorá okrem lepšej izolácie zabezpečí aj vyššiu odolnosť voči dažďu.

Súvislý obklad či medzery?

V prípade, že zvolíte tzv. perodrážkový obklad, výsledkom bude súvislá štruktúra dreva. Tá síce vyzerá dobre a izoluje spoľahlivo, má však aj nevýhodu – fasáda sa bude vetrať len pri zemi a pod strechou.

Naopak, obklad s medzerami, ako už názov napovedá, spočíva v jemnom odsadení jednotlivých dosiek. Vďaka tomu dosiahnete optimálnu cirkuláciu vzduchu vo fasáde. To zabezpečí ochranu pred osami, ktorým prúdenie vzduchu medzi doskami znemožní stavbu hniezda. Výsledkom bude fasáda bez neželaných nájomníkov.

AKÉ DREVO ZVOLIŤ?

Keď už ste sa rozhodli, ako bude vaša fasáda vyzerať, ostáva ešte zvoliť správny druh dreva. Tu je to opäť na vašom vkuse. Je však dôležité podotknúť, že drevená fasáda prirodzene “starne” bez ohľadu na to, aké drevo zvolíte. Aj tu však výhodnejšie investovať do kvalitných materiálov. Čím kvalitnejšie drevo budete mať, tým menej sa oň budete musieť starať a renovovať ho.

Ani najkvalitnejšie drevo však nevydrží večne. Počítajte s tým, že približne raz za 5 rokov bude Vaša fasáda potrebovať nový náter a obnovu zašlej slávy dreva.

AKO DOSIAHNUŤ ČO NAJVÄČŠIU ŽIVOTNOSŤ NÁTERU?

Vaša fasáda čeliť rôznym nástrahám počasia. Vlhkosť, poveternostné vplyvy, mach, plesne či hniloba – to všetko budete chcieť udržať od domu čo najďalej. Spôsobov, ako zaopatriť Vašu fasádu je niekoľko. Nech už ste zástancom prírodných riešení a ste ochotní absolvovať obnovu náteru častejšie, alebo vám nevadí chemická cesta. Tá pre vás bude znamenať menej starostí a zásahov do fasády.

Spôsob, akým budeme drevo impregnovať, závisí od jeho trvanlivosti a triedy ohrozenia. Drevo v exteriéri radíme zvyčajne do 3. alebo 4. triedy ohrozenia. Čo to vlastne znamená?

V tretej triede sa nachádza drevo, ktorého vlhkosť nepresahuje 20% a nie je v kontakte so zemou. Vtedy hrozí drevu najmä napadnutie drevokazným hmyzom, hubami a už zmieňovanými poveternostnými vplyvmi. V takomto prípade náter chráni drevo najmä pred lúhovaním vodou a počasím. Aby bol náter účinný, jeho hĺbka musí byť aspoň 3 mm.

O dreve v štvrtej triede hovoríme vtedy, keď je úplne alebo čiastočne zabudované vo vode, v zemi, alebo neizolovaného muriva. Vtedy drevu hrozí mäkká hniloba, ktorá je spôsobená pôdnymi mikroorganizmami. Tu už náter nestačí a je nevyhnutné hĺbkové impregnovanie, pri ktorom použijeme špeciálne olejovité alebo meď obsahujúce fungicídy.

NA ČO EŠTE POTREBUJETE MYSLIEŤ?

Pri drevostavbe vám vo veľkej miere pomôže architekt či realizátor stavby. Ak sa však chystáte obložiť dom svojpomocne, zvážte konzultáciu s odborníkom. Pomôže vám nielen s výberom dreva, ktoré bude najviac vyhovovať vášmu vkusu, očakávaniam a peňaženke, ale aj s tým, ako obložiť okná, balkón či iné špecifické miesta vašej stavby, ktoré si vyžadujú špecifický prístup. Ušetríte si tak kopec nervov, premýšľania a peňazí.

KOĽKO MA TO CELÉ BUDE STÁŤ?

Opäť to záleží najmä na vás. Ceny dreva sa pohybujú od 8 €/m² za smrek po 70 €/m² za červený céder. Ak siahnete po termodreve, ceny budú začínať na 10 €/m².

Kontakt

Predajňa Nižná (hlavný sklad)

Družstevná 511

027 43 Nižná
Zobraziť na mape

Otváracie hodiny
Po - Pi 8:00 - 16:00 hod.
So ZATVORENÉ

+421 907 885 834
info@tatranskyprofil.eu

Garancia najlepšej ceny

Dávajte si pozor. Našli ste na tento produkt nižšiu cenu? Nemusí to byť tak, ako to vyzerá.

Spýtajte sa predajcu, či v cene je aj DPH, nakoľko je častá prax predajcov uvádzať cenu bez DPH pod slovíčkami ako netto alebo konečná cena, ktorá je rovnaká alebo jemne nižšia od našich cien, ktoré sú s DPH AVŠAK neobsahuje DPH, a preto Vás môže celá zákazka stáť aj o 20% viacej.

Príklad:
20x146mm u nás 11,20€/m2 s DPH
u konkurencie 10,80€/m2 len tak = 12,96€ s DPH

Zľavový systém. Pri odbere väčšieho množstva poskytujeme svojim zákazníkom možnosť kúpiť si tovar so zľavou.

Ak ste našli v rámci relevantnej konkurencie výhodnejšiu ponuku skladom, napíšte nám. Pokiaľ to bude možné, cenu vyrovnáme.

WOOD PROFIL s.r.o., drevené profily, Družstevná 510, Nižná 027 43, 0907 885 834, info@tatranskyprofil.eu