Potrebujete poradiť?

Roman    +421 907 885 834 Pon-Sob, 7:00 - 19:00 hod. 
 info@tatranskyprofil.eu

Čo je thermowood a kde ho využiť?

Spojenie dreva a tepla? Výsledkom je thermowood – drevený materiál s vylepšenými vlastnosťami. Odoláva vrtochom počasia, hnilobe, plesniam aj hmyzu. Je to preto ideálny materiál na použitie v exteriéri aj interiéri. Ako sa thermowood vyrába a kde všade ho môžete použiť?

Ako vznikol thermowood?

Dalo by sa povedať, že prvými, kto „zabrdli“ do tepelnej úpravy dreva, boli Vikingovia. Už oni vedeli, že ohňu vystavený materiál vydrží dlhšie. Počiatky tepelnej modifikácie v Európe sa datujú už do 18. a 19. storočia. Vtedy sa v niektorých vinárskych oblastiach používali tradičné techniky, napríklad kajenie dreva (proces, pri ktorom sa drevo vystavuje dymu s cieľom konzervovať ho).

To je považované za predchodcu moderných metód tepelnej úpravy. Historický vývoj techniky thermowoodu, pri ktorej sa drevo tepelne upravuje aby bolo odolnejšie, sa datuje do 90. rokov 20. storočia.

Pôvodným zámerom bolo nájsť spôsob, ako zvýšiť trvanlivosť dreva a zlepšiť jeho vlastnosti. To by umožnilo širšie využitie v stavebníctve a pri výrobe nábytku. Tepelná úprava dreva sa ukázala ako tá správna na dosiahnutie kvalitnejšieho materiálu. V priebehu rokov sa spracovanie stalo sofistikovanejším. Ako sa thermowood spracováva dnes?

Proces úpravy thermowoodu

Proces výroby thermowoodu je pri dnešných technológiách zložitejší ako len opaľovanie dreva ohňom. Zahŕňa:

  1. Príprava: Začína sa zaobstaraním kvalitného dreva . To sa musí sa najskôr upraviť na potrebné rozmery, podľa toho na čo bude použité. Potom sa z neho odstráni kôra a prípadné nečistoty.
  2. Sušenie dreva: Pred samotnou termickou modifikáciou musí byť drevo dôkladne vysušené, aby sa minimalizoval obsah vlhkosti. To sa robí v sušiarňach, kde sa drevo stabilizuje a pripravuje na ďalší proces.
  3. Termická modifikácia: Proces prebieha vo vzduchotesnej komore, kde sa drevo zahreje na vysokú teplotu v kontrolovaných podmienkach. Teplota a časový rámec sa môžu líšiť v závislosti od požadovaných vlastností thermowoodu a typu dreva, ktoré sa spracováva. Počas termickej modifikácie dochádza k v dreve k chemickým procesom, ktoré menia jeho štruktúru a vlastnosti.
  4. Chladenie a stabilizácia: Po ukončení termickej modifikácie sa drevo postupne ochladzuje na normálnu teplotu. Tento proces umožňuje dreveným vláknam stabilizovať sa a získať nové, vylepšené vlastnosti.
  5. Ošetrenie a finálna úprava: Po úspešnom dokončení termickej modifikácie sa drevo môže dodatočne ošetriť, napríklad nátermi alebo lakmi.

Celkový proces termickej modifikácie dreva je pomerne sofistikovaný a vyžaduje presné riadenie teploty, vlhkosti a času.

Z akého dreva sa vyrába termodrevo?

Na tepelnú úpravu sa môžu použiť rôzne druhy dreva, avšak najčastejšie sa využívajú jemnozrnné dreviny. Tie majú jemný a hladký povrch a zvyčajne menšie a menej viditeľné dierky medzi letokruhmi.

Borovica je jednou z najčastejšie používaných drevín pri výrobe thermowoodu. Má jemnú textúru, dostatočnú mäkkosť, a aj v neupravenom stave sa vyznačuje veľkou odolnosťou voči vlhkosti a stabilitu. 

Smrekové drevo, konkrétne sibírsky smrek, je ďalšou populárnou voľbou pre výrobu thermowoodu. Má podobné vlastnosti ako borovica, je tiež ľahké a stabilné, čo ho robí ideálnym pre vonkajšie aplikácie. Jeho ľahkosť je vhodná najmä pri fasádnych obkladoch, keďže dramaticky nezaťaží celú stavbu.

Na výrobu thermowood sú tiež vhodné niektoré druhy hrubozrnnejšieho dreva, ako je dub alebo buk. Exotické druhy dreva, ako je napríklad teak, sú známe svojou vysokou odolnosťou voči poveternostným vplyvom a hmyzu. Termická modifikácia ich rezistenciu ešte zvýši.

Zdroj: pexels.com/ Thijs van der Weide

Prečo si vybrať thermowood?

Zvýšená odolnosť voči vlhkosti

Proces tepelnej úpravy znižuje schopnosť dreva absorbovať vodu, čo robí thermowood menej náchylným na deformácie alebo rozpadnutie kvôli vlhkosti.

Vlhkosť by pri dreve v exteriéri mohla vyvolať aj plesne. Tepelná modifikácia však znižuje obsah živín v dreve, ktoré by mohli slúžiť ako potrava pre mikroorganizmy. Týmto spôsobom výrazne zvyšuje jeho odolnosť voči plesniam alebo hnilobe.

Zlepšená stabilita

Drevo menej náchylné na deformácie, ako sú krčenie, praskanie a ohýbanie? Thermowood je stabilnejší a menej citlivý na zmeny teploty a vlhkosti. Preto sa u neho s týmto poškodením pri správnej starostlivosti nestretnete ani po rokoch.

Maximalizovaná pevnosť

V porovnaní s neupraveným drevom je pevnejšie a tým aj odolnejšie voči nárazom. Preliačiny, ktoré vznikajú v drevených obkladoch po menších nárazoch, pri thermowoode nespozorujete.

Ekologická výhoda

Tepelná úprava dreva je ekologickejšia ako chemické ošetrenia na zvýšenie odolnosti, pretože pri procese sa nepoužívajú žiadne prídavné chemikálie. Zdroj: freepick.com

Kde všade sa dá použiť thermowood?

Vonkajšie terasy a balkóny

Terasové dosky thermowood sú vyvíjané tak, aby vydržali čo najviac vonkajších vplyvov. Sú preto ideálne na stavbu terasy alebo balkóna. Ak konštrukciu už dávno máte, skúste ich použiť pri obklade. Aj po rokoch vyzerať ako nový.

Thermowood sauna

Okrem dažďa a vlhkosti vie tento typ dreva skvelo odolávať aj vysokým teplotám. Preto je thermowood ideálny materiál aj na stavbu domácej sauny.

Použiť ho môžete pri všetkých častiach stavby: od konštrukcie, lavice na sedenie až po doplnky a detaily. Pre saunu je dôležité mať správne izolované dvere a okná. Thermowood sa môže použiť ako drevo do sauny aj na výrobu dverí a rámov okien. Zaručí vám spoľahlivú izoláciu a odolnosť voči vlhkosti a teplu.

Thermowood obklad fasády

Vďaka svojej odolnosti v exteriéri je thermowood výbornou alternatívou na obloženie fasády vášho domu. Ak už dlhšie rozmýšlate, ako sa pri vzhľade fasády odlíšiť, obložte jej časť týmto drevo m alebo ho použite na celý príbytok. Nebudete si tak musieť lámať hlavu nad blednúcim náterom a ešte fasáde dodáte aj nadčasový vzhľad.

Výborné využitie má thermowood aj pri obklade bazénov. Chlórová voda, ktorá by väčšinu obkladov chemicky poškodila, na ňom vďaka tepelnej úprave nevytvorí žiadne viditeľné škvrny.

Záhradný nábytok

Thermowood je skvelým materiálom na výrobu záhradného nábytku, ako sú stoly, stoličky a lavice. Môžete sa naň spoľahnúť aj vďaka tomu, že pri jeho spracovaní nie sú používané chemikálie.

V letných mesiacoch sa nemusíte báť poškodenia od slnka a počas zimy ho nemusíte schovávať zo záhrady. Drevo nezničí dážď ani pražiace slnko, takže sa nebude štiepiť, ani ak bude po celý čas vonku.

Interiérové obloženie a podlahy

V interiéroch sa thermowood používa na obloženie stien alebo namiesto obyčajnej podlahy. Jeho prírodný vzhľad a textúra dodávajú priestoru útulnosť a nadčasovosť.

Záhradné ploty

Ploty z dreva, ktoré je upravené chemicky, síce vydržia niekoľko rokov, no po dlhšom čase dážď náter opotrebuje. Vtedy praskajú, zmenia farbu alebo začnú hniť.

Thermowood sa preto často používa aj na výrobu záhradných plotov a oplotení. Plot nepopraská a vďaka tepelne upravenému drevu bude pôsobiť rustikálne.

Kontakt

Predajňa Nižná (hlavný sklad)

Družstevná 511

027 43 Nižná
Zobraziť na mape

Otváracie hodiny
Po - Pi 8:00 - 16:00 hod.
So ZATVORENÉ

+421 907 885 834
info@tatranskyprofil.eu

Garancia najlepšej ceny

Dávajte si pozor. Našli ste na tento produkt nižšiu cenu? Nemusí to byť tak, ako to vyzerá.

Spýtajte sa predajcu, či v cene je aj DPH, nakoľko je častá prax predajcov uvádzať cenu bez DPH pod slovíčkami ako netto alebo konečná cena, ktorá je rovnaká alebo jemne nižšia od našich cien, ktoré sú s DPH AVŠAK neobsahuje DPH, a preto Vás môže celá zákazka stáť aj o 20% viacej.

Príklad:
20x146mm u nás 11,20€/m2 s DPH
u konkurencie 10,80€/m2 len tak = 12,96€ s DPH

Zľavový systém. Pri odbere väčšieho množstva poskytujeme svojim zákazníkom možnosť kúpiť si tovar so zľavou.

Ak ste našli v rámci relevantnej konkurencie výhodnejšiu ponuku skladom, napíšte nám. Pokiaľ to bude možné, cenu vyrovnáme.

WOOD PROFIL s.r.o., drevené profily, Družstevná 510, Nižná 027 43, 0907 885 834, info@tatranskyprofil.eu