Potrebujete poradiť?

Roman    +421 907 885 834 Pon-Sob, 7:00 - 19:00 hod. 
 info@tatranskyprofil.eu

Stavba sauny: Na čo všetko treba myslieť?

Stavba sauny nemusí byť pre zručného majstra žiadny problém. Pustite sa do toho a získate množstvo zdravotných benefitov, ktoré saunovanie ponúka, a zároveň ušetríte nemalé finančné prostriedky. Poradíme vám, na čo by ste mali myslieť pri svojpomocnej stavbe sauny.

Zdroj: Bigstock

Kde začať: Výber typu sauny

Ešte skôr než sa do stavby sauny pustíte, rozmyslite si, aký typ bude pre vás najvhodnejší. Preferujete suchú saunu s vysokými teplotami alebo parnú saunu? Zvyčajne sa sauna vyhrieva na 60 °C až 100 °C alebo viac.

Pokiaľ ide o zdroj tepla, okrem tradičného vyhrievania spaľovaním dreva sú obľúbené aj piecky s elektrickým napájaním. Do 3,6 – 4,5 kW vám postačí obyčajná zásuvka s napätím 220 V. Pri výkonnejšej elektrickej piecke do sauny bude potrebných 380 V.

Kábel musí byť odolný voči vysokým teplotám. S tým vám však už určite poradí elektrikár, ktorého na túto časť práce pri stavbe sauny odporúčame zavolať. Nezabudnite na lavičkový profil do sauny. Odporúčame saunový materiál ako jelša alebo osika. Tie sú do sauny najvhodnejšie. V našej ponuke máme v troch veľkostiach lavičkový profil z osiky. Konkrétne verzie 28x90mm a 28x120mm, alebo 28x140mm. Pokiaľ preferujete jelšu, odporúčame profil s rozmermi 28x120mm. Thermo verziu z osiky ponúkame vo forme 28x90mm.

VYBERTE SI Z NAŠEJ PONUKY DREVA VHODNÉHO NA STAVBU SAUNY

Priestor pre stavbu sauny a povolenie

Sauna spadá do kategórie jednoduchých budov, ktorých rozloha je do 80 m2. Stavebnému úradu ju teda stačí len ohlásiť.

Či už bude sauna súčasťou vášho domova alebo stáť samostatne, dôležitá je pevná podlaha. Saunová pec totiž môže vážiť až 300 kg.

Zdroj: Bigstock

Na betónový základ môžete položiť pevnú dlažbu. Nezabudnite na odtok, ktorý oceníte pri jej čistení. Dôležitý je tiež dostatočný prívod vzduchu v blízkosti vyhrievania a jeho odvod na opačnom konci. Pri stavbe sauny myslite aj na pripojenie vody a elektriny.

Akú veľkosť by mala mať domáca sauna?

Pri dispozičnom riešení sauny pre 2 – 4 osoby rátajte s rozmermi približne: 2,1(výška) x 2,5 (šírka) x 2 (hĺbka) metrov. Pri stavbe sauny nezabudnite na odpočinkovú miestnosť, respektíve priestor pre schladenie sa v kadi alebo sprche, a na odloženie vecí.

Veľkosť tejto časti záleží od vašich možností, ale počítať môžete s podobnými rozmermi ako pri saune.

Zdroj: Bigstock

V saune by sa mali nachádzať dve úrovne lavíc, pričom tá nižšia by mala byť vo výške maximálne 50 cm a tá vyššia minimálne 85 – 100 cm. Ich šírka by mala byť 50 – 60 cm a aspoň na jednu by sa malo dať ľahnúť.

Medzeru medzi doskami nechajte 5 – 10 mm. Nezabudnite ich pri stavbe sauny skrutkovať zospodu, ináč by ste sa počas saunovania mohli popáliť.

Drevo na stavbu sauny

Pri výbere je potrebné zvoliť také drevo, ktoré neobsahuje živicu a je vhodné do vysokých teplôt. Povrchová úprava impregnáciou alebo náterom môže byť v prípade uvoľňovania chemikálií teplom nebezpečná pre vaše zdravie. Pre výrobu obkladov a lavíc môžete použiť rozdielne drevo.

Zdroj: Bigstock

Na stavbu sauny sa s obľubou používa sibírsky smrek a obklady thermo dreva, ktoré dobre prijímajú vodu, a môžete ich použiť súčasne na obklady aj lavice. Vhodný je tiež topoľ alebo jelša. Smrekové drevo sa skôr hodí do odpočinkovej miestnosti. Na konštrukciu pomocného rámu lavice vám postačia 5 x 5 cm drevené hranoly.

Posledný krok pri stavbe sauny je výber izolácie a dverí

Vybrať si môžete z prírodných materiálov ako ovčia vlna alebo u nás často používaná sklená vata. Na izoláciu pôjde parozábrana, ktorá bráni prenikaniu vlhkosti do izolácie. V prípade sauny by malo ísť o hrubšiu hliníkovú fóliu. Na ňu sa následne kladie odvetrávací rošt. Ide o latovanie zabraňujúce dotyku obkladu s izoláciou. Použite hrúbku aspoň 2 cm.

Saunové dvere by sa mali uzatvárať jedine nábytkovým magnetom a otvárať smerom von. Kvôli bezpečnosti vynechajte akékoľvek iné formy zámku a zatvárania. Namiesto skla môžete na ich výrobu použiť aj drevo. Takéto originálne dvere by mali doliehať a byť zateplené. V spodnej časti nechajte zhruba 2 cm pre prívod vzduchu. 

Kontakt

Predajňa Nižná (hlavný sklad)

Družstevná 511

027 43 Nižná
Zobraziť na mape

Otváracie hodiny
Po - Pi 8:00 - 16:00 hod.
So ZATVORENÉ

+421 907 885 834
info@tatranskyprofil.eu

Garancia najlepšej ceny

Dávajte si pozor. Našli ste na tento produkt nižšiu cenu? Nemusí to byť tak, ako to vyzerá.

Spýtajte sa predajcu, či v cene je aj DPH, nakoľko je častá prax predajcov uvádzať cenu bez DPH pod slovíčkami ako netto alebo konečná cena, ktorá je rovnaká alebo jemne nižšia od našich cien, ktoré sú s DPH AVŠAK neobsahuje DPH, a preto Vás môže celá zákazka stáť aj o 20% viacej.

Príklad:
20x146mm u nás 11,20€/m2 s DPH
u konkurencie 10,80€/m2 len tak = 12,96€ s DPH

Zľavový systém. Pri odbere väčšieho množstva poskytujeme svojim zákazníkom možnosť kúpiť si tovar so zľavou.

Ak ste našli v rámci relevantnej konkurencie výhodnejšiu ponuku skladom, napíšte nám. Pokiaľ to bude možné, cenu vyrovnáme.

WOOD PROFIL s.r.o., drevené profily, Družstevná 510, Nižná 027 43, 0907 885 834, info@tatranskyprofil.eu