Potrebujete poradiť?

Roman    +421 907 885 834 Pon-Sob, 7:00 - 19:00 hod. 
 info@tatranskyprofil.eu

Ako vyrobiť stôl z hranolov? Praktický návod krok po kroku

Zostali vám navyše hranoly po prerábke alebo stavbe? Ak sú ešte nepoškodené, viete z nich vyrobiť ďalšie kusy nábytku. Všetko závisí len od vašej šikovnosti. Inšpirujte sa naším návodom, ako vyrobiť stôl z hranolov a vytvorte si unikátny dizajnerský kúsok do svojho domova.

Pripravte si nákres a plán

Ešte predtým, než sa pustíte do výroby, vytvorte si podrobný plán. Odmerajte miesto, do ktorého chcete stôl umiestniť. Myslite na to, že k nemu potrebujete ešte dostatočný priestor na sedenie. Minimálna odporúčaná vzdialenosť stoličiek od steny je 75 cm. Takisto ideálny priestor medzi stoličkou a stolom je 30 cm.

Rozmery stola záležia len na vašich potrebách a požiadavkách. No ak chcete z hranolov vytvoriť jedálenský stôl, počítajte s minimálnou výškou stola 75 cm a šírkou 80 cm. To znamená, že ak máte hranoly 10 x 10 cm, len na dosku ich potrebujete osem. Ak vyrábate stôl, za ktorý by sa mali zmestiť 4 ľudia, doska z hranolov by mala byť dlhá približne 120 cm. Po dôkladnom plánovaní a náčrte sa môžete pustiť do majstrovania.

Čo na záhradný stôl z hranolov potrebujete?

Materiál a nástroje:

 • drevené hranoly s dĺžkou minimálne 120 cm
 • lepidlo na drevo
 • lak alebo moridlo na drevo
 • píla na drevo
 • brúsny papier so zrnitosťou 600 a viac
 • meter
 • štetec
 • stolárska zvierka
 • 6 kovových uholníkov
 • skrutky do dreva
 • vŕtačka

Zdroj: unsplash.com

Postup výroby stola z hranolov

1. Základný tvar stola je obdĺžnik so štyrmi nohami. Preto si najskôr na zemi pripravte priestor, kde poukladáte vedľa seba všetky hranoly. Pred nanesením lepidla najskôr skontrolujte ich povrch.

2. Pomocou brúsneho papiera odstráňte všetky nerovnosti a vyčnievajúce časti. Aby ste dosiahli čo najpevnejšie prilepenie, spoje musia byť hladké. Preto povrch prejdite brúsnym papierom s minimálnou zrnitosťou 600. Pokojne siahnite po papieri s väčšou zrnitosťou.

Zdroj: bigstockphoto.com

3. Po prebrúsení odstráňte z dreva všetky nečistoty. Ak to neurobíte, porušíte tzv. adhéznu väzbu – silu pôsobiacu medzi drevom a lepidlom. Čiastočky dreveného prachu totiž po nanesení lepidla napučia, čím sa zväčšia. Kvôli tomu dochádza k postupnému oddeľovaniu spoja.

4. Na miesto, ktoré chcete spájať, naneste lepidlo. Dávajte si pozor, aby ste ho nedávali príliš veľa, lebo vám začne vytekať. Ak používate stolársku zvierku, nemala by prísť do kontaktu s lepidlom. Látky v lepidle po kontakte s kovom a zároveň drevom môžu na povrchu vytvoriť hnedé fľaky.

Zdroj: bigstockphoto.com

5. Po zaschnutí lepidla odstráňte z povrchu špachtľou alebo škrabkou zatečené časti. Dĺžka tuhnutia závisí od použitého lepidla, preto sa riaďte pokynmi od výrobcu.

6. Pripravte si z hranolov 4 nohy. Ich dĺžka závisí od toho, aký vysoký stôl chcete. Ak teda vyrábate stôl s výškou 75 cm, hranoly by mali byť 65 cm dlhé.

Zdroj: bigstockphoto.com

7. Vymerajte si miesto, do ktorého primontujete nožičky. Odporúčame 5 cm od kraja z každej strany.

8. Pomocou ceruzky zaznačte vymerané miesto tak, aby ste vedeli hranol priložiť.

Zdroj: pexels.com

9. Kolmo priložený hranol k vymeranému miestu pripevnite do dosky pomocou kovového uholníka a skrutiek. Kovové uholníky primontujte tak, aby boli umiestnené oproti sebe z vnútornej a vonkajšej strany nohy.

10. Postup opakujte pri zvyšných nohách.

11. Nakoniec nezabudnite na povrchovú úpravu. Ak budete stôl z hranolov využívať najmä na záhrade, natrite ho napríklad olejovou lazúrou, ktorá je vysoko odolná voči poveternostným vplyvom.

Zdroj: unsplash.com

Tipy na záver

Okrem veľkého jedálenského stola si z hranolov viete napríklad vyrobiť aj nočný stolík. Stačí, keď dokopy prilepíte 4 rovnako dlhé hranoly. Vznikne vám nočný stolík v tvare kvádra. Na to potrebujete len:

 • lepidlo
 • a sťahovacie pásy (gurtne).

Po zlepení obrúste povrch hranolov, vďaka tomu získate hladký povrch.

Stolík nezabudnite natrieť interiérovou lazúrou. Jeho výška záleží len na vašich požiadavkách. Ak sa vám zapáčilo majstrovanie, môžete sa pustiť aj do konferenčného stolíka. Ten vytvoríte podobne, ako veľký stôl z hranolov, len na nohy použijete kratšie hranoly. 

Kontakt

Predajňa Nižná (hlavný sklad)

Družstevná 511

027 43 Nižná
Zobraziť na mape

Otváracie hodiny
Po - Pi 8:00 - 16:00 hod.
So ZATVORENÉ

+421 907 885 834
info@tatranskyprofil.eu

Garancia najlepšej ceny

Dávajte si pozor. Našli ste na tento produkt nižšiu cenu? Nemusí to byť tak, ako to vyzerá.

Spýtajte sa predajcu, či v cene je aj DPH, nakoľko je častá prax predajcov uvádzať cenu bez DPH pod slovíčkami ako netto alebo konečná cena, ktorá je rovnaká alebo jemne nižšia od našich cien, ktoré sú s DPH AVŠAK neobsahuje DPH, a preto Vás môže celá zákazka stáť aj o 20% viacej.

Príklad:
20x146mm u nás 11,20€/m2 s DPH
u konkurencie 10,80€/m2 len tak = 12,96€ s DPH

Zľavový systém. Pri odbere väčšieho množstva poskytujeme svojim zákazníkom možnosť kúpiť si tovar so zľavou.

Ak ste našli v rámci relevantnej konkurencie výhodnejšiu ponuku skladom, napíšte nám. Pokiaľ to bude možné, cenu vyrovnáme.

WOOD PROFIL s.r.o., drevené profily, Družstevná 510, Nižná 027 43, 0907 885 834, info@tatranskyprofil.eu