10 spôsobov, ako využiť biodosky v interiéri
Biodosky sú relatívne nový a ekologický stavebný materiál. Medzi ich prednosti patrí pevnosť a odolnosť. Vďaka tomu, že rôznymi technikami dokážeme ľahko meniť ich vzhľad, sú aj dizajnovým prvkom. Pozrite si zopár inšpirácií, ako ich môžete využiť.
1. Nábytok do kúpeľne
Mnohí sa drevu v kúpeľni vyhýbajú pre obavy, že ho vlhkosť zničí. Tento problém hravo vyrieši vhodný typ dreva, napríklad borovica či smrek, so správnou povrchovou úpravou. Dôkazom, že to funguje, sú napríklad drevené obklady vo wellness a v saunách. Drevo sa hojne využíva aj vo švédskych či japonských kúpeľniach. Cestu si môže nájsť aj do tej vašej, ktorej s pomocou dreveného nábytku doprajete ľahký prírodný nádych.
2. V kuchyni
Kuchyňa, kde trávime veľa času, by mala byť príjemná, ale zároveň praktická. Niektorí chcú mať všetko poruke a preferujú v nej systém otvorených políc. Iní radšej stavia na uhladenejšie riešenie skriniek s dvierkami. V oboch prípadoch sa dá spoľahnúť na biodosky. Celá kuchynská linka môže byť vyrobená z nich alebo v kombinácii s iným materiálom.
Napríklad na kovovej konštrukcii vyniknú čelá skriniek z masívnych biodosiek, ktoré budú vďaka povrchovej úprave alebo vyfrézovaným úchytkám aj príjemné na pohľad. Drevo využijeme aj na vytvorenie praktického ostrovčeka, ktorý rozšíri pracovný priestor. Použiť sa dá tiež na pracovnú plochu. Ak chcete skutočne unikátne riešenie do kuchyne, dajte ju spraviť tak, aby dizajnovo nadväzovala na podlahu obývačky.
CHCEM OBJEDNAŤ KVALITNÉ BIODOSKY
3. Úložné priestory
Najmä v malých domovoch je dôležité efektívne využiť priestor. Populárnym riešením sú vstavané skrine. Dominujú tie s posuvnými dverami, kde sa koľajnica montuje k stropu a do podlahy. Vyrábajú sa tiež atypické skrine so sedením alebo výklenkami, kam si môžete uložiť dekorácie a drobnosti. Poslúžia vám aj knižnice. Z dizajnového hľadiska sú zaujímavé tie s otvorenými policami a nepravidelnými štruktúrami. Nech si zvolíte akékoľvek riešenie, z odolných biodosiek sa dajú vytvoriť praktické odkladacie priestory do všetkých miestností. A to aj v prípade, že ich potrebujete zasadiť do šikmín, napríklad v podkroví.
4. Neobyčajné stropy
Strop býva často zanedbávaným prvkom interiéru. Omietneme ho, natrieme bielou, a „je vymaľované“. Aj túto časť interiéru ľahko oživíte a teplo prírodne pôsobiaceho domova vytvoríte pomocou drevených biodosiek.
V miestnostiach sa môžete vyhrať so zníženými stropmi alebo vykúzliť nad hlavami rôzne tvary, až umelecké diela, aké poznáme z verejných budov. Ak sa vám viac páči industriálny vzhľad, vašim priestorom ho dodajú odkryté trámy a podhľady.
5. Obloženie stien
Chcete sa vo svojej obývačke cítiť ako v horskej chate? Obložte nudné biele steny biodoskami. Ich povrchová úprava ponúka takmer neobmedzené možnosti. Jedinečný vzhľad dosiahnete zmenou farby, tvarov, textúry. Môžete „uletieť“ alebo sa držať klasiky a len zvýrazniť prirodzenú krásu dreva pomocou olejov, lazúr či voskov. Zaujímavou možnosťou je tiež skombinovať drevo s iným materiálom alebo do drevenej steny zabudovať nábytok, takže bude vyzerať, akoby bol jej súčasťou.
6. Útulný priestor na sedenie
Posadiť sa do okna s knihou a voňavou kávou je snom nejedného z nás. Splní vám ho sedací parapet, ktorý môžete dokonca natiahnuť po celej dĺžke miestnosti. Pekne zariadený sa stane estetickým doplnkom a vytvorí útulný kútik. Bude pozývať na trávenie voľných chvíľ a tiež poskytne riešenie nedostatku priestoru. Ponúkne extra miesto na sedenie vašej početnejšej návšteve alebo sa stane dodatočným úložným priestorom.
Pozor, sedací parapet je niečo, na čo by ste mali pamätať už pri stavbe domu. Hotové úzke parapety sa len ťažko rozširujú. Realizáciu môžu sťažiť aj vysoko položené okná.
7. Pracovný kútik alebo kancelária
Nemáte v byte či dome miestnosť navyše, ktorá by sa mohla stať vašou pracovňou? Vytvorte si originálne pracovné miesto. Od zvyšku izby a rušivých vplyvov ho oddelí posuvná stena. Ak bude so sklenenou výplňou, pustí vám dnu aj trochu svetla. Podobne ako pri kuchyni, biodoskami si môžete zariadiť aj celú pracovňu. Jej základom bude masívny stôl. Ak túžite po originálnom riešení, dajte si pod dosku ukryť biliard, ktorý spríjemní vašu pracovnú pauzu.
8. Schodiská
Schody sú hlavne funkčné konštrukcie, ktoré by mali bezpečne spájať priestory príbytku. To ale neznamená, že nemôžu byť aj estetické. Skúste si, napríklad, predstaviť elegantné točité schodisko. A ak schody umiestnite do priestranného vstupného priestoru či obývačky, budú dominantou celého interiéru.
Celkový dojem zo schodov ovplyvní okrem veľkosti aj použitý materiál.Treba ale myslieť na to, aby bol odolný a ľahko sa udržiaval. Na stavbu schodiska sa často využíva železobetón, oceľ či kameň. „Surové” materiály oživia obklady z biodosiek s rôznymi povrchovými úpravami. Výbornou voľbou je tiež schodisko celé zhotovené z dreva, do ktorého sa dá zapasovať aj úložný priestor.
9. Drobné doplnky
Pri rezaní biodosiek z nich zvyčajne zostane nejaký odpad. Napríklad odrezky, ktoré sa už nedajú použiť na veľké plochy. Z týchto zvyškov alebo rovno z celej novej dosky si môžete dať vyrobiť imidžové doplnky do interiéru. Páčiť by sa vám mohol vkusný držiak na mobil, stojan na noviny alebo praktická truhlica na poklady, ktorá sa dá využiť aj na sedenie.
10. Vybavenie domácej posilňovne
V súčasnosti cvičíme najmä doma a niektorým na to už vlastná váha nestačí. Či už si chcete len zavesiť hrazdu na dvere alebo zariadiť domácu telocvičňu, biodosky sú na to ideálny materiál. Môžete z nich mať bradlá, rebriny, gymnastické kruhy či balančnú dosku. Ak na telocvičňu nemáte priestor, skúste neštandardné riešenia. Priamo do obkladu izby mladého športovca či športovkyne sa dajú napríklad nasadiť rebriny.
MÁM ZÁUJEM O KVALITNÉ BIODOSKY