Potrebujete poradiť?

Roman    +421 907 885 834 Pon-Sob, 7:00 - 19:00 hod. 
 info@tatranskyprofil.eu

Lazúra na drevo: Čo to je a ako s ňou pracovať?

Vzhľad a životnosť drevených stavieb, altánkov či vonkajšieho nábytku ohrozuje škodlivé UV žiarenie aj rôzny drevokazný hmyz a huby. Tie spôsobujú napríklad hnilobu a plesne. Aby ste sa poškodeniu vyhli, mali by ste pravidelne používať lazúru na drevo. Zistite, o aký náter ide a ako s ním pracovať.

Čo je lazúra na drevo?

Lazúra na drevo je typom účinného náteru, ktorý drevo chráni pred nepriaznivými vplyvmi počasia, mastnotou a mechanickým poškodením. Je skôr polopriesvitná a zanecháva na ňom len jemnú farbu. Kvalitná lazúra okrem ochrany aj krásne „vykreslí“ a zdôrazní prirodzenú štruktúru dreva.

Dá sa použiť v interiéri aj v exteriéri. Najčastejšie sa lazúrou natiera drevený nábytok, drevené ploty, prístrešky či pergoly.

Aké vlastnosti má lazúra na drevo?

Lazúry na drevo sú paropriepustné a odolné voči jemným chemickým čistiacim prostriedkom. Takisto sa ľahko renovujú a nanášajú. Ak chcete zabezpečiť dlhotrvácnosť dreva, mali by ste ho lazúrovať pravidelne. V exteriéri, kde je vystavené slnečnému žiareniu a ďalším vplyvom počasia, by to malo byť častejšie.

Aké lazúry si môžete vybrať?

Existuje niekoľko druhov lazúr na drevo v rôznych farebných prevedeniach. Základné rozdelenie je na hrubovrstvú a tenkovrstvú lazúru. Hrubovrstvá sa do dreva vpíja pomalšie a v menšej miere. Na povrchu tak vytvára lakovú vrstvu. Ak na dreve už máte príliš tmavý lak, môžete, naopak, použiť zosvetľovaciu lazúru.

Tenkovrstvá lazúra je zase vhodnejšia na menej suché drevo. Okrem toho, že znesie väčšiu vlhkosť, dokáže aj viac zvýrazniť štruktúru dreva.

Nemusíte sa báť, že nenájdete lazúru na drevo vo vhodnej farbe pre váš záhradný domček či terasu. Okrem klasických odtieňov sú bežne dostupné aj lazúry vo farbe dubového či čerešňového dreva a tiež rôzne ebenové, slivkové alebo mahagónové odtiene.

Zdroj: Bigstock

Aký je rozdiel medzi lazúrou na drevo, lakom a krycím náterom?

Okrem chemického zloženia sa líšia najmä tým, ako drevo vyzerá po ich nanesení.

Ak lazúru nanesiete v tenkej vrstve, vpije sa do dreva, a tak nezmení jeho vzhľad. Naopak, prirodzená štruktúra ešte viac vynikne. Lak na dreve vytvorí novú vrstvu – ochranný poťah. Štruktúra sa tak stratí. Farba dreva sa ale zmeniť nemusí, ak použijete bezfarebný lak.

Pri lazúre na drevo a farebnom krycom nátere je rozdiel najvýraznejší. Krycia farba zafarbí povrch úplne, prirodzený vzhľad ňou nedocielite. Takisto nie je paropriepustná a ak chcete náter dodatočne opraviť alebo obnoviť, je to zložitejšie. Farebné nátery však môžete oceniť pri dreve, ktoré je poničené (menej vzhľadné) a jeho prirodzená štruktúra sa vám nepáči.

Lazúra na drevo sa takisto menej hodí do exteriéru. Napríklad, ak ňou v tenkej vrstve natriete plot, vydrží vám pekný kratšie, ako keby ste ho nalakovali. Stále ju však môžete použiť, len musíte náter zopakovať častejšie. Je to však stále menej pracné, ako keby ste sa chceli zbaviť starého laku. Ten treba pred dať z povrchu pred opätovným nanesením kompletne preč. Plot by ste tak museli obrúsiť alebo lak zoškrabať oceľovou kefou.

Lazúra na drevenú podlahu takisto nie je ideálnou voľbou, pretože nie je dostatočne odolná proti oteru.

Ako správne lakovať a lazúrovať drevo?

 • Ak máte starší, už lakovaný nábytok, musíte najskôr odstrániť vrstvy starých farieb. Môžete napríklad naniesť vrstvu odstraňovača náterov. Ak ste zručnejší, dá sa použiť aj teplovzdušná pištoľ alebo brúska, prípadne oceľová kefa.
 • Ak použijete odstraňovač náterov, po vsiaknutí dajte všetku farbu dole maliarskou špachtľou.
 • Ak idete lakovať ešte neopracované drevo, je lepšie, ak ho najprv obrúsite.
 • Potom ho poriadne vyčistite, aby na ňom neostal prach či iné nečistoty.
 • Drevo by ste mali najprv natrieť vrstvou základnej náterovej farby a až potom naniesť samotný lak.
 • Po tomto kroku sa môžete pustiť do lazúrovania. Lazúru na drevo naneste v tenkej vrstve dlhými ťahmi štetca a nechajte uschnúť.
 • Povrch ešte raz prebrúste jemným brúsnym papierom a v smere vlákien naneste ďalšiu vrstvu lazúry.

Treba drevo pred lazúrovaním impregnovať?

Ak chcete použiť lazúru v exteriéri alebo vo vlhkých priestoroch, môžete drevo vopred naimpregnovať. Na impregnáciu sa dá kúpiť špeciálny riedky náter, ktorý obsahuje zmes biocídov – fungicídy a insekticídy. Ide o chemické látky, ktoré ho ochránia pred drevokaznými škodcami a plesňou.

Ak sa pustíte do impregnovania, náter nanášajte vonku alebo vo veľmi dobre vetraných priestoroch. Takisto s ním nešetrite, aby sa dostal čo najhlbšie do dreva.

Praktické rady, ako správne nanášať lazúru na drevo

 • Keďže lazúrou sa môže jemne zmeniť farba dreva, mali by ste na skrytom mieste urobiť skúšobný náter.
 • Hrubovrstvá lazúra na drevo by sa nemala používať bez tenkovrstvej, ktorá vytvorí základný náter.
 • Hrubovrstvá lazúra sa tiež používa skôr na rozmerovo stále prvky. Napríklad na okenice, dvere, okná či obloženie domu. Tento typ lazúry a aj krycie farby je lepšie použiť len na dokonale suché drevo. Ak dáte hrubovrstvú lazúru alebo kryciu farbu na drevo, ktoré je vlhké, bude sa lúpať.
 • Lazúru nenanášajte na príliš silnom slnku ani počas vlhkého rána, keď padá rosa. Môže sa tým zmeniť odtieň, lazúra do dreva slabo vsiakne alebo sa na povrchu objavia škvrny.
 • Vždy tiež používajte kvalitnú lazúru na drevo. 

V našej ponuke nájdete napríklad túto: EXTERIÉROVÁ OLEJOVÁ LAZÚRA SAICOS HOLZ-LASUR

Kontakt

Predajňa Nižná (hlavný sklad)

Družstevná 511

027 43 Nižná
Zobraziť na mape

Otváracie hodiny
Po - Pi 8:00 - 16:00 hod.
So ZATVORENÉ

+421 907 885 834
info@tatranskyprofil.eu

Garancia najlepšej ceny

Dávajte si pozor. Našli ste na tento produkt nižšiu cenu? Nemusí to byť tak, ako to vyzerá.

Spýtajte sa predajcu, či v cene je aj DPH, nakoľko je častá prax predajcov uvádzať cenu bez DPH pod slovíčkami ako netto alebo konečná cena, ktorá je rovnaká alebo jemne nižšia od našich cien, ktoré sú s DPH AVŠAK neobsahuje DPH, a preto Vás môže celá zákazka stáť aj o 20% viacej.

Príklad:
20x146mm u nás 11,20€/m2 s DPH
u konkurencie 10,80€/m2 len tak = 12,96€ s DPH

Zľavový systém. Pri odbere väčšieho množstva poskytujeme svojim zákazníkom možnosť kúpiť si tovar so zľavou.

Ak ste našli v rámci relevantnej konkurencie výhodnejšiu ponuku skladom, napíšte nám. Pokiaľ to bude možné, cenu vyrovnáme.

WOOD PROFIL s.r.o., drevené profily, Družstevná 510, Nižná 027 43, 0907 885 834, info@tatranskyprofil.eu