Najnižšie ceny na všetky typy produktov, a rýchly dovoz po celom Slovensku. 

Potrebujete poradiť?

Roman    +421 907 885 834 Pon-Sob, 7:00 - 19:00 hod. 
 info@tatranskyprofil.eu

Sprievodca výberom : Lazúra na drevo

Drevo je prírodný materiál, o ktorý sa treba starať. Drevené stavby, altánky či vonkajší nábytok sú v exteriéri vystavené najmä UV žiareniu, ale aj rôznemu drevokaznému hmyzu a hubám spôsobujúcim napríklad aj hnilobu. Lazúra na drevo je dobrý spôsob ako sa tomuto všetkému vyhnúť.

ČO JE LAZÚRA NA DREVO?

Lazúra na drevo predstavuje účinnú ochranu dreva pred rôznymi vplyvmi vonkajšieho počasia. Pokiaľ máte k dispozícií kvalitnú lazúru na drevo, okrem ochrany krásne vykreslí štruktúru dreva.

Lazúry sú taktiež paropriepustné, chránia drevo pred mastnotou a mechanickými vplyvmi, sú odolné voči jemným chemickým čistiacim prostriedkom, umožňujú jednoduchú renováciu náteru a ľahko sa nanášajú. Pokiaľ chceme zabezpečiť dlhotrvácnosť dreva, odporúča sa používať lazúru pravidelne. V exteriréri, kde je drevo vystavené slnku a externým vplyvom častejšie.

Poznáme viac druhov lazúr v rôznych farebných prevedeniach. Hrubovrstvová lazúra sa do dreva vpíja pomerne pomalšie a menej. Na povrchu dreva tak vytvára lakovú vrstvu. Ak máme príliš tmavý lak, môžeme naopak použiť zosvetľovaciu lazúru.

Okrem hrubovrstvovej lazúry existuje tiež tenkovrstvá lazúra na drevo, ktorá je vhodnejšia na vlhkejšie a menej suché drevo a taktiež viac zvýrazňuje štruktúru dreva.

Nemusíte sa báť, že nenájdete tú správnu farbu s ochranou pre váš záhradný domček či terasu. Práve naopak. Medzi lazúrami nájdete okrem klasických odtieňov, ako sú dub a čerešňa rôzne ebenové, slivkové či taktiež mahagónové odtiene.

AKO SPRÁVNE LAKOVAŤ A LAZÚROVAŤ?

 • Ak máte starší, už lakovaný nábytok, musíte najskôr odstrániť vrstvy starých farieb. Dosiahnete to napríklad nanesením vrstvy odstraňovača náterov. Ak ste zručnejší, môžete použiť aj teplovzdušnú pištoľ alebo brúsku. Po vsiaknutí odstraňovača náteru odstráňte farbu maliarskou špachtľou. Ak idete lakovať ešte neopracované drevo, je lepšie ak si ho najskôr obrúsite.
 • Poriadne vyčistite drevo, aby na ňom neostal prach či iné nečistoty.
 • Drevo by ste mali najskôr natrieť vrstvou základnej náterovej farby, skôr ako nanesiete samotný lak.
 • Nastáva samotné lakovanie lazúrou. Lazúru naneste v tenkej vrstve a dlhými ťahmi štetca na obrúsený kus dreva naneste.
 • Nechajte uschnúť.
 • Povrch ešte raz prebrúste jemným brúsnym papierom a potom v smere vlákien naneste ďalšiu vrstvu lazúry.

NAŠE RADY AKO LAZÚROVAŤ

 • Keďže lazúrou sa môže zmeniť farba dreva, mali by ste na skrytom mieste urobiť skúšobný náter.
 • Hrubovrstvová lazúra by sa radšej nemala používať bez teenkovrstvej lazúry, ktorá nám vytvorí základ.
 • Hrubovrstvá lazúra sa využíva skôr na rozmerovo stále prvky ako sú okenice, dvere, okná či obloženie domu. Hrubovrstvú lazúru a krycie farby na drevo je vhodné použiť len na dokonale suché drevo. Pokiaľ použijeme hrubovrstvú lazúru alebo kryciu farbu na drevo, ktoré nie je dokonale suché, lazúra sa bude lúpať.
 • Lazúru nenanášajte za príliš silného slnka a ani počas vlhkého rána z dôvodu padania rosy. Môže to mať za následok rôzny odtieň, tvorbu škvŕn či nedostatočné vsiaknutie lazúry do dreva.
 • Využite kvalitné lazúry na drevo:

EXTERIÉROVÁ OLEJOVÁ LAZÚRA SAICOS HOLZ-LASUR UŽ OD 25.15 €

Vyberte si exteriérovú olejovú lazúru drevo Saicos Holz-Specialol a získajte vysokú ochranu pre vaše drevo v exteriéri.

ZISTIŤ VIAC

WOOD PROFIL s.r.o., drevené profily, Družstevná 510, Nižná 027 43, 0907 885 834, info@tatranskyprofil.eu