Potrebujete poradiť?

Roman    +421 907 885 834 Pon-Sob, 7:00 - 19:00 hod. 
 info@tatranskyprofil.eu

Tipy a triky ako patinovať drevený nábytok

Chcete vdýchnuť nový život vášmu obľúbenému nábytku a premeniť ho na vzácne kúsky, ktoré dýchajú históriou? Vďaka patinovaniu premeníte každý kus dreva na jedinečný vintage skvost. Patinovanie dodáva drevu a nábytku dušu.

Nekupujte si drahý rustikálny nábytok. Vezmite renováciu nábytku do vlastných rúk. Vytvorte zo starého nudného nábytku nový a originálny kúsok. Patinovať môžete nielen nábytok, ale aj sklo či kovy. V našom prípade sa budeme venovať patinovaniu dreva.

Prečítajte si naše rady ako začať patinovať krok po kroku.

ČO NA TO BUDETE POTREBOVAŤ?

Predtým, ako začnete s patinovaním, pripravte si všetky potrebné veci: brúsky, kefy, handričky a štetce ale aj laky a farby.

1. SPRÁVY VÝBER

Vyberte si vhodné drevo alebo kus nábytku. Na patinovanie je ideálne využiť najmä mäkké drevo ako napríklad borovicu. Tá má vyššiu absorpciu farieb a dobre sa s jej drevom pracuje. Na techniku patinovania však nie je určená drevotrieska.

2. PRÍPRAVA

Očistite predmet od mastnoty a osušte ho. Pripravte si tiež fóliu alebo papier, na ktorý drevený predmet položíte. Dôležité je taktiež odmontovať rôzne výčnelky či kovové súčiastky.

3. KARTÁČOVANIE

Upravte drevo a drevené obklady za pomoci špeciálnej kefy, ktorá odstráni mäkké časti dreva. Do pozornosti sa tak dostane zaujímavá štruktúra dreva. Kartáčovanie má nielen estetický ale aj funkčný význam. Odstránením mäkkých vlákien sa drevo stane odolnejšie a taktiež sa predĺži jeho životnosť. Kartáčovanie je vhodné pre drevo vo všetkých formách v exteriéri ale i interiéri.

4. NÁTER

Natrite drevo prvou vrstvou náteru. Využite náter s tmavým či bledým zafarbením. Zaujímavou alternatívou je využitie viacerých farieb na jednom nábytku: biela, bledozelená, tmavozelená či šedá farba. S využitím farby sa môžete pohrať. Páči sa vám provensálsky štýl? Vyberte si bielu či krémovú farbu. Farbu však nenatierajte rovnomerne. Ak farba stále presvitá aj po dôkladnom usušení, pokračujte druhým náterom.

6. BRÚSENIE

Keď farba uschne, môžete začať s brúsením. Použite mechanickú brúsku alebo brúsny papier a vytvorte jedinečnú patinu. Možno sa to nezdá, no brúsenie je kreatívna činnosť, kde môžete upustiť uzdu vašej fantázie. Na niektorých plochách brúsku či papier pritlačte, na inom mieste silu uberte. Práve kontrast medzi natretými farbami a prirodzenou farbou dreva robí z nábytku jedinečný kúsok.

5. MORENIE A LAKOVANIE

Po brúsení nátery prichádza na rad finálna úprava dreva. Ak chcete dosiahnuť krajší efekt, naneste na handričku moridlo a drevo ňou pretrite. Pri morení dbajte na to, aby drevo príliš nezhnedlo. Ostatky moridla zotrite suchou handrou.


TIP NA ZLEPŠENIE: SERVÍTKOVÁ TECHNIKA

Chcete dodať nábytku šmrnc? Okrášlite si nábytok servítkovou technikou.

Predtým, než finálne nalakujete nafarbený nábytok, vylepšite ho motívom zo servítky. Na servítkovú techniku budete potrebovať:

  • Lepidlo na servítkovú techniku
  • Nožnice
  • Servítku
  • Lak

POSTUP JE NASLEDOVNÝ:

  1. Po tom, čo nafarbíte vybraný kus nábytku, počkajte kým farba uschne.
  2. V papierníctvach, supermarketoch či obchodoch s kreatívnymi pomôckami si vyberte vhodný motív na servítkach.
  3. Kvety, názvy alebo iné vzory pozorne vystrihnite. Vystrihovať nemusíte len samotný motív. Kúsky servítky po okrajoch dodajú drevu originálny charakter.
  4. Zo servítky oddeľte jednotlivé vrstvy a pracujte len s vrstvou s potlačou.
  5. Časti servítky prilepte špeciálnym lepidlom na nábytok. Lepidlo nechajte uschnúť.
  6. Následne všetko pretrite alebo presprejujte transparentným lakom.

Kontakt

Predajňa Nižná (hlavný sklad)

Družstevná 511

027 43 Nižná
Zobraziť na mape

Otváracie hodiny
Po - Pi 8:00 - 16:00 hod.
So ZATVORENÉ

+421 907 885 834
info@tatranskyprofil.eu

Garancia najlepšej ceny

Dávajte si pozor. Našli ste na tento produkt nižšiu cenu? Nemusí to byť tak, ako to vyzerá.

Spýtajte sa predajcu, či v cene je aj DPH, nakoľko je častá prax predajcov uvádzať cenu bez DPH pod slovíčkami ako netto alebo konečná cena, ktorá je rovnaká alebo jemne nižšia od našich cien, ktoré sú s DPH AVŠAK neobsahuje DPH, a preto Vás môže celá zákazka stáť aj o 20% viacej.

Príklad:
20x146mm u nás 11,20€/m2 s DPH
u konkurencie 10,80€/m2 len tak = 12,96€ s DPH

Zľavový systém. Pri odbere väčšieho množstva poskytujeme svojim zákazníkom možnosť kúpiť si tovar so zľavou.

Ak ste našli v rámci relevantnej konkurencie výhodnejšiu ponuku skladom, napíšte nám. Pokiaľ to bude možné, cenu vyrovnáme.

WOOD PROFIL s.r.o., drevené profily, Družstevná 510, Nižná 027 43, 0907 885 834, info@tatranskyprofil.eu