Potrebujete poradiť?

Roman    +421 907 885 834 Pon-Sob, 7:00 - 19:00 hod. 
 info@tatranskyprofil.eu

Posteľ z paliet: Ako ju vyrobiť?

Vlastnoručná výroba postele z paliet je skvelým spôsobom, ako ušetriť peniaze a získať jedinečný kus nábytku. So základnými pomôckami a trochou šikovnosti to zvládne naozaj každý. Navyše si ju môžete jednoducho prispôsobiť podľa svojich predstáv a požiadaviek.

Ako veľká môže byť paletová posteľ?

Jednou z výhod postele z paliet je, že si viete presne určiť jej veľkosť. Tá závisí od veľkosti paliet a ich uloženia, prípadne ich môžete spíliť. Štandardné rozmery paliet vyrobených podľa európskych noriem sú 120 x 80 cm. Napríklad spojením štyroch kusov získate manželskú posteľ vhodnú pre matrac s bežnou veľkosťou 160 x 200 cm. Na jej konci vám tak vznikne približne 40 cm veľký odkladací priestor.

Ide o častú voľbu pri výbere postele z paliet. Ďalšou možnosťou je vytvorenie „king size“ postele, na ktorú položíte väčší matrac s rozmermi 180 x 200 cm alebo 200 x 200 cm. Použitím šiestich paliet vytvoríte paletové letisko s dostatkom miesta pre každého. Aj tu vám pri nohách ostane medzera, ale aj 20 cm po každej strane alebo 40 cm na jednej. Táto časť výborne poslúži ako nočný stolík.

Zabudnúť nesmieme ani na posteľ pre jedného alebo pre dieťa. Matrace zoženiete v rôznych rozmeroch so šírkou 80 až 100 cm a dĺžkou 190 alebo 200 cm. Rozhodujúcim je najmä želaný komfort. Detskú posteľ môžete napríklad vyrobiť uložením dvoch paliet na šírku 80 cm, čím získate dĺžku 240 cm. Priestor navyše sa dá využiť ako odkladací priestor alebo na pripevnenie poličiek, či skrinky. Alebo jednu paletu spílite na požadovanú dĺžku.

Výška jednej palety je zhruba 15 cm, pričom matrace majú približne 15 až 20 cm. Posteľ z paliet je teda pomerne nízka, no pridaním ďalších „podlaží“ ju ľahko zvýšite. Ak si trúfate, pripevnite na ňu nohy z drevených hranolov, ktorými ju zvýšite. Ešte kým sa dostaneme k pracovnému postupu, dôležitý je správny výber a úprava europaliet.

Ako vybrať palety a kde ich kúpiť?

Aby vám paletová posteľ slúžila čo najdlhšie, dajte si záležať na nákupe paliet. Zohnať sa dá viacero druhov s rôznymi veľkosťami, my však odporúčame použiť originálne europalety. Nájdete ich s vypáleným označením EUR alebo EPAL. Tie podliehajú normám Európskej únie, a tak majú vždy presné rozmery (120 x 80 cm). Tiež sú kvalitnejšie a odolnejšie. Každá z nich váži 20 až 25 kíl.

Zdroj: Bigstock.com

Europalety musia byť označené nápisom EUR alebo EPAL, čo je skratka pre asociáciu zabezpečujúcu ich kvalitu (the European Pallet Association). Palety s touto značkou nesmú byť vyrobené z dreva, ktoré je chemicky upravované. Ochranu proti škodcom je možné vykonať iba tepelnou úpravou. Pri kontrole musia byť bez známok poškodenia alebo plesne a mať maximálnu vlhkosť 22 %.

Ako spoznať pravé europalety?

Na trhu existuje množstvo falošných paliet, ktoré sú nekvalitné, či dokonca nebezpečné. Originálne europalety spoznáte napríklad podľa skosených hrán a všetkých častí spojených klincami (konkrétne ich je 78). Tiež by ste na nich mali nájsť označenie krajiny (ako napríklad SK alebo HU) a číselný kód vo formáte 000–0–00, ktorý označuje výrobcu.

Zdroj: Bigstock.com

Je potrebné palety na posteľ opracovať?

Ako sme už spomínali, pravé europalety sa pre prítomnosť škodcov alebo plesní kontrolujú. Pozornosť však zvýšte pri nákupe používaných paliet. Keďže nie sú nijako chemicky ošetrované, ich nesprávnym skladovaním sa mohli poškodiť.

Výroba paliet – Zdroj: Bigstock.com

Ak je ale drevo na pohľad v poriadku a bez príliš veľkých prasklín alebo ďalších známok poškodenia, nemusíte s paletami už nič robiť. Originálne europalety by tiež nemali obsahovať žiadne vytŕčajúce časti. Na paletách sa však môžu nachádzať spinky, ktorými sa na ne v skladoch pripevňovali papiere.

Obrusovaním paliet hoblíkom alebo brúskou si pridáte prácu, vaša posteľ z paliet však bude príjemná na dotyk. Brúsenie povrchu odporúčame aj v prípade, že ho plánujete natrieť farbou. Pri ošetrení olejom alebo voskom to nie je nevyhnutné, ale ak povrch najprv prejdete hrubým šmirgľovým papierom, získate lepší výsledok.

Zdroj: Bigstock.com

Postup výroby postele z paliet

Postele z paliet sú trendovou súčasťou spálne. Ich množstvo, ktoré budete potrebovať, závisí od typu postele a jej požadovanej výšky. Jednoduchú manželskú posteľ s rozmermi 160 x 240 cm zložíte napríklad už zo 4 paliet. Na väčšiu „king size“ verziu ich na jednu „vrstvu“ budete potrebovať 6.

Na paletovú posteľ pre jedného vám postačia 2 alebo 3 palety, opäť podľa požadovanej šírky. Ak vám nevyhovuje nízka posteľ, naskladajte na seba 2 až 3 úrovne paliet. Počítajte však aj s ich vysokou hmotnosťou – pri sťahovaní ju pri takom množstve bude lepšie rozobrať.

Zdroj: Bigstock.com

Čo na stavbu postele z paliet budete potrebovať?

  • palety
  • elektrický skrutkovač
  • skrutky (podľa potreby)
  • hoblík, brúsku alebo šmirgľový papier
  • pílu
  • farbu, lak alebo vosk
  • ochranné vložky pod palety

Príprava na postele z paliet

1. Ako prvý krok si pripravte potrebný počet paliet, ktoré dôkladne skontrolujte. Všetky trčiace klince vyberte alebo zatlčte. Rovnako odstráňte väčšie triesky. Prasknuté palety nepoužívajte.

2. Ak ich chcete ošetriť prípravkom proti škodcom, obrúste ich a jednotlivé vrstvy nanášajte podľa pokynov na obale náteru. Robte to však v dobre vetranej miestnosti a každú vrstvu nechajte poriadne vyschnúť.

3. Ako účinná ochrana poslúži aj ošetrenie lazúrou, voskom alebo bezfarebným lakom. Keď posteľ chcete natrieť farbou, robte to až po ošetrení povrchu. Drevo by tak farbu príliš salo.

4. Drevo účinne ochránite aj jeho opálením. Tým drevo účinne ochránite a vytvoríte na ňom zaujímavý vzhľad. Aby boli všetky časti rovnomerne opálené, robte to pri bezvetrí. Postačí vám k tomu horák napojený na plynovú fľašu alebo s kartušovou náplňou. Následne ich ošetrite voskom.

5. Palety si pripravte na miesto budúcej postele. Dajte pod ne koberec alebo na spodné časti pripevnite ochranné vložky, aby ste nepoškodili podlahu.

Zdroj: Bigstock.com

Montáž postele z paliet

1. Palety sú dostatočne ťažké na to, aby sa po ich uložení už nepohli z miesta. Pre jednoduchšiu manipuláciu a lepšiu stabilitu ich môžete zoskrutkovať.

2. Vyberte si dostatočne dlhé skrutky, ktoré prevŕtajú obe dosky susediacich paliet. Prirovnajte si ich zboku oboch, aby ste mali istotu, že nebudú vyčnievať.

3. Elektrickým skrutkovačom spojte palety na miestach v blízkosti ich rohov. Na každom konci postačí jedna skrutka.

4. Otvorené okraje postele vám poslúžia ako extra odkladací priestor, tiež však prispievajú k vetraniu matraca. Pre dosiahnutie masívneho vzhľadu postele ich obite drevenými doskami, ktoré natrite olejom alebo farbou.

5. Ako nočný stolík alebo odkladací priestor použite paletu navyše, ktorú rozrežete na želanú veľkosť. Tiež je z nej možné vytvoriť aj čelo postele, na ktoré pripevníte OSB dosku alebo lepenku.

6. Za čelom postelí z paliet sa bude skvelo vynímať drevený obklad na stene. Tak dotvoríte celkovú atmosféru v miestnosti, pričom máte na výber z viacerých druhov drevín ako sibiírsky smrek, alebo sibírska borovica.

Zdroj: Bigstock.com

Doplnky na postele z paliet

Pri výbere matraca myslite najmä na tvrdosť paliet, ktoré nie sú v porovnaní s roštom vôbec pružné. Vhodný je napríklad matrac s vyšším jadrom, nechajte si však poradiť od odborného predajcu. Ide o investíciu do kvalitného spánku a vašeho zdravia, na ktorej by ste nemali príliš šetriť.

Postele z paliet je možné jednoducho dotvoriť svietidlami. Použite napríklad LED pásiky, ktoré sú napájané batériou alebo z elektrickej siete. Dnes sa vyrába viacero druhov osvetlenia, ktoré viete ovládať cez mobilnú aplikáciu, či nastavovať jeho intenzitu a farbu.

Matrac pokojne položte priamo na palety, ak ste ich však nebrúsili a bojíte sa jeho poškodenia, prekryte ich dekou. Dostatočne veľká deka alebo plachta zároveň zakryje voľný priestor na paletách. Konečný vzhľad svojej novej postele z paliet dotvoríte dekoračnými vankúšmi, lampami alebo knihami.

Kontakt

Predajňa Nižná (hlavný sklad)

Družstevná 511

027 43 Nižná
Zobraziť na mape

Otváracie hodiny
Po - Pi 8:00 - 16:00 hod.
So ZATVORENÉ

+421 907 885 834
info@tatranskyprofil.eu

Garancia najlepšej ceny

Dávajte si pozor. Našli ste na tento produkt nižšiu cenu? Nemusí to byť tak, ako to vyzerá.

Spýtajte sa predajcu, či v cene je aj DPH, nakoľko je častá prax predajcov uvádzať cenu bez DPH pod slovíčkami ako netto alebo konečná cena, ktorá je rovnaká alebo jemne nižšia od našich cien, ktoré sú s DPH AVŠAK neobsahuje DPH, a preto Vás môže celá zákazka stáť aj o 20% viacej.

Príklad:
20x146mm u nás 11,20€/m2 s DPH
u konkurencie 10,80€/m2 len tak = 12,96€ s DPH

Zľavový systém. Pri odbere väčšieho množstva poskytujeme svojim zákazníkom možnosť kúpiť si tovar so zľavou.

Ak ste našli v rámci relevantnej konkurencie výhodnejšiu ponuku skladom, napíšte nám. Pokiaľ to bude možné, cenu vyrovnáme.

WOOD PROFIL s.r.o., drevené profily, Družstevná 510, Nižná 027 43, 0907 885 834, info@tatranskyprofil.eu