Tovar SKLADOM, rýchle doručenie na všetky objednávky, navyše automatické zlavy pri väčšom odbere. 

Potrebujete poradiť?

Roman    +421 907 885 834 Pon-Sob, 7:00 - 19:00 hod. 
 info@tatranskyprofil.eu

Ako si svojpomocne postaviť prístrešok na auto

Postaviť si novú garáž je časovo aj finančne náročné, nehovoriac o byrokracii, ktorá celému procesu predchádza, ak má byť stavba legálna. Prístrešok na auto je z tohto pohľadu omnoho ideálnejším riešením.

Najmä ak nemáte na svojom pozemku dostatočne veľkú časť na vyčlenenie pre garáž, drevený prístrešok zabezpečí, že vaše vozidlo bude v bezpečí pred poveternostnými vplyvmi a vrtochmi počasia. Pred samotnou stavbou by ste si mali zabezpečiť niekoľko vecí, najmä ak si chcete postaviť prístrešok na auto svojpomocne.

ČO BUDETE PRI STAVBE PRÍSTREŠKU NA AUTO POTREBOVAŤ

NÁRADIE

 • vodováha
 • píla
 • vŕtačka
 • kladivo
 • rebrík

Toto sú základné pomôcky, ktoré budete určite potrebovať pri stavte prístrešku na auto. Počítajte ale s tým, že zoznam sa rozšíri podľa toho, aký zložitý prístrešok si chcete postaviť.

Aj v prípade, že si prístrešok staviate svojpomocne, poproste o asistenciu šikovného známeho. Čím viac šikovných ľudí bude na projekte pracovať, tým rýchlejšie ho dokončíte a vyhnete sa prípadnému moknutiu alebo, naopak, dlhému pobytu na slnku. Ak sa vám do partie podarí zohnať 2-3 šikovných ľudí, v ideálnych podmienkach stihnete prístrešok postaviť za 2 dni, aj to len kvôli schnutiu betónových základov.

Viac ľudí vám prácu nielen uľahčí, zároveň vďaka nim zvyšujete svoju bezpečnosť. Nebudete síce pracovať s extrémne ťažkými bremenami, no solídne brvno tiež nie je najľahší materiál a je istejšie mať okolo seba viac párov silných rúk, ako len tie svoje. V súvislosti s bezpečnosťou nezabúdajte ani na ochranu hlavy, rúk a v prípade rezania či pílenia nie sú na škodu ani ochranné okuliare.

MATERIÁL

 • betón
 • hranoly a trámy
 • drevené profily

Z drevených profilov si môžete vybrať podľa typu aj vzoru dreva, ktorý sa k vášmu domu alebo do vašej záhrady hodí najviac. Osvedčenou klasikou sú tatranské profily, ktoré sa tešia veľkej obľube kvôli svojej trvácnosti aj vzhľadu. Niektorí domáci majstri preferujú zrubové profily, pripomínajúce guľatinu. Svoj drevený prístrešok na auto môžete zhotoviť aj z prémiových estónskych drevených profilov, vyrábaného zo sibírskych smrekov s vyššou hustotou.

CENNÍK PRODUKTOV

DOPLNKOVÉ

 • odkvapové rúry
 • škridle
 • ukončovacie lišty

STAVBA PRÍSTREŠKU – NÁVOD

Samotná stavba prístrešku na auto nie je zložitá. Pripravte si náradie a materiál a môžeme sa pustiť do projektu.

NULTÝ KROK: NAVRHNUTIE PRÍSTREŠKU, DOHODY A BYROKRACIA

Svoj nový prístrešok nestavajte naslepo, načrtnite si ho, zmerajte si miesto, na ktorom ho chcete postaviť, overte si, či je možné základy na danom mieste vybetónovať. Nad týmito odporúčaniami sa možno skúsený majster pousmeje, no mladší a neskúsenejší by sa mohli pozabudnúť.

Rovnako dôležité je dohodnúť sa so susedmi, ak bude váš nový prístrešok v tesnej blízkosti ich stavieb, alebo by mal dokonca pretŕčať. Dbajte na zákonnú vzdialenosť stavieb, ktorá sa aj podľa kolektívnej dohody môže čiastočne líšiť, ale bežne ide o cca 1 meter. Ak získate súhlas od susedov stavať v tesnej blízkosti, tento súhlas si žiadajte aj písomne, aby sa vám neskôr ústna dohoda nevypomstila.

BETÓNOVANIE ZÁKLADOV

Postaviť prístrešok na auto bez poriadneho ukotvenia jeho nosných stĺpov by bolo rizikové nielen pre zdravie vás alebo vašej rodiny, ale aj pre kondíciu vášho vozidla. Pri silnejšom vetre alebo pri búrke by sa prístrešok mohol prevrátiť a poškodiť ho.

Pre väčšiu stabilitu sa využívajú základové pätky na ukotvenie v tvare písmena H. Podľa použitého betónu nechajte čas na jeho zaschnutie. Nezabudnite využívať vodováhu, aby vás sklon prístrešku po dokončení neprekvapil. Vodováha vám však povie viac až po osadení nosných stĺpov. Na tie použite hranoly z hrubšieho, pevnejšieho dreva a osaďte ich do základových pätiek. Než ich priskrutkujete, overte si ich sklon pomocou vodováhy. Nosné stĺpy by mali mať pripravené čapy alebo výčnelky, ktoré uchytia nosníky.

OSADENIE NOSNÍKOV

Ak sú nosné stĺpy v správnom sklone a stabilné, je čas osadiť ich nosníkmi. Práve v tejto fáze využijete pomoc kamarátov alebo známych, ktorý vám s trámom na osadenie pomôžu. Nosníky osádzajte jednoducho, spojením čapov a dier. Ak chcete zabezpečiť stabilitu, môžete po osadení do dier zatĺcť drevený klinec alebo menší klin.

VYUŽITE AJ VZPERY

Podľa plánu vášho prístrešku môžete využiť aj vzpery, ktoré namontujete diagonálne medzi nosné stĺpy a nosníky. Vďaka nim zmierite tlak nosníkov a odľahčíte nosné stĺpy. Aby mali vzpery svoj význam, mali by byť dostatočnej hrúbky a na správnom mieste. Vzpery nezabudnite ukotviť.

OSADENIE TRÁMOV

Ak sú nosníky na svojom mieste, pripravte sa na osadenie trámov. Vaša stavba už naberá kontúry prístrešku. Nezabúdajte si overovať vodováhou a metrom, či všetko sedí.

TYP STRECHY

V prípade, že chcete mať na streche svojho prístrešku škridle, nezabudnite na drevené krovy, ktoré odľahčia nosné stĺpy. Po vybudovaní krovov môžete pristúpiť k debneniu latami.

HRANOLY PRE OSADENIE PROFILOV

Medzi nosné stĺpy priskrutkujte vodorovne hranoly, paralelne tri pre lepšiu stabilitu. Na hranoly budete montovať drevené profily. Ideálne rozloženie hranolov je rovnomerne jedna lata hore, jedna v strede a jedna dole, aby ste práve na týchto miestach uchytili každý profil. Takto osaďte hranoly z troch strán vašej konštrukcie. Teraz sa môžete pustiť do osadenia profilov.

MONTÁŽ KRYTINY, ODKVAPOV A FINIŠ

Po osadení profilov pristúpte k montáži strešnej krytiny, ak ste sa pre ňu rozhodli, odkvapov, ktoré určite odporúčame, nech už máte strechu prístrešku rovnú alebo šikmú a lakovacím alebo moriacim finišom tiež nič nepokazíte, najmä v prípade, že používate drevený materiál bez ošetrenia.

POZRIEŤ PONUKU PRODUKTOV

WOOD PROFIL s.r.o., drevené profily, Družstevná 510, Nižná 027 43, 0907 885 834, info@tatranskyprofil.eu