8 krokov, ako si postaviť drevený prístrešok na auto svojpomocne
Postaviť si novú garáž je časovo aj finančne náročné. Nehovoriac o byrokracii, ktorá celému procesu predchádza, ak má byť stavba legálna. Prístrešok na auto je z tohto pohľadu omnoho ideálnejším riešením. Zabezpečí, že bude vaše vozidlo v bezpečí pred neduhmi počasia a jeho stavba je omnoho jednoduchšia. Zistite, čo musíte vybaviť predtým, než sa pustíte do stavania prístrešku na auto svojpomocne, a ako postupovať.
Na čo nezabudnúť, než sa pustíte do stavby prístreška na auto svojpomocne?
1. Vybavte potrebné formality
Aj pri stavaní prístrešku na auto svojpomocne budete musieť vypísať zopár dokumentov. Stavebné povolenie však nepotrebujete vždy.
Kedy nebudete potrebovať stavebné povolenie:
Ak si chcete svojpomocne postaviť prístrešok na auto, ktorý nebude väčší ako 25 m2 a vyšší ako 5 m, stavebné povolenie nepotrebujete. Takýto prístrešok sa totiž podľa zákona považuje len za drobnú stavbu s doplnkovou funkciou. Znamená to, že nijako zásadne neovplyvní životné prostredie ani vzhľad okolia.
Plánovanú výstavbu prístrešku však musíte ohlásiť obci, ktorá v tomto prípade zastupuje stavebný úrad. Pre zachovanie dobrých vzťahov a i zo slušnosti je dôležité oboznámiť so svojimi plánmi aj susedov. Najmä, ak bude váš nový prístrešok v tesnej blízkosti ich nehnuteľnosti alebo inej stavby.
Obci musíte ohlásiť stavbu aj písomne. K jednoduchému tlačivu na ohlásenie ďalej musíte priložiť:
- list vlastníctva alebo nájomnú zmluvu (overte si, či netreba notársky overenú kópiu)
- súhlas ostatných spoluvlastníkov pozemku, ak je váš podiel polovičný alebo menší
- jednoduchý nákres plánovaného prístrešku s vyznačením, kde na pozemku bude
- jednoduchý technický opis
- rozhodnutia, stanoviská, vyjadrenia, súhlasy, posúdenia alebo iné opatrenia dotknutých orgánov štátnej správy
- vyhlásenie kvalifikovanej osoby (stavebného dozoru), že zabezpečí odborné vedenie stavby, ak sa rozhodnete stavať svojpomocne
- vyjadrenie vlastníka susednej nehnuteľnosti
Takisto budete musieť zaplatiť správny poplatok. Ak ste fyzickou osobou, svojpomocná stavba prístrešku na auto vás bude stáť 10 eur. Ak patríte pod právnické osoby, budete musieť zaplatiť 30 eur.
Zdroj: Bigstock
Kedy budete potrebovať stavebné povolenie:
Ak plánujete svojpomocne postaviť prístrešok väčší ako 25 m2 alebo ho chcete využívať na podnikateľské účely, napríklad v ňom opravovať autá, stavebné povolenie si už budete musieť vybaviť. A nielen to, ale aj rozhodnutie o umiestnení stavby (územné rozhodnutie). Obe povolenia však jednoducho získate na stavebnom úrade.
Potrebovať budete už aj projektovú dokumentáciu (oficiálny projekt), ktorý vám musí vypracovať oprávnená osoba. Okrem sumy za materiál tak treba rátať aj s poplatkom za vypracovanie.
Aby vám projekt pripravili, budete musieť doložiť:
- list vlastníctva alebo nájomnú zmluvu (overte si, či netreba notársky overenú kópiu)
- kópiu z katastrálnej mapy, na ktorej bude vyznačené umiestnenie prístreška na pozemku
K žiadosti o stavebné povolenie zase budete potrebovať:
- list vlastníctva
- písomné splnomocnenie, ak poveríte vybavením povolenia niekoho, kto nie je vlastníkom
- kópiu z katastrálnej mapy
- projektovú dokumentáciu stavby v troch vyhotoveniach
- rozhodnutia, stanoviská, vyjadrenia, súhlasy, posúdenia alebo iné opatrenia dotknutých orgánov štátnej správy a obce
- vyhlásenie kvalifikovanej osoby (stavebného dozoru), že zabezpečí odborné vedenie stavby, ak sa rozhodnete stavať svojpomocne
- doklad o uhradení správneho poplatku
2. Nakúpte kvalitný materiál a drevo naimpregnujte
Aby ste nemuseli stavať prístrešok na auto svojpomocne každý rok, zadovážte si kvalitné drevené profily a vopred ich naimpregnujte (namorte). Impregnačný náter drevo ochráni pred modraním, hnilobou, plesňou aj drevokaznými škodcami.
S impregnáciou (moridlom) nešetrite. Náter naneste v poriadnej vrstve z každej strany. Len tak sa dostane hlboko do dreva a splní to, čo má. Takisto si dajte pozor, aby drevo nebolo vlhké alebo zamrznuté. Do zamrznutého dreva sa impregnácia nedostane.
Aké drevené profily vybrať na prístrešok na auto?
Osvedčenou klasikou sú tatranské profily, ktoré sa tešia obľube najmä pre svoju trvácnosť a vzhľad. Niektorí domáci majstri preferujú zrubové profily, ktoré pripomínajú guľatinu. Prístrešok na auto svojpomocne môžete zhotoviť aj z prémiových estónskych drevených profilov. Tie sa vyrábajú zo sibírskych smrekov s vyššou hustotou.
3. Zožeňte si pomocníkov
Aj keď sa pustíte do stavania prístrešku na auto svojpomocne, je dobré, ak si na pomoc ešte niekoho zoženiete. Čím viac šikovných ľudí bude na projekte pracovať, tým rýchlejšie ho dokončíte a vyhnete sa prípadnému moknutiu dreva alebo, naopak, vysychaniu na slnku. Ak sa vám podarí zohnať 2 až 3 ľudí, v ideálnych podmienkach stihnete prístrešok postaviť za 2 dni, aj to len kvôli schnutiu betónových základov.
Viac ľudí vám stavbu nielen uľahčí, ale zvýši aj bezpečnosť práce. Nebudete síce manipulovať s extrémne ťažkými bremenami, no solídne brvno tiež nie je najľahší materiál. Istejšie je mať okolo seba viac párov silných rúk, ako len tie svoje.
Čo budete potrebovať pri stavbe prístreška na auto svojpomocne?
Náradie
- vodováha
- píla
- vŕtačka
- kladivo
- rebrík
Toto je základné náradie, ktoré budete určite potrebovať. Počítajte ale s tým, že zoznam sa rozšíri podľa toho, aký zložitý prístrešok si chcete postaviť. Takisto nezabudnite ani na ochranné pomôcky. Najmä na pevnú pracovnú obuv, ochranné okuliare, rukavice, prípadne aj prilbu.
Materiál
- betón
- stavebný špagát
- skladací meter
- železné tyče
- hranoly a trámy
- drevené profily
- odkvapové rúry
- škridle
- ukončovacie lišty
Prístrešok na auto svojpomocne: Ako postupovať?
1. Navrhnite umiestnenie prístrešku
Svoj nový prístrešok rozhodne nestavajte naslepo. Vopred si ho načrtnite, zmerajte miesto, na ktorom ho chcete postaviť a overte si, či môžete základy na danom mieste vybetónovať. Nad týmito odporúčaniami sa možno skúsený majster pousmeje, no začínajúci by sa mohol pozabudnúť.
Pri vymeriavaní dbajte aj na zákonnú vzdialenosť stavieb, ktorá sa aj podľa kolektívnej dohody môže čiastočne líšiť. Bežne ale ide približne o meter. Ideálna veľkosť prístreška, do ktorého sa vojde jedno auto, je 5 metrov na dĺžku, 3 metre na šírku a 2,8 metra na výšku. Rozmery si však môžete upraviť podľa svojich potrieb.
2. Vybetónujte základy
Postaviť prístrešok na auto bez poriadneho ukotvenia jeho nosných stĺpov by bolo rizikové nielen pre vaše zdravie, ale aj pre kondíciu vozidla. Pri silnejšom vetre alebo pri búrke by sa prístrešok mohol prevrátiť a poškodiť ho.
Začať tak treba s vybetónovaním základových pätiek na ukotvenie v tvare písmena H. Najprv si vyznačte, kde budú. Aby ste merali presne, zatlčte do zeme železné tyče, ktoré naznačia umiestnenie prístreška, a natiahnnite medzi ne stavebný špagát. Potom na miestach pre pätky vykopte jamy.
Tie trochu zhnutnite, aby sa zemina usadla, a môžete sa pustiť do miešania betónu. Nezabudnite ho nechať poriadne vytvrdnúť. Čas sa bude líšiť podľa toho, aký typ betónu použijete. Takisto majte pri betónovaní po ruke vodováhu, aby vás sklon prístrešku po dokončení neprekvapil.
Vodováha vám však povie viac až po osadení nosných stĺpov. Na tie použite hranoly z hrubšieho, pevnejšieho dreva a osaďte ich do základových pätiek. Než ich priskrutkujete, overte si ich sklon. Nosné stĺpy by mali mať pripravené čapy alebo výčnelky, ktoré uchytia nosníky.
3. Osaďte nosníky
Ak sú nosné stĺpy v správnom sklone a stabilné, je čas osadiť ich nosníkmi. Práve v tejto fáze sa vám zídu známi, ktorý vám s trámom na osadenie pomôžu. Nosníky osádzajte jednoducho, spojením čapov a dier. Ak chcete zabezpečiť stabilitu, môžete po osadení do dier zatĺcť drevený klinec alebo menší klin.
4. Doplňte vzpery
Podľa plánu prístrešku môžete doplniť aj vzpery, ktoré namontujete diagonálne medzi nosné stĺpy a nosníky. Vďaka nim zmiernite tlak nosníkov a odľahčíte nosné stĺpy. Aby mali vzpery svoj význam, mali by mať dostatočnú hrúbky a byť umiestnené na správnom mieste. Na záver ich nezabudnite ukotviť.
5. Osaďte trámy
Ak sú nosníky na svojom mieste, pripravte sa na osadenie trámov. Vaša stavba už naberá kontúry prístrešku. Nezabúdajte si overovať vodováhou a metrom, či všetko sedí.
6. Začnite so stavaním strechy
V prípade, že chcete mať na streche svojho prístreška škridle, nezabudnite na drevené krovy, ktoré odľahčia nosné stĺpy. Po vybudovaní krovov môžete začať s debnením latami.
7. Namontuje konštrukčné hranoly a profily
Medzi nosné stĺpy priskrutkujte vodorovne hranoly, paralelne tri pre lepšiu stabilitu. Na hranoly budete montovať drevené profily. Ideálne rozloženie hranolov je rovnomerne jedna lata hore, jedna v strede a jedna dole, aby ste práve na týchto miestach uchytili každý profil. Takto osaďte hranoly z troch strán svojej konštrukcie. Teraz sa môžete pustiť do osadenia profilov.
8. Položte krytinu a namontujte odkvapy
Po osadení profilov môžete začať montovať strešnú krytinu. Takisto nezabudnite na odkvapy, ktoré sú veľmi dôležité, nech už máte strechu prístrešku rovnú alebo šikmú.
Na čo nezabudnúť pokiaľ sami dokončujete prístrešok na auto?
Na záver celú stavbu nalakujte alebo natrite lazúrou. Tá vám pomôže predĺžiť životnosť prístreška, keďže chráni pred škodlivým UV žiarením aj drevokazným hmyzom, a tiež vylepší jeho vzhľad.