Potrebujete poradiť?

Roman    +421 907 885 834 Pon-Sob, 7:00 - 19:00 hod. 
 info@tatranskyprofil.eu

Ako si postaviť jednoduchý prístrešok na drevo

Prístrešok na drevo nesmie chýbať pri žiadnej chate alebo dome, v ktorých využívate na kúrenie „peterky”, krby alebo kombinované systémy spaľovania. Poďme sa spolu pozrieť na to, ako vyzerá podobný projekt.

AKÉ NÁRADIE SI PRIPRAVIŤ NA STAVBU PRÍSTREŠKU

Nezaobídete sa bez bežných pracovných pomôcok:

 • kladivo
 • pravítko a meter
 • píla
 • vŕtačka
 • skrutky, uholníky a skrutkovač

Myslite aj na ochranu, preto by ste si najmä v prípade pílenia, rezania a frézovania mali pripraviť aj:

 • ochranné okuliare
 • ochrannú masku alebo rúšku
 • pracovné rukavice

AKÝ MATERIÁL POUŽIŤ NA STAVBU PRÍSTREŠKU NA DREVO

Zvoliť môžete rôzne typy materiálov. Vždy myslite na to, že prístrešok na drevo nechcete po jednej sezóne meniť, preto použite drevo, ktoré prečká aj sychravú jeseň alebo tuhšiu zimu. Po stavbe prístrešku sa oplatí ošetriť povrchy špecializovanými prípravkami, ktoré predĺžia životnosť materiálu a poskytnú dodatočnú ochranu.

Na stavbu prístrešku na drevu si môžete zvoliť z:

Kvalitných slovenských drevených profilov

Medzi ne patrí napríklad tatranský profil, ktorý je u nás najrozšírenejším typom. Nazýva sa aj pero-drážka a je vyrábaný z jedného kusu reziva. Perá a drážky vytvárajú písmeno V. Tieto profily sa vyrábajú zo smreku alebo borovice.

Tatranský profil s pevnou dušou vyfrézovaný do atypického tvaru poloblúka. Tieto profily sú väčšinou smrekové, rovnako pero-drážkové vytvárajú zaujímavý povrch.

Siahnuť môžete aj po zrubových profiloch, ktoré sa tiež vyrábajú zo smreku alebo borovice a imitujú guľatinu. Ich perá nie sú viditeľné a vytvárajú celistvejší, estetickejší povrch.

Estónskych prémiových drevených profilov

Pôvodom z Estónska, tieto drevené profily sú prémiovejšie a vyrábajú sa zo sibírskeho smreku, ktorého drevo je hutnejšie, a tým pádom aj kvalita drevených profilov je vyššia. Taktiež sa väčšinou spájajú pero-drážkou. Obľúbeným typom profilov je diagonálny obklad v severskom štýle. Absorbuje viac farby, čo poslúži pre trvácnejšie zakonzervovanie.

Druhá kvalitatívna trieda

V druhej kvalitatívnej triede nájdete tatranské profily, ktorých akosť je trochu nižšia, no pri vhodnom ošetrení stále ponúkajú výbornú trvácnosť a bezkonkurenčný pomer cena/kvalita.

POZRIEŤ CENNÍK PRODDUKTOV

ČASTI PRÍSTREŠKU NA DREVO

Nech už si zvolíte akýkoľvek typ prístrešku, väčšinou bude pozostávať z týchto základných častí:

RÁM PODSTAVY PRÍSTREŠKU NA DREVO A STRECHY

Domček či prístrešok by mal stáť na pevných základoch, preto bude nutné pripraviť si najprv podstavu. Podstava sa od rámu na strechu líši hustejších rozložením drevených dosiek, ktoré znášajú tlak samotného prístrešku aj materiálu, ktorý v ňom budete skladovať.

PODLAHA

Dosky, ktorými obijete rám podstavy. Aj podľa ich tvrdosti a odolnosti vyrobte podstavu, keďže budú znášať váhu materiálu aj človeka, ktorý do prístrešku vstúpi.

STĹPY PRÍSTREŠKU NA DREVO

Nosné drevené stĺpy, teda nohy prístrešku na drevo. Ich dĺžka záleží od vás a od toho, aký vysoký má byť prístrešok. Podľa miesta, ktoré máte pre prístrešok pripravené, odporúčame využiť nohy v primeranej výške a pre väčší objem prístrešku ho radšej zhotovte širší ako vyšší.

KRYCIE PROFILY

Steny, ktorými obijete drevené nohy, teda nosné stĺpy.

STRECHA

Na rám strechy pripevníte dosky, čím vytvoríte krytie skladovaného materiálu. Ako finiš môže využiť aj krycou plachtu.

STAVBA PRÍSTREŠKU NA DREVO

 1. Začnite výberom vhodného miesta na stavbu prístrešku. Tento prístrešok nebude ukotvený, preto ho môžete neskôr premiestniť. Ak ste si vybrali miesto, rozložte si drevo, ktoré chcete na stavbu prístrešku použiť. Skontrolujte, či nemá slabé miesta, nie je narušené alebo poškodené. Materiál, najmä nosné časti, môžete pred samotnou stavbou ošetriť biocídom, keďže sa k týmto častiam po ukončení stavby dostanete len s ťažkosťami.
 1. Ošetrený materiál si rozložte podľa častí prístrešku. Začnite podstavou. Čím viac priečok do obdĺžnikovej podstavy umiestnite, tým lepšiu oporu bude mať podlaha. Podľa rozmeru základného rámu odporúčame priskrutkovať aspoň dve samostatné priečky.
 1. Podstavu obite profilmi, ktoré vytvoria podlahu. Môžete zvoliť aj pružnejšie profily, no aj pri nich platí, že by ich mala podstava do istej miery podopierať. Pružnosť sa môže časom stratiť a drevo sa vykriví alebo zlomí. Snažte sa minimalizovať počet skrutiek v podlahe, ktorými krytinu zachytávate o priečky alebo rám podstavy. Pri ich prípadnej výmene budete mať menej práce. Pri obití podstavy profilmi si môžete nechať miesto na diagonálne spoje (v ďalšom bode).
 1. K podstave pripojte nosné stĺpiky. Okrem uholníkov ich môžete pre väčšiu stabilitu zaistiť aj diagonálnymi spojmi opierajúcimi sa o podstavu. Tie by mali siahať aspoň do 1/3 nosníkov, aby ich fixovali a zároveň odľahčili.
 1. V tomto kroku môžete nosné stĺpy obiť, respektíve obskrutkovať profilmi, ktoré vytvoria steny prístrešku. Túto prácu si pokojne môžete nechať aj na neskôr, po tom, čo osadíte konštrukciu strechy. V prípade, že je váš prístrešok na drevo vyšší, pustite sa do stien hneď, keďže zvýšia stabilitu a pevnosť prístrešku.
 1. Postavte základ strechy. Konštrukciu osaďte na stĺpiky, prichyťte uholníkmi a skrutkami. Tak ako pri podlahe, aj strechu môžete zafixovať k stĺpom pomocou diagonálnych drevených spojov.
 1. Osaďte konštrukciu strechy profilmi. Zvoľte tuho priliehajúce profily, keďže chcete ochrániť palivo alebo materiál, ktorý sa bude v prístrešku nachádzať.
 1. Pokryte strechu plachtou, ktorú dobre prichyťte, napríklad klincami. Aby sa nevydúvala, použiť môžete tiež špeciálne lepidlo, ktoré pred pokrývaním nanesiete na profily tvoriace strechu.

MIERNA ČASOVÁ NÁROČNOSŤ

Popísaný drevený prístrešok nie je časovo náročný, a keďže sme ho neukotvili v betóne, je dokonca prenosný, čo bude, samozrejme, závisieť aj od jeho rozmerov. Podobný prístrešok na drevo zvládnete svojpomocne postaviť aj v rámci jedného dňa.

Kontakt

Predajňa Nižná (hlavný sklad)

Družstevná 511

027 43 Nižná
Zobraziť na mape

Otváracie hodiny
Po - Pi 8:00 - 16:00 hod.
So ZATVORENÉ

+421 907 885 834
info@tatranskyprofil.eu

Garancia najlepšej ceny

Dávajte si pozor. Našli ste na tento produkt nižšiu cenu? Nemusí to byť tak, ako to vyzerá.

Spýtajte sa predajcu, či v cene je aj DPH, nakoľko je častá prax predajcov uvádzať cenu bez DPH pod slovíčkami ako netto alebo konečná cena, ktorá je rovnaká alebo jemne nižšia od našich cien, ktoré sú s DPH AVŠAK neobsahuje DPH, a preto Vás môže celá zákazka stáť aj o 20% viacej.

Príklad:
20x146mm u nás 11,20€/m2 s DPH
u konkurencie 10,80€/m2 len tak = 12,96€ s DPH

Zľavový systém. Pri odbere väčšieho množstva poskytujeme svojim zákazníkom možnosť kúpiť si tovar so zľavou.

Ak ste našli v rámci relevantnej konkurencie výhodnejšiu ponuku skladom, napíšte nám. Pokiaľ to bude možné, cenu vyrovnáme.

WOOD PROFIL s.r.o., drevené profily, Družstevná 510, Nižná 027 43, 0907 885 834, info@tatranskyprofil.eu