Potrebujete poradiť?

Roman    +421 907 885 834 Pon-Sob, 7:00 - 19:00 hod. 
 info@tatranskyprofil.eu

Všetko, čo potrebujete vedieť o rustikálnom štýle

Rustikálny štýl si jeho jedinečným spojením s prírodou a jednoduchosťou, získava srdcia tých, ktorí túžia po pohodlnom a útulnom interiéri. Prečítajte si náš článok a dozviete sa, aké sú jeho znaky, po akých typoch dreva by ste mali siahnuť pri zariaďovaní, či prečo je starožitný nábytok v rustikálnom štýle viac než žiadaný.

Zdroj: Bigstock.com

Aký je to rustikálny štýl bývania?

Rustikálny štýl je dizajnový koncept, ktorý je spätý s túžbou po spojení s prírodou, autenticitou a jednoduchým životným štýlom. Vznikol v reakcii na rastúcu industrializáciu a urbanizáciu. Industrializácia je transformácia spoločnosti na priemyselnú a urbanizácia znamená rast a rozvoj miest.

Prevažujú v ňom najmä prírodné materiály, napríklad masívne drevené obklady z borovice, smreku alebo jelše. Tvar nábytku je v tomto štýle netypický a často je nedokonale obrúsený, nalakovaný či nafarbený. Jeho typické farby sú rôzne odtiene zelenej, hnedá, zemitá červená či oceánska modrá. Charakter interiéru v rustikálnom štýle dodávajú aj kovové či železné prvky, kamenné krby, veľké koberce a kožušiny.

Aké sú poznávacie znaky rustikálneho štýlu?

1. Dôraz sa kladie na prírodné materiály

Prírodné materiály ako drevo, kameň a železo sú jedným z kľúčových elementov, ktoré definujú a zdôrazňujú rustikálny štýl. Povrchová úprava materiálov býva vždy matná a masívny drevený nábytok, ktorý má škrabance a známky opotrebovania, pridáva priestoru jedinečnosť a šarm.

Zdroj: Bigstock.com

2. Starožitné prvky

Nesnažte sa do rustikálneho štýlu bývania dostať dokonalosť. Pri zariaďovaní sa zamerajte na pravý charakter použitých prvkov a ich hodnotu. K drevenému nábytku preto pridajte dekorácie v retro štýle. Ak nemáte nič poruke, za pokus určite stojí navštíviť bazár alebo starožitníctvo. Objaviť tam môžete zašlé keramické šálky, kvetináče či mlynčeky na kávu. Na oživenie svojej domácnosti môžete použiť aj kvetinové závesy na okná či veľké koberce.

3. Prírodné farby

Rustikálny štýl využíva najmä neutrálne farby a dopĺňa ich zemitými tónmi. Priestor môžete dotvoriť jemnou hnedou, tmavozelenou či hrdzavo oranžovou farbou. Práve tieto odtiene prispejú k vytvoreniu pohodlnej a útulnej atmosféry.

4. Jednoduchosť a otvorenosť priestoru

Ak chcete mať dom zariadený v rustikálnom štýle používajte jednoduché a funkčné prvky. Nábytok by mal byť masívny, s hrubými líniami a s minimálnymi dekoráciami. Poličky v kuchyni, jedálni či obývačke by mali byť otvorené, aby bolo vidno, čo v nich je. Dôležitým prvkom sú aj priznané drevené trámy a vysoké stropy v interiéri. Práve tie dodávajú pocit priestrannosti a pohodlia.

Rustikálny obklad v reštaurácií, Tatranskyprofil.eu

Aké druhy dreva sa najčastejšie používajú pri rustikálnom štýle?

 • Dub – je obľúbenou voľbou kvôli svojej trvanlivosti a pevnosti. Hrubé dubové dosky s výrazným žilkovaním sa hodia na výrobu nábytku a obkladov. Navyše drevené dvere s masívnym rámom sú ideálnym doplnkom k rustikálnemu štýlu.
 • Borovica – je známa svojím drsným vzhľadom. Borovicové drevo je jemné a ľahko sa na ňom tvoria ryhy. Práve to je však pri rustikálnom štýle žiadané, preto je nábytok z nej ideálny na zariadenie svojho bývania.
 • Jedľa – najčastejšie sa z nej vyrábajú stoly, konferenčné stolíky, skrine, police a rámy obrazov. Má prirodzený vzhľad, drevo s teplým odtieňom a charakteristický vzor kruhov, ktorý prispieva k autenticite rustikálneho štýlu. Navyše sa o nábytok z jedle netreba prehnane starať. Všetko, čo potrebujete, je jemná handrička na utieranie prachu.
 • Smrek – sa preferuje v rustikálnom štýle pre jeho prirodzene štruktúrovaný vzhľad s výraznými prúžkami a nepravidelnosťami, čo pridáva na autenticite dreva. Smrekové drevo je populárnym hlavne pri výrobe nábytku, napríklad skrine, podlahy a stolíky.

Tatranskyprofil.eu

Kvalitný obklad RUSTIK ideálny k rustikálnemu štýlu

Ak chcete do svojho domu pridať rustikálne prvky, ideálne je vybrať materiál, ktorý vám vydrží roky. Tým je práve tatranský profil RUSTIK. Vyrába sa zo sibírskeho smreku so sekaným a kartáčovaným povrchom. Pri jeho výrobe sa využíva špeciálny automatizovaný spôsob na ošetrenie a povrchovú úpravu, ktorého výsledkom je kvalitné drevo s jedinečným spracovaním a luxusným vzhľadom.

Využiť ho môžete pri výrobe, ale aj úprave nábytku. Jednoducho ho dáte na nábytok ako obklad, vďaka čomu docielite na vybranom kúsku masívny vzhľad, ktorý je pre rustikálny nábytok špecifický.

Skombinujte svetlý rustikálny obklad s tmavším nábytkom a dosiahnete požadovaný kontrast. Môžete to urobiť aj naopak. Pri voľbe materiálu sa rozhodujte pre typy dreva s prírodným sfarbením.

MÁM ZÁUJEM O KVALITNÝ DREVENÝ OBKLAD RUSTIK

Zdroj: Bigstock.com

Čím sa vyznačuje moderný rustikálny štýl?

Moderný rustikálny štýl je inovatívnou kombináciou tradičného rustikálneho dizajnu s modernými prvkami. Táto kombinácia umožňuje vytváranie unikátnych priestorov, v ktorých sa spája jednoduchosť vidieckeho života s moderným nádychom.

 • Farby sú v modernom rustikálnom štýle často neutrálne. Využíva sa hlavne biela, šedá a hnedá. Do priestoru sa môžu zakomponovať aj pastelové farby, ktoré pridajú interiéru viac svetla.
 • Okrem tradičných prírodných materiálov sa používajú aj materiály ako sklo a betón. Práve tie pridajú priestoru väčší kontrast a moderný nádych.
 • Hlavnou zmenou je to, že moderný rustikálny štýl preferuje minimalistický prístup k dekoráciám. Preto sa priestor už nezahlcuje zbytočnými doplnkami a je v ňom len to, čo sa naozaj využíva.
 • Spojenie rustikálneho štýlu s moderným zahŕňa aj najnovšie technologické prvky, ako sú inteligentné domácnosti a moderné spotrebiče.

Tip na záver: Vyrobte si knižnicu v modernom rustikálnom štýle

Ak chcete svojmu priestoru dodať jedinečný nádych, ale nechcete kupovať nový nábytok, zvážte výrobu vlastnej knižnice v modernom rustikálnom štýle.

Budete potrebovať:

 • drevené dosky,
 • ceruzku,
 • meter,
 • vŕtačku,
 • skrutkovač,
 • skrutky,
 • spojovacie diely.

Postup:

 1. Začnite označením miest na doskách, v ktorých ich chcete spojiť s ostatnými dielmi. Použite pritom meter a značky si radšej viackrát skontrolujte. Predídete tak znehodnoteniu predpripraveného dreva.
 2. Následne vezmite vŕtačku a vyvŕtajte diery potrebné pre skrutky. Skrutkovačom ich spojte. Viete to však urobiť aj lepením alebo pomocou iného spojovacieho prostriedku.
 3. Na záver, ak chcete knižnicu natrieť a ochrániť proti škodcom, nezabudnite na farbu a lak.

Kontakt

Predajňa Nižná (hlavný sklad)

Družstevná 511

027 43 Nižná
Zobraziť na mape

Otváracie hodiny
Po - Pi 8:00 - 16:00 hod.
So ZATVORENÉ

+421 907 885 834
info@tatranskyprofil.eu

Garancia najlepšej ceny

Dávajte si pozor. Našli ste na tento produkt nižšiu cenu? Nemusí to byť tak, ako to vyzerá.

Spýtajte sa predajcu, či v cene je aj DPH, nakoľko je častá prax predajcov uvádzať cenu bez DPH pod slovíčkami ako netto alebo konečná cena, ktorá je rovnaká alebo jemne nižšia od našich cien, ktoré sú s DPH AVŠAK neobsahuje DPH, a preto Vás môže celá zákazka stáť aj o 20% viacej.

Príklad:
20x146mm u nás 11,20€/m2 s DPH
u konkurencie 10,80€/m2 len tak = 12,96€ s DPH

Zľavový systém. Pri odbere väčšieho množstva poskytujeme svojim zákazníkom možnosť kúpiť si tovar so zľavou.

Ak ste našli v rámci relevantnej konkurencie výhodnejšiu ponuku skladom, napíšte nám. Pokiaľ to bude možné, cenu vyrovnáme.

WOOD PROFIL s.r.o., drevené profily, Družstevná 510, Nižná 027 43, 0907 885 834, info@tatranskyprofil.eu