Potrebujete poradiť?

Roman    +421 907 885 834 Pon-Sob, 7:00 - 19:00 hod. 
 info@tatranskyprofil.eu

Ako sa starať o smrekový obklad v interiéri, aby si zachoval svoju prirodzenú farbu?

Smrekový obklad v prirodzenej farbe, teda v odtieni prírodného a neupravovaného obyčajného alebo sibírskeho smreku, je stále viac vyhľadávaný. Najčastejšie sa používa v drevených interiéroch, bežne aj v kombinácii s iným drevom.

Prečo je smrekový obklad obľúbený?

Smrekový obklad v prirodzenom odtieni si získal svojich fanúšikov najmä pre jeho estetickú čistotu a neutralitu. Smrek je neinvazívny a zväčšuje priestor podobne ako biela omietka. Dokáže tak osloviť široké spektrum zákazníkov. Zároveň sa hodí do moderného dizajnového návrhu, ale nič ním nepokazíte ani v jednoduchom interiéri v chatke alebo v rodinnom dome.

Ako sa starať o smrekový obklad?

Starostlivosť o smrekový obklad v prirodzenom odtieni nie je tak jednoduchá, ako na prvý pohľad vyzerá. I keď sa vám farba zdá vyhovujúca, nestačí obklad len natrieť bezfarebným olejom.

Živý drevený materiál, či už ide o smrek obyčajný, sibírsky alebo o borovicu, podlieha nepriaznivým vonkajším vplyvom aj v interiéri. Priame, ale aj nepriame (odrazené) slnečné žiarenie spôsobuje postupné žltnutie, resp. tmavnutie dreva. Želaný prírodný smrekový odtieň sa tak mení na nie príliš vábny. A čo je horšie, už sa nedá zmeniť.

Bezfarebný olej či vosk je len dočasné riešenie

Bežným riešením, ako ochrániť prirodzenú farbu dreveného obkladu, je natrieť ho bezfarebným olejom, prípadne interiérovým voskom. V našej ponuke máme napríklad vosk Saicos COLORWACHS bezfarebný verzia 3010.

Ide o úplne priehľadný náter, ktorý vôbec nezmení farbu obkladu. Stačí jedna vrstva, ktorá vytvorí takmer neviditeľný matný povlak. Odhliadnuc od toho, že nedokáže ochrániť obklad pred zmenou odtieňa zo slnka, je to dokonalý náter. V segmente interiérových náterov na drevo novej generácie nemá konkurenta.

Treba však myslieť na to, že jeho základná UV ochrana je len dočasná. Keďže nemá žiaden pigment (farebný odtieň), ktorý slúži aj ako nepriechodný fyzický film pre UV žiarenie, prirodzená farba sa zachová len na niekoľko mesiacov. Samozrejme, drevo je po ďalších stránkach stále chránené na niekoľko rokov. Komplexný produkt, ktorý by problém so zmenou odtieňa vyriešil, je na trhu zatiaľ v nedohľadne.

Ako zachovať prirodzenú farbu smrekového obkladu čo najdlhšie?

Na dlhodobé zachovanie prirodzenej farby smrekového obkladu existuje pomerne jednoduché a najmä funkčné riešenie, ktoré často odporúčame našim klientom. Spočíva v zmiešaní správnych odtieňov v správnom pomere. Najčastejšie sa zmiešava Saicos COLORWACHS v prevedení 3010 – bezfarebný s odtieňom Saicos COLORWACH 3009 (biela transparentná), prípadne so Saicos COLORWACH 3017 (breza transparentná).

Zmiešať môžete aj všetky tri dokopy podľa nasledovných pomerov, ktoré si môžete upraviť podľa svojho vkusu. Vždy si však dané pomery najprv vyskúšajte v malom (napríklad zmiešajte v papierových pohárikoch na kávu so sebou) na kúsku dreva a vyhodnoťte na dennom svetle.

Ako miešať nátery:

A) 80 % bezfarebný 3010, 20 % biela transparentná 3009

B) 70 % bezfarebný 3010, 30 % biela transparentná 3009

C) 70 % bezfarebný 3010, 15 % biela transparentná 3009 + 15 % breza transparentná 3017

D) 80 % bezfarebný 3010, 20 % breza transparentná

E) 50/50 bezfarebný, biela transparentná 3009

F) 50/50 bezfarebný, breza transparentná 3017

Saicos COLORWACH predávame v 0,75 a 2,5 litrových prevedeniach. Pri niektorých vieme zabezpečiť aj 0,125 ml balenie. Ľahšie tak dosiahnete vyššie uvedené pomery.

Smrekový obklad v exteriéri sa dá ošetriť rovnakým spôsobom, no treba použiť nátery z produktového radu Saicos HOLZ-LASUR, prípadne z extra odolného UV SCHUTZ, ktoré sú miešateľné medzi sebou. Keďže brezu medzi exteriérovými odtieňmi nenájdete, môžete ju nahradiť pieskovou farbou. Dá sa nahradiť aj smrekovou, no neodporúčame to. Je totiž neprirodzene namiešaná a musíte ju výrazne riediť s bezfarebnou verziou. 

Kontakt

Predajňa Nižná (hlavný sklad)

Družstevná 511

027 43 Nižná
Zobraziť na mape

Otváracie hodiny
Po - Pi 8:00 - 16:00 hod.
So ZATVORENÉ

+421 907 885 834
info@tatranskyprofil.eu

Garancia najlepšej ceny

Dávajte si pozor. Našli ste na tento produkt nižšiu cenu? Nemusí to byť tak, ako to vyzerá.

Spýtajte sa predajcu, či v cene je aj DPH, nakoľko je častá prax predajcov uvádzať cenu bez DPH pod slovíčkami ako netto alebo konečná cena, ktorá je rovnaká alebo jemne nižšia od našich cien, ktoré sú s DPH AVŠAK neobsahuje DPH, a preto Vás môže celá zákazka stáť aj o 20% viacej.

Príklad:
20x146mm u nás 11,20€/m2 s DPH
u konkurencie 10,80€/m2 len tak = 12,96€ s DPH

Zľavový systém. Pri odbere väčšieho množstva poskytujeme svojim zákazníkom možnosť kúpiť si tovar so zľavou.

Ak ste našli v rámci relevantnej konkurencie výhodnejšiu ponuku skladom, napíšte nám. Pokiaľ to bude možné, cenu vyrovnáme.

WOOD PROFIL s.r.o., drevené profily, Družstevná 510, Nižná 027 43, 0907 885 834, info@tatranskyprofil.eu