Potrebujete poradiť?

Roman    +421 907 885 834 Pon-Sob, 7:00 - 19:00 hod. 
 info@tatranskyprofil.eu

Užitočné tipy a triky : Ako postaviť záhradný domček?

Máte na záhrade niekoľko nevyužitých metrov štvorcových, príliš veľa náradia alebo vecí na uskladnenie a chceli by ste miesto, kam ich môžete pohodlne a bez obavy o ich stav uložiť? Riešenie je jednoduché, aspoň v prípade, že máte šikovné ruky. Postavte si záhradný domček!

STAVBE ZÁHRADNÉHO DOMČEKA PREBIEHA SVEDOMITÉ MERANIE

Každému projektu pre šikovné ruky predchádza príprava a v prípade záhradného domčeka to nie je inak. Vyberte si vhodné miesto na vašom pozemku. Myslite na viacero faktorov:

  • rovnosť terénu
  • typ pôdy
  • vzdialenosť od elektrického vedenia či vody

Toto je základ, na ktorý by ste pri výbere vhodné miesta mali myslieť. Samozrejme, záleží na vás a vašich požiadavkách. Ak v záhradnom domčeku nepotrebujete vodu alebo aspoň elektrinu, tento faktor môžete rovno škrtnúť. Stále je však podstatný terén, ktorý si preto overte. Ak je pôda dostatočne tvrdá a nehrozí, že by sa pod váhou domčeka nerovnomerne znižovala, miesto je vhodné na stavbu. To ale neznamená, že by ste mali ignorovať základy vášho nového domčeka.

ZÁKLADY SÚ PRE ZÁHRADNÝ DOMČEK TIEŽ PODSTATNÉ

Nechcete predsa, aby sa váš záhradný domček v dôsledku nerovnomerného zaťaženia podlahy rozpadol, naštiepil alebo inak poškodil. Preto musíte myslieť na stabilné základy, ktoré poslúžia ako pevný podklad. Najlepšou voľbou je po výmere stavebného miesta plochu vybetónovať. Ak však z nejakého dôvodu betónovať nechcete, využiť môžete napríklad drevenú platformu osadenú na zemných skrutkách. Výhodou je, že nepotrebujete striehnuť na pekné počasie a podobné základy zhotovíte takmer kedykoľvek.

MIERNA SPODNÁ IZOLÁCIA DOMČEKU NEUŠKODÍ

Nech už ste sa rozhodli pre akýkoľvek typ základov, využiť môžete v takmer každom prípade jednoduchú „tepelnú izoláciu”. V úvodzovkách je preto, že nejde o skutočnú izoláciu za pomoci bežne používaných polystyrénov – všetko, čo potrebujete, je odsadiť domček od zeme tak, aby sa nedotýkal chladného podkladku. Využite niekoľko hranolov, ktoré poslúžia nielen na odsadenie, ale aj na uchytenie samotného záhradného domčeka.

Hranoly môžete po obvode uzatvoriť drevenými lištami, aby medzi nimi neprefukoval vietor. Praxou je priestor medzi domčekom a zemou vyplniť zbytkovým materiálom. Použiť môžete napríklad piliny, ale aj molitan, prípadne spodnú dosku, na ktorej bude záhradný domček, môžete obiť sklenenou vatou.

Cieľom takejto izolácie nie je spraviť záhradný domček obývateľný počas každej sezóny, na to by ste potrebovali efektívnejšiu izoláciu stien, nielen podlahy. Ak však chcete na podlahe skladovať veci či materiál, na ktorý môže mať mráz vplyv – a to je takmer všetko, neignorujte tieto tipy na izolovanie. Po tuhej zime by ste mohli ľutovať, že ste na izoláciu nemysleli skôr.

VYUŽITE NA STAVBU ZÁHRADNÉHO DOMČEKU KVALITNÝ MATERIÁL

Záhradný domček určite nechcete meniť, prestavovať či opravovať každý rok, preto vám odporúčame vybrať si kvalitný materiál, ktorý znesie podmienky vašej lokality. Veľmi obľúbené materiály na stavbu kompaktných záhradných domčekov sú tatranské profily, ktoré majú široké použitie a rôzne typy. Okrem obyčajného tatranského profilu to je, napríklad, aj tatranský profil s pevnou dušou.

Ak chcete svoj záhradný domček skutočne vyšperkovať, pridať k nemu aj terasku alebo letnú kuchynku, využiť môžete ďalší zaujímavý materiál – terasovú podlahu. Tento drevený profil je typický svojimi drážkami, vďaka ktorým má ako podlahový materiál protišmykové vlastnosti a veľmi jednoducho sa čistí alebo ošetruje.

OBJAVTE NAŠE PRODUKTY

Možno máte na stavbu vášho záhradného domčeka znížený rozpočet. V tom prípade môžete siahnuť po profiloch nižšej akosti, ktorých cena je však viac ako prijateľná, prípadne si môžete vybrať akciový materiál za zvýhodnené ceny.

Nezabudnite ani na ostatné príslušenstvo, s ktorým budete váš záhradný domček dokončovať alebo ktoré vám pomôžu v iných fázach projektu. Určite doň patria ukončovacie lišty, ktorými môžete zakryť prípadné škáry, ale aj duše medzi obklad, s ktorými upravíte vzhľad jednotlivých profilov. Samozrejmosťou sú potom kvalitné podkladové laty, ktoré vám poslúžia už na začiatku stavby.

POZRIEŤ CENNÍK PRODUKTOV

ZÁKONY SA TÝKAJÚ AJ ZÁHRADNÝCH DOMČEKOV

Bohužiaľ, aj keď vlastníte pozemok, na ktorom chcete svoj záhradný domček postaviť, môže sa vám do cesty postaviť zákon. Hoci sa problémy nemusia vyskytnúť ihneď, stačí, aby si niektorý z vašich susedov všimol stavbu a nahlásil ju v príslušným úradom. Preto vám odporúčame pripraviť sa na všetky eventuality a postiť sa pre prípad, že by váš praktický záhradný domček niekomu prekážal.

Nemusíte mať hneď obavy. Ak ste sa nerozhodli vo svojej záhradke postaviť haciendu, podmienky nie sú vôbec prísne. Stavebné povolenie nepotrebujete v prípade, ak vás záhradný domček spĺňa tieto kritériá:

  • jeho zastavaná plocha je menšia ako 25 metrov štvorcových
  • stavba nepresiahne výšku 5 metrov
  • stavba je jednopodlažná
  • záhradný domček sa nenachádza bližšie ako 2 metre od susedskej hranice
  • domček nebude slúžiť na obchodné, podnikateľské alebo iné, ako doplnkové účely

Takáto drobná stavba určená na doplnkové účely je z pohľadu zákona nekonfliktná a keď dodržíte odstup od hraníc pozemku, prípadne od spoločných priestorov, vyhnete sa zbytočným opletačkám s úradmi aj so susedmi. Myslite však na to, že zákon týkajúci sa drobných stavieb môže kedykoľvek zmeniť, tak ako sa to deje pri zákonoch z iných odvetví. Overte si preto aktuálne podmienky na najbližšom stavebnom úrade. V každom prípade však stavbu musíte ohlásiť obci alebo mestu, aby bola legálna.

TERAZ JE TO UŽ NA VÁS: POSTAVTE SI SVOJ ZÁHRADNÝ DOMČEK

Dali sme vám niekoľko tipov k stavbe záhradného domčeka, na ktoré by ste pri realizácii mali myslieť. Samotná stavba nie je náročná, no človek bez skúseností môže opomenúť niektorú zo základných vecí. Preto, ak si nie ste istí tým, či sa vám stavba podarí bez komplikácií, prizvite si na pomoc šikovného majstra.

Na záver vám ešte prinášame inšpirácie od našich zákazníkov:

Kontakt

Predajňa Nižná (hlavný sklad)

Družstevná 511

027 43 Nižná
Zobraziť na mape

Otváracie hodiny
Po - Pi 8:00 - 16:00 hod.
So ZATVORENÉ

+421 907 885 834
info@tatranskyprofil.eu

Garancia najlepšej ceny

Dávajte si pozor. Našli ste na tento produkt nižšiu cenu? Nemusí to byť tak, ako to vyzerá.

Spýtajte sa predajcu, či v cene je aj DPH, nakoľko je častá prax predajcov uvádzať cenu bez DPH pod slovíčkami ako netto alebo konečná cena, ktorá je rovnaká alebo jemne nižšia od našich cien, ktoré sú s DPH AVŠAK neobsahuje DPH, a preto Vás môže celá zákazka stáť aj o 20% viacej.

Príklad:
20x146mm u nás 11,20€/m2 s DPH
u konkurencie 10,80€/m2 len tak = 12,96€ s DPH

Zľavový systém. Pri odbere väčšieho množstva poskytujeme svojim zákazníkom možnosť kúpiť si tovar so zľavou.

Ak ste našli v rámci relevantnej konkurencie výhodnejšiu ponuku skladom, napíšte nám. Pokiaľ to bude možné, cenu vyrovnáme.

WOOD PROFIL s.r.o., drevené profily, Družstevná 510, Nižná 027 43, 0907 885 834, info@tatranskyprofil.eu