Potrebujete poradiť?

Roman    +421 907 885 834 Pon-Sob, 7:00 - 19:00 hod. 
 info@tatranskyprofil.eu

Ako sa zmenilo hodnotenie kvality a povrchu spracovania profilov?

V posledných rokoch prešli všetky profily, vrátane toho tatranského a perodrážky, značným vývojom. Vzrástla ponuka tvarov a rôznych prevedení finálneho opracovania. Vďačíme za to medzinárodnému obchodu, ale aj rastúcemu trendu používania prírodných materiálov v architektúre. O aké zmeny ide a čo v skutočnosti znamená označenie 1. triedou?

Štandardný a leštený povrch.

Súčasný výber profilov je širší

Ponuku ovplyvnila aj globálna dostupnosť materiálov. Drevo dovážame napríklad z Pobaltia a ďalších krajín. Aj naša ponuka sa rozrastá o rôzne moderné prvky ako rombusy, rustikálne obklady so špecifickým opracovaním sekania, termo obklady alebo kartáčovanie profilov na objednávku, a opaľovanie v kombinácií s kartáčovaním. Pribudli aj obklady typické pre pobaltské krajiny ako sibírske drevo alebo drevo s drsným neohobľovaným povrchom.

Profily, ktoré pred niekoľkými rokmi tvorili základ našej ponuky, teraz nahrádzajú nové typy. Patria medzi ne obklady s vyššou kvalitou, úrovňou spracovania a odolnosťou proti vlhkosti – v našej ponuke ich nájdete pod označením „leštený povrch“.

Štandardný povrch.

Líšia sa prvotriedne opracovaným povrchom do hladka. Ten je dosiahnutý hobľovaním modernými strojmi vo vysokých rýchlostiach, ktoré nahradilo pozdĺžne alebo rotačné brúsenie. Výber dreviny často nahrádzajú varianty dovezených severských drevín ako sibírsky smrek alebo sibírska borovica. Tie sa vyznačujú vyššou hustotou, rovnosťou a menšími hrčami.

Bežné rozdelenie na tvar a triedu kvality už nestačí

Významný posun nastal tiež v strojoch, ktoré sa používajú na výrobu drevených profilov, a v kvalite frézovacích nožov. Z podomácky vyrobených fréz prešli výrobcovia na sofistikované drevoobrábacie automaty. Zaužívané delenie podľa tvaru (s medzerou v spoji alebo len s malým „véčkom“ pri klasickej perodrážke) a prvej alebo druhej triedy je preto nepostačujúce. „Prvá trieda“ nemusí vždy znamenať, že ide o najvyššiu možnú kvalitu.

K základnému deleniu kvality na prvú a druhú triedu sme sa preto rozhodli pridať ďalšie dôležité atribúty. Tým je napríklad použitie v interiéri alebo výhradne v exteriéri. Interiérový obklad pritom môže byť použitý v exteriéri, ale opačne to neplatí.

Leštený povrch.

Ďalším atribútom je spomínané leštenie, ktoré má viaceré vlastnosti. Ide napríklad o dôslednejšie sušenie (na približne 10 % zostatkovej vlhkosti) a narezanie zadnej strany pre elimináciu pohybov dreva po založení. Často sa balí do fólie.

Čo to znamená v praxi?

Ako príklad môžeme uviesť Tatranský profil 15 x 96mm (smrek) z našej ponuky, ktorý hodnotíme 1. triedou. Je určený iba do exteriéru, čo znamená, že obklad je vyrobený starším spôsobom, aby sa zachovala nižšia cena. Má teda vyššiu vlhkosť (okolo 16 %) a je opracovaný jednoduchým rotačným brúsením. Vhodný je na použitie ako podbitie strechy, altánkov a celkovo v exteriéri, prípadne v nevykurovaných a menej významných realizáciách.

Štandardný brúsený povrch.

Oproti tomu máme v ponuke rozmerovo podobný produkt Tatranský profil 15 x 121 mm (smrek), ktorý je tiež označený ako 1. trieda, ale uvádza sa pri ňom „leštený povrch“. Preto je vhodný na použitie v interiéri aj exteriéri. Okrem vysoko kvalitného opracovania má narezanie zo zadnej strany a je balený vo fólii. Vďaka nízkej vlhkosti je vhodný do vykurovaného priestoru.

Ide o vyššiu 1. triedu, pričom je vhodný aj na strop alebo podkrovie, kde vďaka osobitným vlastnostiam nedochádza k nadmernému vysušovaniu. Vzhľad je v konečnom stave výrazne lepší.

Nepozerajte len na triedu kvality

Označenia 1. triedou má pri drevených profiloch obmedzený význam, ktorý skôr naznačuje neprítomnosť chýb ako sú vypadnuté a čierne hrče, či zamodralosť. Nehovorí o tom, ako je daný obklad spracovaný. Ďalším faktorom je druh dreva. Pri štandardných drevinách z nášho pásma, ako je smrek obyčajný, opis kvality s pridanými atribútmi ostáva.

Platí to aj pre severské dreviny ako sibírsky smrek a sibírska borovica. Stromy v chladnejších oblastiach, aké nájdeme v severnom Rusku a pobaltských krajinách, rastú pomalšie. Ich výhodou je vyššia hustota, menšie hrčky, a teda krajšia kresba dreva.

Kontakt

Predajňa Nižná (hlavný sklad)

Družstevná 511

027 43 Nižná
Zobraziť na mape

Otváracie hodiny
Po - Pi 8:00 - 16:00 hod.
So ZATVORENÉ

+421 907 885 834
info@tatranskyprofil.eu

Garancia najlepšej ceny

Dávajte si pozor. Našli ste na tento produkt nižšiu cenu? Nemusí to byť tak, ako to vyzerá.

Spýtajte sa predajcu, či v cene je aj DPH, nakoľko je častá prax predajcov uvádzať cenu bez DPH pod slovíčkami ako netto alebo konečná cena, ktorá je rovnaká alebo jemne nižšia od našich cien, ktoré sú s DPH AVŠAK neobsahuje DPH, a preto Vás môže celá zákazka stáť aj o 20% viacej.

Príklad:
20x146mm u nás 11,20€/m2 s DPH
u konkurencie 10,80€/m2 len tak = 12,96€ s DPH

Zľavový systém. Pri odbere väčšieho množstva poskytujeme svojim zákazníkom možnosť kúpiť si tovar so zľavou.

Ak ste našli v rámci relevantnej konkurencie výhodnejšiu ponuku skladom, napíšte nám. Pokiaľ to bude možné, cenu vyrovnáme.

WOOD PROFIL s.r.o., drevené profily, Družstevná 510, Nižná 027 43, 0907 885 834, info@tatranskyprofil.eu