Potrebujete poradiť?

Roman    +421 907 885 834 Pon-Sob, 7:00 - 19:00 hod. 
 info@tatranskyprofil.eu

Ako si vybrať správny tatranský profil

Tatranský profil je výbornou voľbou pre drevený obklad. Vyniká kvalitou spracovania, autentickým vzhľadom a do domácnosti prinesie jedinečnú vôňu. Takýto obklad je možné použiť v interiéri aj v exteriéri, no keďže existuje niekoľko druhov tatranského profilu, pripravili sme pre vás pár rád, ktoré vám pomôžu s výberom.

PREČO SI VYBRAŤ TATRANSKÝ PROFIL?

Tatranský profil má výborné tepelno-izolačné vlastnosti a pri jeho správnom ošetrení ešte pred montážou odolá plesniam a vplyvom počasia. Obklad sa spája pomocou pera a drážky – v jednej časti dosky je vyfrézovaná drážka a v druhej pero, ktoré do seba presne zapadnú. Vďaka tomuto princípu je montáž tatranského profilu veľmi jednoduchá a znižuje sa riziko poškodenia hrán. Perodrážka navyše funguje ako výborné kotvenie, po nasadení pera do drážky totiž vznikne pevný spoj, ktorý bráni jednotlivým doskám v pohybe.

Tatranský profil môže byť v rôznych prevedeniach, vďaka čomu je možné vytvoriť špeciálny efekt spojením perodrážky alebo vyfrézovaním drevenej dosky.

PRED SAMOTNÝM VÝBEROM

Tatranský profil sa zväčša vyrába v dvoch kvalitatívnych triedach. I. trieda je charakteristická vysokou kvalitou spracovania a hodí sa do interiéru a na náročnejšie realizácie. II. triedu tvoria dosky, ktoré boli vyradené pri výrobe kvôli tomu, že nespĺňajú kritériá I. triedy. Zväčša ide o kusy s nepravidelnou farebnosťou, pričernením drevom alebo vystúpenými hrčami, no vždy s funkčnou a kvalitnou perodrážkou.

Tatranský profil II. triedy odporúčame používať na nenáročné realizácie či na obklad hospodárskych budov, kde sa nekladie až taký dôraz na estetiku, ale skôr na výhodnú cenu a funkčnosť obkladu. Farebné nerovnosti takéhoto obkladu bez problémov vyriešite farebným náterom.

Pred samotným výberom zvážte vaše nároky na výslednú estetiku obkladu a takisto na efekt, ktorý chcete dosiahnuť.

SLOVENSKÉ ALEBO SEVERSKÉ DREVO?

Tatranský profil z kvalitného slovenského dreva patrí k cenovo najdostupnejším – v II. triede ho kúpite aj za 3 €/m2, v I. triede už od 4 €/m2.

Profilové dosky z estónskeho dreva sa vďaka chladnejšiemu podnebiu, v ktorom stromy vyrastajú, môžu pýšiť vyššou hustotou dreva, vďaka čomu sú odolnejšie a trvácnejšie. Estónsky tatranský profil je tiež bohatší na rôzne druhy atypického spracovania dosiek, čo nám umožňuje vytvárať zaujímavejšie efekty.

DRUH DREVA A HRÚBKA TATRANSKÉHO PROFILU

Na výrobu tatranského profilu sa zväčša používa smrek a borovica.

Slovenský smrek obyčajný je mäkší ako severský a má neutrálnu svetlú farbu, homogénnejšiu skladbu vlákien a je menej živicový. Severský smrek je má podobný vzhľad ako slovenský a rovnako homogénnu skladbu vlákien, no je hutnejší ako slovenský a má menšie hrče. Obidva sú vhodné na všetky druhy obkladov v interiéri aj exteriéri.

Borovica má výraznejšiu drevenú kresbu, červenkastú farbu a vďaka vyššiemu obsahu živice sa odporúča najmä na exteriérové obklady.

Pri obkladoch v interiéri postačí tatranský profil v štandardných hrúbkach 11, 15 a 20 mm, na použitie v exteriéri voľte skôr hrubšie dosky 20, 25, 30 a 45 mm. Pri výbere hrúbky profilu tiež počítajte s adekvátnou hrúbkou podkladových hranolov – pri interiérovom tatranskom profile je to 15 – 30 mm, pri exteriérových je potrebné voliť podklad hrubý 40 mm.

nia dosiek. Štandardné rozmery interiérového profilu je možné uchytiť oceľovými montážnymi plieškami s klinčekmi dodávanými v balení, hrubšie profily (20 mm a viac) odporúčame montovať plieškami so skrutkami.

DĹŽKA PROFILU

Dĺžka dosiek sa lýši podľa druhu profilu, hrúbky dosky a použitého materiálu. Štandardne dodávame dosky dlhé 3, 4 až 5 metrov, no takisto je možné vyrobiť dĺžku tatranského profilu aj na mieru.

Pri výbere tatranského profilu od našej spoločnosti vám pomôžeme s akoukoľvek otázkou a pokiaľ je to v našich silách, prispôsobíme sa aj netradičným požiadavkám. Neváhajte sa na nás kedykoľvek obrátiť.

Kontakt

Predajňa Nižná (hlavný sklad)

Družstevná 511

027 43 Nižná
Zobraziť na mape

Otváracie hodiny
Po - Pi 8:00 - 16:00 hod.
So ZATVORENÉ

+421 907 885 834
info@tatranskyprofil.eu
WOOD PROFIL s.r.o., drevené profily, Družstevná 510, Nižná 027 43, 0907 885 834, info@tatranskyprofil.eu