Viete, ako správne chemicky ošetriť drevený profil pred jeho montážou?
Drevo určené na výrobu tatranských profilov prechádza procesom sušenia a dodávané je v surovom stave. Drevené profily preto odporúčame pred ich montážou najskôr chemicky ošetriť. Takýto náter plní nielen estetickú, ale aj významnú praktickú funkciu. Prečítajte si, prečo je chemické ošetrenie dôležité, aké prípravky zvoliť a ako postupovať pri nátere.
Montáži tatranského profilu by malo predchádzať chemické ošetrenie dreva. Prečo?
- Zabezpečuje ochranu pred škodcami
- Zachováva prírodné vlastnosti dreva
- Predlžuje jeho životnosť
Vďaka takémuto ochrannému náteru vám bude tatranský profil slúžiť niekoľko rokov.
Drevo na tatranské profily je dodávané v surovom stave, odporúča sa preto jeho chemické ošetrenie
Na chemické ošetrenie sa používajú rôzne typy prípravkov. Závisí od toho, čo chcete náterom dosiahnuť. Aký druh chemického ošetrenia použiť a kedy?
PREVENCIA PRED ŠKODCAMI
Na takéto chemické ošetrenie sa používajú špeciálne prípravky – napríklad Krovsan alebo Bochemit. Ich úlohou je ochrániť drevo pred neželanými návštevníkmi.
Existujú dva typy náterov proti škodcom – vodou riediteľné alebo neriediteľné.
Riediteľné farby sa miešajú s vodou. Spotrebujete tak menej farby, no je tu jedno riziko. Na riedenie sa používa vysoký pomer vody a takéto zloženie náteru môže spôsobiť odlišné navlhnutie dreva. To ma za následok jeho pokrútenie. Ak nechcete riskovať znehodnotenie dreva, použite neriediteľné prípravky.
Náter proti škodcom sa nanáša z obidvoch strán dosiek – zabezpečí sa tak rovnomerné obsiahnutie v celom dreve.
Aplikuje sa najmä vtedy, keď je drevený obklad umiestnený v exteriéri. Pri pokládke v interiéri nie je náter nutný.
Chemické ošetrenie chráni drevo pred škodcami, zachováva jeho prirodzené vlastnosti a predlžuje životnosť drevených profilov
KONZERVÁCIA DREVA
Vďaka konzervovaniu si drevo udržuje svoje prirodzené vlastnosti a zvyšuje sa jeho životnosť. Na takýto náter sa používajú dva základné druhy prípravkov.
Najčastejšie sú to lazúry na drevo. Sú pružné a vzdušné, preto sa ľahko prispôsobia rozpínaniu alebo sťahovaniu drevených profilov. V exteriéri sa používajú najmä na ochranu drevených profilov. V interiéri zase krásne zvýraznia prirodzenú kresbu dreva.
Okrem lazúry sa dá na konzervovanie použiť aj lak. Zvýrazňuje štruktúru dreva a ak obsahuje špeciálne zložky – tvrdený lak – zvyšuje jeho odolnosť. Kvôli týmto vlastnostiam sa najčastejšie používa na náter drevených podláh či už v exteriéri, alebo interiéri.
MAXIMÁLNA OCHRANA DREVA
V súčasnosti sú čoraz viac populárne olejové farby či glazúry. Obľúbené sú hneď z niekoľkých dôvodov. Ktoré sú to?
Poskytujú najtrvácnejšie zakonzervovanie dreva. Pri správnom použití môže náter vydržať aj sedem a viac rokov. Dajú sa zakúpiť aj olejové farby s obsahom vosku či s UV ochranou. Tie ešte výraznejšie predlžujú trvácnosť a životnosť drevených profilov.
Vďaka zloženiu olejových farieb je takýto náter oproti laku či glazúre príjemnejší na dotyk. Oceníte to najmä pri drevených podlahách.
Olejové farby nechávajú vyniknúť prirodzenej štruktúre dreva. Profil tak pôsobí prírodným dojmom.
AKO POSTUPOVAŤ PRI CHEMICKOM OŠETRENÍ DREVA?
1. Vyhnite sa priamemu slnku. To platí pre aplikáciu náteru aj schnutie dosiek. Zabránite tak vykrúteniu lamely.
2. Náter nanášajte štetcom v smere vlákien dreva.
3. Ak budete chemicky ošetrený profil pokladať v interiéri, postačí jedna alebo dve vrstvy náteru.
4. V prípade, že pokladáte drevený obklad v exteriéri, použite minimálne dva nátery. My odporúčame drevo natrieť trikrát. Zabezpečíte tak jeho dlhšiu trvanlivosť.
5. Tenké drevené profily s hrúbkou 11 – 15 milimetrov natierajte tesne pred založením.
6. Nátery môžete aj kombinovať – napríklad použiť farebnú lazúru a tvrdený bezfarebný lak.