3 kreatívne techniky, s ktorými dosiahnete na svojom nábytku efekt starého dreva
V dnešnej dobe je trendy nielen kúpa staršieho nábytku, ale aj vytvorenie efektu starého dreva na nových kúskoch. Práve jeho vzhľad dodáva interiéru a exteriéru jedinečný charakter. Môžete ho kombinovať s rôznymi kusmi nábytku, materiálmi a doplnkami. Prečítajte si náš článok a zistite, ako dosiahnuť efekt starého dreva krok za krokom.
Čo je to efekt starého dreva?
Efekt starého dreva je technika, ktorá napodobňuje farbu a textúru dreva, ktoré bolo opotrebované vekom a rôznymi vonkajšími vplyvmi. Táto metóda má rôzne techniky, ktorými môžete efekt dosiahnuť, pričom najpoužívanejšie sú farbenie, pálenie a voskovanie, aby sa vytvoril dojem, že daný kus už niečo prežil.
Kde môžete využiť efekt starého dreva?
Vzhľad starého dreva vyzerá dobre nielen v interiéri, ale aj v exteriéri. Môžete ho využiť pri skriniach, stoloch, podlahách alebo pri obkladaní stien drevom. V exteriéri sa dá využiť na dvere, altánky či terasy.
Okrem väčších častí ho môžete využiť aj na rôzne dekoračné predmety, ako sú rámy na obrazy, poličky, zrkadlá alebo lampy. Celkovo ide o techniku, ktorá prinesie do vášho domova jedinečný nádych a útulnosť.
Zdroj: pexels.com
Ako vytvoriť známky používania na novom dreve?
Ak máte kúsok, ktorý je celkom nový a chcete mu dodať opotrebovaný vzhľad, poznáme niekoľko spôsobov, ako to dosiahnuť. Budete potrebovať:
- kladivo,
- brúsny papier,
- drôtenú kefu,
- klince.
1. Najprv prebrúste predchádzajúce nátery hrubým brúsnym papierom, a potom vyhlaďte jemnozrnným. Takto upravený kúsok bude pripomínať staršie drevo.
Zdroj: bigstock.com
2. Následne použite kefu, kladivo a klince, ktorými drevo otlčiete. Nemusíte sa obávať drevo udierať aj silnejšie, veď každý starý nábytok má svoje charakteristické zárezy, priehlbiny a škrabance. Vyskúšať môžete naozaj všetko. Ak si nie ste istý, či túto metódu chcete vyskúšať alebo či sa vám výsledok bude páčiť, najprv ju otestujte na malom kúsku dreva.
Zdroj: bigstock.com
Po obití povrchu ho ešte prejdite brúsnym papierom, aby ste predišli ostrým hranám. Na záver ho môžete ešte nalakovať alebo natrieť ľubovoľnou farbou. Takto upravené kúsky sa budú veľmi podobať na staré drevo. Pre dosiahnutie ešte autentickejšieho efektu, môžete využiť aj nasledovné techniky.
Technika farbenia dreva bielou farbou
Biela farba dokáže z obyčajného nábytku vytvoriť jedinečné kúsky. Najlepšie funguje na dreve s výraznou povrchovou textúrou.
Čo potrebujete na farbenie dreva?
- bielu farbu,
- nádobu na miešanie,
- papierové utierky,
- škrabku na farbu.
Ako na techniku farbenia dreva bielou farbou?
1. Drevo najskôr očistite mydlovou vodou a nechajte uschnúť. Bielu farbu nalejte do nádoby a pripravte si drevo.
Zdroj: pexels.com
2. Nalejte prichystanú farbu na povrch dreva, vezmite škrabku a pomaly rozotierajte farbu pozdĺž drevených vlákien. Čím menej precízne budete postupovať, tým zaujímavejší výsledok dosiahnete. Práve škrabance a textúry, ktoré preniknú pod farbu, dodajú nábytku jedinečný charakter.
Zdroj: unsplash.com
3. Ak ste náhodou dali na drevo priveľa farby, odstráňte ju papierovou utierkou. Nakoniec nechajte farbu zaschnúť.
Technika spálenia dreva
Ide o japonskú techniku známu ako Shou sugi ban. Dobrá je nielen na vytvorenie efektu starého dreva, ale používa sa aj na predĺženie jeho životnosti. Techniku môžete využiť na podlahu, police, posteľ z drevených hranolov alebo na dosky, ktoré môžu slúžiť ako dekorácia na stenu v interiéri či exteriéri.
Čo budete na techniku spálenia dreva potrebovať?
- plynový horák,
- neohobľované dosky,
- oceľovú kefku,
- olej.
Ako na techniku spálenia dreva?
1. Pripravte si neohobľované dosky. Ideálnym drevom je sibírsky smrek. Snažte sa vyhnúť doskám s perodrážkou, mohli by začať horieť alebo sa pokrútiť.
2. Dosky rovnomerne rozložte a opáľte propán-butánovým horákom. Mala by sa na nich vytvoriť približne 3 až 4 milimetre hrubá zuhoľnatená vrstva.
Zdroj: bigstock.com
3. Po opálení počkajte kým vychladnú a potom ich povrch jemne okefujte oceľovou kefou. Ak chcete, môžete dosky opáliť aj druhýkrát. Získajú ešte trvácnejšiu a výraznejšiu čiernu farbu.
4. Na záver ich ešte natrite olejom.
Technika voskovania
Ide o jednoduchú techniku, pri ktorej máte úplne pod kontrolou, v akých miestach bude drevo vyzerať najviac opotrebovane.
Čo budete na techniku voskovania potrebovať?
- ľubovoľný odtieň farby,
- tmavý alebo priesvitný vosk na drevo,
- štetec,
- handričku.
Ako na techniku voskovania dreva?
1. Najskôr natrite vybraný kúsok nábytku či dreva ľubovoľnou farbou. Ak chcete, aby dobre kryla môžete použiť aj 2 vrstvy.
Zdroj: unsplash.com
2. Po zaschnutí farby aplikujte na drevo tmavý vosk pomocou handričky tak, aby na dreve po ňom zostali viditeľné stopy. Vosk nanášajte len na miesta, ktoré chcete, aby pôsobili opotrebovane. Odporúčame aplikovať ho aj na rohy, hrany a výčnelky nábytku.
3. Následne znovu natrite povrch dreva farbou a nechajte uschnúť.
4. Posledným krokom je intenzívne otierať drevený povrch handrou. Výsledkom bude to, že na miestach, kde ste aplikovali vosk, bude farba schádzať a to dodá nábytku opotrebovaný efekt.
Zdroj: pexels.com
Techniky pre dosiahnutie efektu starého dreva sú v súčasnosti veľmi populárne. Takto ošetrené kúsky nábytku vo vašom domove vyniknú – bez ohľadu na to, či máte svoj interiér zariadený v rustikálnom alebo modernom štýle.