Potrebujete poradiť?

Roman    +421 907 885 834 Pon-Sob, 7:00 - 19:00 hod. 
 info@tatranskyprofil.eu

Aké drevo je vhodné na drevený obklad, terasu, alebo interiérovú podlahu

Drevo je jeden z najvyužívanejších materiálov. Aj keď existujú jeho verné kópie v podobe umelých imitácií, originál je len jeden. Pocítite to najmä pri dotyku – drevo sála príjemné teplo a navyše má svoju jedinečnú vôňu. Každý druh dreva je vhodný na určité využitie. Aké kritériá musí spĺňať materiál na terasu, drevený obklad alebo podlahu? Poradíme vám.

Drevená interiérová podlaha

Medzi najčastejšie používané dreviny v stavebníctve patrí: 

  • smrek obyčajný, 
  • sibírsky smrek, 
  • borovica, 
  • červený smrek, 
  • sibírsky smrekovec 
  • alebo exotickejšie druhy ako teak, 
  • massaranduba 
  • alebo merbau, ktoré sú ideálne na exteriérové využitie.

Exotické dreviny logicky patria k finančne najnáročnejším, preto ak ich chcete v exteriéri nahradiť dostupnejšiou verziou, výborný aj sibírsky smrekovec, ktorý pochádza z krajín ako Rusko, Fínsko alebo Estónsko. Pri výbere dreviny je dôležité všímať si jeho hustotu, tvrdosť, obsah živice a v neposlednom rade aj farbu – najmä pri využití a ladení v interiéri.

DREVO NA DREVENÉ PODLAHY

Drevená podlaha má v porovnaní s laminátovou vyššiu cenu za m2 a tiež je náročnejšia na údržbu, no kto sa raz prejde po drevenej podlahe, už nikdy nebude chcieť inú. Keďže drevo nezachytáva prach a alergény, je vhodná aj do domácnosti s alergikom.

Drevená podlaha nazývaná aj dlážkovica alebo palubovka sa vyrába z jedného kusu reziva a najčastejšie sa spája perom a drážkou, vďaka čomu sa vytvára jednoliaty povrch. Dlážkovica sa vyrába z množstva druhov drevín od dubu cez orech až po exotický africký padauk. V našej ponuke nájdete drevené podlahy z:

Smrek je mäkký materiál svetlej farby a pochádza z našich pásiem. Je všeobecne menej živicový a má hrče menších rozmerov.

Borovica má oproti smreku hustejšiu stavbu vďaka vyššiemu obsahu živice. Borovicová podlaha má jemnej červenú farbu a výraznú drevenú štruktúru, preto v interiéri vytvára rustikálny dojem.

Červený smrek je z týchto troch drevín najtvrdší a rovnako ako borovica je červenkastý a s výraznou drevenou kresbou. Drevená podlaha z červeného smreku patrí ku drahším typom, no je odolnejšia a vhodná aj na exteriérové použitie.


Drevený obklad v interiéri

DREVINY VHODNÉ NA DREVENÉ OBKLADY

Drevené obklady sa využívajú v interiéri a rovnako tak aj v exteriéri. Rezivo je väčšinou spracované ako tatranský profil alebo zrubový profil. Pokiaľ máte záujem o drevenú fasádu, je potrebné myslieť na to, že drevo sa vplyvom času a počasia mení a pracuje. Sú zákazníci, ktorým tento fakt neprekáža a naopak, bežné sú tiež požiadavky, aby sa zmeny dreva čo najviac eliminovali. V takomto prípade je nutné drevo ošetrovať a natierať približne každých päť rokov.

Na exteriérové drevené obklady sa najčastejšie využíva smrek obyčajný, červený smrek, sibírsky smrek, sibírsky smrekovec alebo borovica. Vďaka tomu, že sibírsky smrek a sibírsky smrekovec pochádzajú z chladnejších oblastí, majú vyššiu hustotu oproti tuzemským drevinám a sú odolnejšie.

Tieto dreviny sú rovnako vhodné aj do interiéru a vyberať by ste ich mali v závislosti od toho, aký farebný efekt očakávate. Sibírsky smrek je napríklad neutrálnej svetlej farby, červený smek má výraznejšiu červenkastú kresbu a sibírsky smrekovec je zas prirodzene hnedastý.

DREVINY NA TERASOVÉ PODLAHY

Drevené terasy sú dnes veľmi obľúbené, no pri voľbe drevín na terasovú podlahu je nutné obzerať sa najmä po zahraničných a odolnejších drevinách. Vo všeobecnosti sa za najvhodnejšie považujú:

Čistenie terasovej podlahy

Terasová podlaha má jemné drážky na povrchu, ktoré vyzerajú zaujímavo a zabraňujú pošmyknutiu pri zamočení podlahy. Okrem terás je možné ju použiť aj na balkóny alebo v okolí bazénov. Pri konštrukcii terasy alebo akéhokoľvek exteriérového dreveného obloženia je nutné prihliadať aj na zabraňovanie vytvárania vodných pascí, ktoré by mohli byť živnou pôdou pre plesne alebo ďalšie mikroorganizmy.

Výber vhodnej dreviny pre požadovaný účel môže byť náročný, preto vám s ním vždy radi poradíme.

Kontakt

Predajňa Nižná (hlavný sklad)

Družstevná 511

027 43 Nižná
Zobraziť na mape

Otváracie hodiny
Po - Pi 8:00 - 16:00 hod.
So ZATVORENÉ

+421 907 885 834
info@tatranskyprofil.eu

Garancia najlepšej ceny

Dávajte si pozor. Našli ste na tento produkt nižšiu cenu? Nemusí to byť tak, ako to vyzerá.

Spýtajte sa predajcu, či v cene je aj DPH, nakoľko je častá prax predajcov uvádzať cenu bez DPH pod slovíčkami ako netto alebo konečná cena, ktorá je rovnaká alebo jemne nižšia od našich cien, ktoré sú s DPH AVŠAK neobsahuje DPH, a preto Vás môže celá zákazka stáť aj o 20% viacej.

Príklad:
20x146mm u nás 11,20€/m2 s DPH
u konkurencie 10,80€/m2 len tak = 12,96€ s DPH

Zľavový systém. Pri odbere väčšieho množstva poskytujeme svojim zákazníkom možnosť kúpiť si tovar so zľavou.

Ak ste našli v rámci relevantnej konkurencie výhodnejšiu ponuku skladom, napíšte nám. Pokiaľ to bude možné, cenu vyrovnáme.

WOOD PROFIL s.r.o., drevené profily, Družstevná 510, Nižná 027 43, 0907 885 834, info@tatranskyprofil.eu