Ako opraviť drevenú podlahu v 5 krokoch
Drevené parkety sú síce nadčasové a majú dlhšiu životnosť, ale na rozdiel od laminátovej podlahy alebo kamennej dlažby si vyžadujú viac pozornosti. Nehovoriac o tom, že po nejakom čase ich budete musieť zrenovovať. Z akých krokov sa skladá oprava drevenej podlahy a na čo všetko pri tom myslieť?
Zdroj: Pixabay.com
1. krok : Zhodnoťte stav parkiet
Ak chcete vedieť, ako opraviť drevenú podlahu v obývačke, spálni či v akejkoľvek inej miestnosti, musíte najprv zistiť, v akom je stave. V bytoch a domoch, ktoré sú obývané, má podlaha zvyčajne len menšie nedokonalosti ako napríklad škrabance. V takýchto prípadoch stačí zbrúsiť vrchnú časť laku a pristúpiť k ďalším krokom. Tými sú pretmelenie a následne buď olejovanie, alebo lakovanie.
Niekedy sa však stretnete aj s parketami, ktoré sú poškodené oveľa viac. Oprava drevenej podlahy je potrebná najčastejšie v starších domoch a bytoch alebo na miestach, kde dlhodobo nikto nežije. Takéto drevo potrebuje hrubé a viacnásobné obrúsenie. Ďalej nezabudnite na celoplošné pretmelenie, ktoré bude potrebné vykonať 2- alebo až 3-krát, a na olejovanie alebo lakovanie.
2. krok: Pripravte si všetko potrebné dopredu
Pred začatím opravy drevenej podlahy si pripravte všetky nástroje, aby vám práca išla plynulo a nemuseli ste ju prerušovať. Chýbať by vám nemali:
- brúsivo – napríklad brúsny papier alebo brúsna hubka so zrnitosťou P40 až P150,
- tmel – potrebovať ho budete len vtedy, ak sú vaše drevené parkety napevno pripevnené k podkladu,
- špachtľa – zjednoduší nanášanie tmelu,
- olej/lak – výber závisí od toho, či budete podlahy olejovať alebo lakovať,
- štetce – určené na nanášanie laku alebo oleja,
- fólie – na zakrytie nábytku,
- lepiace pásky – na upevnenie fólie.
Zdroj: Unsplash.com
3. krok: Oprava drevenej podlahy začína brúsením
Na to, aby ste mohli podlahu upraviť a naniesť na ňu novú vrstvu oleja alebo laku, budete musieť tú predchádzajúcu dať dole. S tým vám pomôže brúsivo vo forme brúsneho papiera alebo hubky.
Na začiatku brúsenia je ideálne použiť brúsivo so zrnitosťou P40. To z povrchu podlahy odstráni väčšinu starého náteru. Ak by vám to s ním nešlo, využite brúsivo P16.
Problém s brúsivom P40 je ten, že v dreve zanechá výrazné ryhy. Tie budete musieť odstrániť, aby nekazili celkový vzhľad interiéru.
Urobiť tak môžete veľmi jednoducho použitím papiera alebo hubky s jemnejšou zrnitosťou, napríklad P60, P80 alebo P100. S brúsivom pracujte opatrne a pomaly. Opravu drevenej podlahy sa nesnažte zbytočne urýchliť. Ak by ste tak urobili, na povrchu by mohli zostať ryhy, prípadne vrstvy starého náteru.
4. krok: Na rade je tmelenie
Proces opravy drevenej podlahy pokračuje tmelením. K tomuto kroku pristúpte len vtedy, keď máte parkety napevno pripevnené k podkladu. Tmelenie uvoľnených parkiet je totižto zbytočné.
Pred aplikáciou tmelu podlahu dôkladne vyčistite. Zbavte ju prachu a ďalších nečistôt, ktoré na nej zostali po brúsení. Následne si pripravte tmel. Ten sa odporúča zmiešať s brúsnym prachom. Keď tak urobíte, zmes naneste na podlahu a dôkladne rozotrite. S aplikáciou vám pomôže špachtľa.
Tmel nechajte zaschnúť. Keď budete vidieť, že je pevný, prebrúste ho brúsivom so zrnitosťou P100 až P120. Nečistoty, ktoré z brúsenia zostanú, povysávajte a opravený povrch podlahy dôkladne vyčistite, aby ste naň mohli aplikovať lak alebo olej.
Zdroj: Unsplash.com
5. krok: Lakovanie alebo olejovanie
Potom, ako drevené parkety zbrúsite a aplikujete na ne tmel, sa môžete presunúť na ich povrchové ošetrenie. Tu máte na výber dve možnosti, a to buď lakovanie, alebo olejovanie.
Lakovanie
Lakovanie je obľúbené hlavne pre nadčasový vzhľad, ktorý podlaha vďaka nemu získa. Plusom je aj skutočnosť, že takýto povrch sa pomerne ľahko udržuje. Jeho vysávanie alebo umývanie vám zaberie len zopár minút.
Mínusom lakovania je to, že sa nedá spraviť lokálne. Ak by vám teda na podlahu niečo spadlo alebo by vám ju v nejakej časti doškriabalo domáce zviera, budete musieť s opravou drevenej podlahy začať úplne nanovo.
Lakovanie dreva v 3 krokoch:
- Povrch podlahy pred lakovaním vyčistite a odmastite. Okná a dvere poriadne zaistite, aby sa dnu nedostali žiadne nečistoty.
- Ako prvé aplikujte základný lak. Po jeho zaschnutí vykonajte medzibrúsenie brúsivom so zrnitosťou P150.
- Celú plochu vyčistite a naneste na ňu vrchnú vrstvu laku. V spálni či detskej izbe zvyčajne stačia 2 vrstvy. Na chodbe, v obývačke a na miestach so zvýšenou záťažou aplikujte 3 vrstvy.
Užitočné rady k lakovaniu dreva:
- Lakovanie sa musí robiť pri teplote minimálne 13 °C. Opravu drevenej podlahy by ste si preto mali naplánovať ideálne na jar, leto alebo skorú jeseň.
- Lak nanášajte valčekom, ktorý vám urýchli prácu a zaistí rovnomerné výsledky.
- Podlahu nechajte zaschnúť. Nestúpajte na ňuaspoň 24 hodín. Nábytok na ňu umiestnite po približne 3 až 4 dňoch a koberce položte po 2 týždňoch.
Zdroj: Pixabay.com
Olejovanie dreva
Olejovanie je ideálnou voľbou pre tých, ktorí túžia po prirodzene vyzerajúcej drevenej podlahe. Okrem pekného vzhľadu poteší aj tým, že povrch sa dá bez problémov lokálne opraviť.
Olejovanie dreva v 5 jednoduchých krokoch:
- Povrch podlahy zbavte všetkých menších aj väčších nečistôt.
- Olej premiešajte a pomocou štetca alebo kefy ho v tenkej vrstve aplikujte na drevo.
- Podlahu nechajte schnúť 8 až 10 hodín. Ideálne pri otvorených oknách.
- Po zaschnutí aplikujte ďalší náter a nechajte znova schnúť 8 až 10 hodín.
- Povrch následne môžete ešte preleštiť a oprava drevenej podlahy je týmto krokom hotová.