Potrebujete poradiť?

Roman    +421 907 885 834 Pon-Sob, 7:00 - 19:00 hod. 
 info@tatranskyprofil.eu

Pevné spoje bez lepenia? Poradíme, aké skrutky do dreva zvoliť pre váš projekt

Pri svojpomocnom skladaní skriniek alebo prerábke sa správny výber upevnenia dreva môže stať kľúčovým krokom k úspechu. Či už staviate altánok, alebo len vyberáte materiál, v určitom bode prác sa budete musieť rozhodnúť, aké skrutky do dreva zvolíte. Aby ste nepoškodili dosky alebo neskončili na konci práce s niekoľkými druhmi skrutiek, ktoré nebudete potrebovať, prečítajte si z akých typov skrutiek si môžete vyberať a ako ich čo najlepšie využitť.

Konštrukčné skrutky vs. tesárske klince

Tesárske klince boli a sú neoddeliteľnou súčasťou práce s drevom. Najviac sa používajú pri jednoduchých drevených konštrukciách. Nepredstavujte si však žiadne drevené masívy. Používať by ste ich mali len pri menších drevených nábytkoch a spojoch, ktoré nie sú príliš namáhané. Použitie tesárskych klincov je vhodné aj pri okrajoch alebo koncovkách drevených dosiek. Pri tých môžu nielen posilniť spoje, ale aj zabrániť rozštiepeniu dreva.

Konštrukčné skrutky do dreva by mali byť vašou preferovanou voľbou. Využijete ich hlavne pri konštrukciách, ktoré by mali mať väčšiu nosnosť, napríklad do konštrukčných drevených hranolov. Sú navrhnuté tak, aby poskytovali pevné a spoľahlivé spojenie nielen pri dreve, ale aj pri spájaní iných materiálov. Použiť ich môžete aj do kovu, plastu alebo betónu.

Zdroj: pexels.com/ Asim Almanat

Prečo používať konštrukčné skrutky?

V porovnaní s inými spôsobmi spájania vám pri použití konštrukčných skrutiek do dreva nevznikne toľko odpadu. Okrem toho si budete istý, že spoj bude presne na tom mieste, kde ho potrebujete. Prečo? Nemusíte predom vytvárať výrezy alebo otvory v materiáloch, na ktoré upevňujete. To, samozrejme, nielen zjednodušuje, ale aj urýchľuje ich inštaláciu. Nemusíte čakať hodiny, kým lepidlo zaschne.

Niektoré typy skrutiek môžete jednoducho odmontovať a znovu použiť, takže menšia úprava alebo oprava nie je problém .

Univerzálnosť konštrukčných skrutiek a sila spoja z nich však robia skvelú alternatívu k menej spoľahlivým tesárskym klincom.

Aké typy konštrukčných skrutiek do dreva zvoliť?

Pri tomto type skrutiek existuje veľa variantov, ktoré môžete použiť. Líšia sa hneď v niekoľkých ohľadoch. Pri výbere musíte dbať na drevo, do ktorého skrutka pôjde, no aj na to, či bude viditeľná, alebo ju bude konštrukcia zakrývať.

Z akých konštrukčných skrutiek do dreva si môžete vyberať ?

  • Skrutky s tanierovou hlavou

Tanierová alebo plochá hlava skrutky je vhodnejšia, keď je dôležité rozptýlenie tlaku, ktorý bude konštrukcia niesť. Použite ich pri materiáloch alebo projektoch, kde by mohlo prílišné „zahrýzanie” skrutiek do dreva spôsobiť poškodenie.

Skrutky do dreva s tanierovou hlavou poskytujú širšiu plochu kontaktu so spojovaným materiálom. Práve vďaka širokej hlave sa nebudú pri dotiahnutých spojoch „zahrýzať” do materiálu. To by vám mohlo spôsobiť problémy, hlavne ak je konštrukcia, s ktorou pracujete, vyrobená z mäkkého dreva. To by ste mohli ľahko poškodiť ostrými hranami iných typov skrutiek.

  • Skrutky s polguľatou hlavou

Polguľatá, respektíve guľatá hlava skrutky, je vhodnejšia na práce, pri ktorých chcete spoj schovať do materiálu. Jej tvar je prispôsobený na to, aby umožňoval ľahké a plynulé prenikanie skrutky do materiálu. Nevytvára v ňom žiadne zbytočne veľké otvory alebo značky.

Skrutky do dreva s polguľatou (guľatou) hlavou sa stanú prakticky neviditeľnými. Preto by ste ich mali používať najma pri projektoch, kde by mohli byť viditeľné spoje rušivými z estetického hľadiska.

Takisto ako skrutky s tanierovou hlavou, aj pri práci s týmto typom skrutiek do dreva sa vyhnete štiepeniu dreva. Ak spoj príliš dotiahnete, skrutka sa jednoducho schová do dreva a nemalo by dôjsť k poškodeniu materiálu. Okrem toho ich môžete použiť aj pri spájaní dreva s iným materiálom.

Zdroj: pexels.com/ Karolina Grabowska

  • BSP skrutky

Skrutky, ktorých hlavu takmer nespozorujete. Prečo? Hlava skrutky je v tomto prípade extra malá preto sú vhodné najmä na montáž drevených líšt, pri ktorých chcete aby boli spoje čo najmenej výrazné. Použiť ich môžete napríklad aj na montáž drevených podláh, pri ktorých chcete čo najviac zakryť spoje. 

BSP skrutky sa odlišujú typom závitu a hrotom s vrtáčikom, čo znamená, že sa ľahko zasúvajú do materiálu aj bez predvŕtavania. Okrem dreva ich môžete použiť aj na obklady. Ak vám teda takéto skrutky pri nejakom projekte zostanú určite si ich odložte.

Aké skrutky zvoliť na prácu podľa typu dreva?

Aké skrutky do dreva použijete, by sa malo odvíjať najmä od typu dreva a dĺžky samotnej skrutky.

Pri mäkkom dreve, aké sa zvykne používať na terasové podlahy, by ste mali vyberať pevnejšie skrutky. Napríklad drevo zo smreku alebo borovice má tendenciu ich rýchlejšie „absorbovať". Preto je dôležité aby ste vybrali také, ktoré budú čo najpevnejšie a najodolnejšie.

Ak je váš projekt z tvrdého dreva, akým je dub alebo buk, zamerajte sa na to, aby bol závit na skrutke čo najostrejší. To zabráni rozťahovaniu dreva a zabezpečí čo najsilnejší spoj. Ak by bola skrutka zatupená, môže sa stať, že pri vŕtaní do materiálu ho poškodíte.

Idete stavať altánok z exotického dreva? Cudzokrajné dreviny ako mahagón alebo teak sú takisto tvrdé. Aj pri nich platí, že by ste mali vyberať čo najpevnejšie skrutky s ostrým závitom. Dajte si zároveň záležať, aby boli odolné voči korózii. Predídete tak hrdzy, ktorú by mohli vyvolať oleje alebo chemické látky, ktorými býva takýto typ dreva napustený pri spracovaní.

Aké skrutky do OSB dosiek vydržia najdlhšie?

Pri výbere skrutiek do OSB dosiek (Oriented Strand Board) sa zamerajte na samosvorné skrutky s hrubým závitom. Tie jednoducho preniknú do materiálu.

Skrutky do dreva s plochou hlavou sú v tomto prípade vhodnejšie. Je to práve vďaka väčšej ploche kontaktu, ktorú majú s materiálom. Stabilita spoja je pri tomto type dosiek kľúčová, keďže sa zväčša využívajú pri konštrukčných projektoch, ktoré musia mať veľkú nosnosť.

Aké skrutky do OSB dosiek vám teda vydržia najdlhšie? Aj tu platí, že by ste mali vyberať pozinkované alebo inak upravené skrutky. OSB dosky sú často vystavené vonkajším podmienkam a vlhkosti, preto je ochrana pred koróziou dôležitá . Aké skrutky použiť do OSB dosiek, ktoré ste práve kúpili, vám môže odporučiť aj predajca.

Zdroj: pexels.com/ Karolina Grabowska

Skrutky do dreva – rozmery, ktoré nepoškodia materiál

Vhodná dĺžka skrutky do dreva závisí od niekoľkých faktorov. Rátať musíte nielen s hrúbkou materiálu, do ktorého idete vŕtať, ale aj s presahom. Ten budete potrebovať, aby bol spoj pevný. Ak budete drevo vŕtať na tenký materiál a potrebujete spoľahlivý spoj, siahnite radšej po skrutke s plochou hlavou.

Skrutky do dreva, ktoré sú väčšie, by ste mali používať najmä pri väčších konštrukčných projektoch. Dbajte na to, aby časť skrutky, ktorá bude prenikať do materiálu, ku ktorému spájate, bola dlhšia ako pri projektoch, kde spájate dva kusy dreva.

Pamätajte na to, že pri konštrukčných projektoch je lepšie mať skrutky s rezervným priestorom (o niečo dlhšie), než použiť príliš krátke skrutky, ktoré by nemuseli správne držať. 

Kontakt

Predajňa Nižná (hlavný sklad)

Družstevná 511

027 43 Nižná
Zobraziť na mape

Otváracie hodiny
Po - Pi 8:00 - 16:00 hod.
So ZATVORENÉ

+421 907 885 834
info@tatranskyprofil.eu

Garancia najlepšej ceny

Dávajte si pozor. Našli ste na tento produkt nižšiu cenu? Nemusí to byť tak, ako to vyzerá.

Spýtajte sa predajcu, či v cene je aj DPH, nakoľko je častá prax predajcov uvádzať cenu bez DPH pod slovíčkami ako netto alebo konečná cena, ktorá je rovnaká alebo jemne nižšia od našich cien, ktoré sú s DPH AVŠAK neobsahuje DPH, a preto Vás môže celá zákazka stáť aj o 20% viacej.

Príklad:
20x146mm u nás 11,20€/m2 s DPH
u konkurencie 10,80€/m2 len tak = 12,96€ s DPH

Zľavový systém. Pri odbere väčšieho množstva poskytujeme svojim zákazníkom možnosť kúpiť si tovar so zľavou.

Ak ste našli v rámci relevantnej konkurencie výhodnejšiu ponuku skladom, napíšte nám. Pokiaľ to bude možné, cenu vyrovnáme.

WOOD PROFIL s.r.o., drevené profily, Družstevná 510, Nižná 027 43, 0907 885 834, info@tatranskyprofil.eu