Potrebujete poradiť?

Roman    +421 907 885 834 Pon-Sob, 7:00 - 19:00 hod. 
 info@tatranskyprofil.eu

Ako využiť staré drevo v interiéri?

Unikátne vlastnosti a vzhľad starého dreva v interiéri sú nenahraditeľné. Pri jeho opätovnom využití v interiéri pritom nejde len o ochranu životného prostredia. Každý kus je jedinečný a má svoje miesto v interiérovom dizajne viacerých štýlov. Čo všetko môžete z takého dreva vyrobiť?

Vdýchnite mu nový život

Ako staré drevo môžeme nazývať také, čo je má aspoň 60 až 100 rokov. Viacero drevín však pri správnej starostlivosti vydrží aj dlhšie. Vôbec pritom nemusí ísť o vzácne kusy z historických stavieb. Často sa získava zo zbúraných stodôl či rekonštrukcie starých striech a stavieb.

Zdroj: Pexels.com

Kvôli spestreniu zariadenia domácnosti však nemusíte nič búrať. Staré drevo si môžete zakúpiť aj online od profesionálnych predajcov. Staré drevo je odborne spracované a nevyžaduje si žiadnu ďalšiu chemickú úpravu. Navyše má množstvo farieb, čo prispieva k jeho jedinečnému vzhľadu.

Nemusíte sa tiež starať o staré klince a iné poškodenie. Opotrebovanie, praskliny a chodbičky po červotočoch drevu dodajú nezameniteľný vzhľad. Je však potrebné dbať na jeho kvalitu. Časom by sa vám mohlo staré drevo v interiéri rozpadnúť, prípadne rozšíriť rôznych škodcov dreva. Ak máte drevo z iného zdroju než od predajcu, nezabudnite na jeho dôkladnú prípravu.

Posúďte stav dreva

Vždy pracujte iba s dobre vysušeným a uskladneným drevom. Zvyčajne je potrebné očistiť jeho povrch, prípadne ho poriadne umyť s kefou a vlažnou vodou. Staré drevo v našej ponuke je však dôkladne opracované, nemusíte ho teda nijak upravovať ani umývať. Ak ste objavili časti, ktoré sú príliš poškodené, šetrne ich odstráňte ručnou pílou. Pozor na klince a ďalšie kovové spoje, ktoré vyberte.

Zdroj: Bigstock.com

Obhorené drevo je v niektorých prípadoch zaujímavou súčasťou dreva, musí však ísť iba o povrchové poškodenie. V prípadoch, kedy bude drevo znášať vyššiu váhu, ho radšej nepoužívajte. Myslíme tým najmä nábytok a rôzne stavby.

Je veľmi pravdepodobné, že drevo muselo po dlhé roky čeliť zmenám počasia alebo škodcom, či plesniam. Skontrolujte ho pohľadom, ale aj poklepaním a sledujte známky prítomnosti škodlivého hmyzu. Ten je možné aj počuť, ale zaručeným dôkazom je pribúdajúci prach v okolí dierok.

Ako ošetriť povrch dreva?

Naše obklady zo starého dreva už nemusíte ošetrovať chemickými prípravkami proti škodcom, zárodkom húb a plesniam. Použitím biocídnej alebo impregnačnej vrstvy by ste ich mohli poškodiť. Neodporúčame ani použitie oleja či laku, pretože to v interiéri nie je potrebné. Navyše tým zmeníte farbu dreva, ktoré bude vyzerať neprirodzene.

Zdroj: Pixabay.com

Niektoré impregnačné nátery menia farbu dreva. Tá je jednou z najväčších predností starého dreva, ale ak vám nevyhovuje, jednoducho ju zmeňte novým náterom. Po jeho zaschnutí vytmelte praskliny v dreve, ale aj tie viacerí nechávajú v pôvodnom stave.

Zdôraznite nedokonalosti dreva a využite ich vo svojom interiéri. Niektorí domáci majstri alebo predajcovia nábytku vzhľad starého dreva dokonca imitujú. K tomu stačí použiť brúsku s nylonovou alebo oceľovou kefou. Takto odstránite aj kúsky cementu alebo vápna. Na menšiu plochu použite takzvaný brúsny mop. Ten jednoducho nasadíte na hlavicu vŕtačky.

Inšpirujte sa pri využití starého dreva

Staré drevené dosky, trámy, hranoly, palety, nábytok, dvere alebo podlaha majú nenapodobniteľnú kresbu. Nech už ich využijete akokoľvek, každý kúsok bude mať svoj vlastný príbeh. Vo svojom domove nimi vytvoríte príjemnú atmosféru a budete mať dobrý pocit z dobre vykonanej práce. Staré drevo v interiéri pôsobí ako výnimočný dizajnový doplnok.

Zdroj: Bigstock.com

1. Originálne obklady

Drevené profily s pero-drážkou sú častou voľbou pri obkladaní stien v domácnostiach. Vytvárajú útulný pocit a pôsobia príjemne na pohľad aj dotyk. Vo väčšine prípadov je ich kresba rovnaká a nevýrazná. Pero-drážkový profil zo starého dreva je kvalitne vyrábaný z dosiek a hranolov starých stodôl a striech. Jeho povrch je opracovaný kartáčovaním, a tak ho viete ihneď použiť.

Takto upravené obklady zo starého dreva môžete použiť aj inak než na stene. Dodávajú sa totiž aj nalisované na biodoske. Vďaka tomu je práca s nimi jednoduchšia. Umožní vám to montáž v blokoch alebo výrobu zaujímavého nábytku, či dverí.

2. Pútavá knižnica

Obľúbeným využitím starého dreva v interiéri je tiež knižnica a rôzne police. Výhodou je, že si ich dokážete prispôsobiť presne podľa svojich predstáv. V kombinácii s knihami alebo ďalšími predmetmi vytvárajú naozaj jedinečný vzhľad. Ak neviete čo so starými dverami, použite ich ako zadnú časť knižnice.

Zdroj: Tatranskyprofil.eu

3. Hojdačka a doplnky z dverí

Pevné dvere z pevného dreva vám ešte poslúžia ako hojdačka, keď o oba konce pripevníte lano a zavesíte ich o pevnú konštrukciu. Z dverí však môžete vyrobiť aj lavičku alebo stolík do obývacej miestnosti. Z dverí alebo starých dosiek, či obkladov, si vyrobte originálne čelo postele.

4. Drevené zrkadlo a lampy

Ako ďalšie skvelé doplnky vám staré drevo v interiéri poslúži aj pri výrobe drevených rámov zrkadiel, obrazov alebo fotografií. Drevené hranoly môžete zavesiť na strope alebo o stenu a pripevniť o ňu svietidlá. Ak sa vám podarilo nájsť aj staré kovové náčinie alebo iné predmety, vyskúšajte ich nejakým spôsobom zakomponovať.

Kontakt

Predajňa Nižná (hlavný sklad)

Družstevná 511

027 43 Nižná
Zobraziť na mape

Otváracie hodiny
Po - Pi 8:00 - 16:00 hod.
So ZATVORENÉ

+421 907 885 834
info@tatranskyprofil.eu

Garancia najlepšej ceny

Dávajte si pozor. Našli ste na tento produkt nižšiu cenu? Nemusí to byť tak, ako to vyzerá.

Spýtajte sa predajcu, či v cene je aj DPH, nakoľko je častá prax predajcov uvádzať cenu bez DPH pod slovíčkami ako netto alebo konečná cena, ktorá je rovnaká alebo jemne nižšia od našich cien, ktoré sú s DPH AVŠAK neobsahuje DPH, a preto Vás môže celá zákazka stáť aj o 20% viacej.

Príklad:
20x146mm u nás 11,20€/m2 s DPH
u konkurencie 10,80€/m2 len tak = 12,96€ s DPH

Zľavový systém. Pri odbere väčšieho množstva poskytujeme svojim zákazníkom možnosť kúpiť si tovar so zľavou.

Ak ste našli v rámci relevantnej konkurencie výhodnejšiu ponuku skladom, napíšte nám. Pokiaľ to bude možné, cenu vyrovnáme.

WOOD PROFIL s.r.o., drevené profily, Družstevná 510, Nižná 027 43, 0907 885 834, info@tatranskyprofil.eu