Potrebujete poradiť?

Roman    +421 907 885 834 Pon-Sob, 7:00 - 19:00 hod. 
 info@tatranskyprofil.eu

Sprievodca tatranským profilom: Aký zvoliť na podbitie strechy, na podlahu či do sauny?

Použitie správneho profilu v rôznych druhoch realizácií je veľmi dôležitý faktor pre dlhú životnosť, zachovanie tvaru a pre spokojnosť s vybraným materiálom. Poradíme vám, ako vybrať vhodný tatranský profil do interiéru aj exteriéru.

Na čo pozerať pri výbere tatranského profilu?

Hlavným parametrom pri výbere správneho tatranského profilu je jeho rozmer, teda hrúbka a šírka. Druhým je samotná drevina, z ktorej je vyrobený. V neposlednom rade sú pri výbere dôležité aj špeciálne rozlíšenia ako napríklad priznaný spoj (malé zrezanie hranky a leštený povrch).

Realizácia fasády z profilov, napríklad z tatranského, zrubového a iných typov zo smrekového dreva (smrek, sibírsky smrek), by sa mala začínať minimálne na hrúbke 15 mm. Ideálne je 16 až 20 mm či dokonca až 28 mm, ak sa rozhodnete pre obitie altánku, garáže, prístreška na drevo či zhotoviť terasu svojpomocne.

Ak chcete drevený profil použiť na fasádu domu, chaty alebo obdobného väčšieho objektu, odporúča sa vybrať taký, ktorý má hrúbku okolo 20 mm a viac. Pri drevených fasádach je to štandard. Hrúbka 20 mm zabezpečí stálosť materiálu aj pri nepriaznivých vplyvoch počasia (spolu so správnym ošetrením, napríklad olejovou lazúrou).

Pri hrúbke 20 mm si navyše môžete vybrať aj väčšiu šírku profilu – od 150 do 200 mm. Takéto dosky vyzerajú na väčšom objekte oveľa zaujímavejšie ako napríklad 100 až 120 mm široký profil.

Pozor na zrubový profil na väčších objektoch

Na realizáciu fasády väčšej chaty alebo domu sa často používa aj zrubový profil(pologuľatý). Z našej ponuky sa najviac predávajú profily s hrúbkou okolo 20 mm a šírkou 150 mm. Hoci sú veľmi obľúbené, na väčších chatách či domoch môžu, a často aj vyzerajú, veľmi neprirodzene. Na takéto projekty je lepšie použiť rozmer 28 x 196 mm alebo 45 x 245 mm.

Zrubové profily od hrúbky 28 mm ako aj tatranské od hrúbky 20 mm dokážete urobiť jedinečné vďaka vkladacím medzikusom, ktoré sa nazývajú duše. Tie v našej ponuke nájdete vo frézovanom prevedení (imitácia slamy) a hladkom oblom, teda valček.

Náš tip:

Ak sa rozhodnete pre modernú fasádu zo sibírskeho smrekovca (sibírsky červený smrek), vyberte si u nás. V našej v ponuke nájdete len také rozmery sibírskeho smrekovca, ktoré sú vhodné na všetky druhy vonkajších realizácií. Stačí, ak si zvolíte podľa toho, čo sa vám páči. Hodiť sa môže napríklad rombus kosý, rombus dvojitý, trendfuga, hobľované dosky a hranolčeky na fasády či 3D fasáda.

Aký tatranský profil vybrať na podbitie striech, altánkov či garáží?

Podbitie striech, altánkov či garáži v exteriéri sa dá spraviť aj s tenšími profilmi, keďže tak nepodliehajú vplyvom počasia. Určite je ale dobré zvoliť hrúbku aspoň 12,5 mm, ideálne 15 mm. Pri týchto rozmeroch je navyše veľký výber šírok – od 96 mm až po 146 mm. Na podbitie garáží či hospodárskych objektov sa často používa aj 2. trieda kvality, ktorá na to úplne stačí.

Aký tatranský profil vybrať do interiéru?

Výber dreveného profilu do interiéru patrí medzi najjednoduchšie, keďže môžete použiť všetky ponúkané typy hrúbok (od 11 mm až do 28 mm) a takisto akékoľvek kombinácie šírky.

V našej ponuke nájdete štandardné prevedenia perodážky, kde je spoj vo forme písmena V, alebo bez medzery v spoji, či vzor SOFT a ORIGINÁL s medzerou v spoji (predĺžené pero). Oba typy sa však líšia sa hranou. Kým SOFT ju má oblú, ORIGINAL zrezanú. Na stropy je takisto veľmi obľúbený drevený profil „prekladaný strop“, ktorý vyrábame hneď v dvoch verziách – smrek I. triedy v rozmere 20 x 210 mm a vo verzii 30 x 280 mm.

V interiéri ale treba myslieť na to, že s vybraným obkladom budete v pravidelnom kontakte, budete ho mať stále na očiach. Preto netreba zabúdať na správny výber šírky aj z estetického hľadiska a tiež na opracovanie leštením. Ideálny je sibírsky smrek s malými hrčami, ktorý aktuálne patrí medzi to najlepšie, čo sa dá pri opracovaní dosiahnuť.

Pozor na teplotu v miestnosti

Jeden z faktorov, ktorý obmedzuje výber profilov do interiéru, je teplota. Ak máte v miestnosti krb alebo podobné silne výhrevné teleso, je dobré vyvarovať sa extra širokým profilom okolo 200 mm v štandardnom prevedení, teda bez termo alebo parenej úpravy. Kvôli vysokej teplote a rýchlejšiemu zosušeniu sa totiž môžu výrazne zväčšiť medzery medzi jednotlivými profilmi.

Aký drevený profil vybrať na podlahu?

Drevená podlaha, nazývaná aj dlážkovica, je jedným z najobľúbenejších profilov nielen na podlahu. Používa sa hlavne v chatách, podkroviach, v domoch či bytoch, ale tiež na podbitie striech, podhľadov alebo na strop v interiéri. Najmä, ak máte záujem o obyčajný doskový štýl bez zrezania hrany s perom a drážkou.

V našej ponuke nájdete štandardnú podlahu s ostrou hranou v mnohých rozmeroch a materiáloch. Ide o najobyčajnejšie prevedenie drevenej podlahy, aké si viete kúpiť. Avšak u nás máme aj niečo viac – modernejší typ drevenej podlahy s priznaným spojom, pre ktorý je typické jemné stúpanie hrán, teda skosenie hrany približne o milimeter. Hlavnou výhodou je jednoliaty povrch aj po jemnom zosušení po montáží, keďže malé medzery s veľkosťou približne 2 mm pri pri stúpaní hrán nepôsobia tak nápadne.

Takisto v prípade nerovnomerného podkladu je povrch po montáži prirodzenejší. Takýto drevený profil navyše netreba brúsiť, má leštený povrch. V prevedení zo sibírskej borovice s priznaným spojom máme dokonca aj dlážkovicu s nadpájaním na 4-strannú perodrážku.

Ak však túžite skôr po drevenej podlahe z masívu, môžete si vybrať profily zo severského jaseňa a dubu či sibírskeho smrekovca. Patria medzi to najlepšie, čo sa dá pri tvrdých podlahách, ktoré sú vyrobené z jedného kusa reziva, nájsť. Nejde o žiadnu kompozitnú podlahu. Všetky masívne podlahy z duba, jaseňa a smrekovca sú vysokokvalitne opracované, s jemným priznaným spojom a nadpájaním na dĺžku, teda so 4-strannou perodrážkou a luxusným vzhľadom.

V poslednej dobe sa do popredia dostávajú aj veľkoplošné materiály, ktoré imitujú jednoliate drevené steny s minimom nežiaducich spojov. V našej ponuke ich nájdete pod názvom biodoska. Ponúkame ju vo verzii s perodrážkou po dlhých stranách alebo ako klasickú dosku s hranami, ktorá je vyrobená zo sibírskeho smreku. Biodoska je zlepená z 3 vrstiev smrekových lamiel, čo zabezpečuje jej vysokú stabilitu a široké využitie v interiéri. Napríklad na steny, stropy, priečky, na výrobu nábytku, kuchyne, podhľadov (aj v exteriéri, napríklad pod balkóny).

Aký tatranský profil vybrať do sauny?

Výber dreviny na obitie interiéru sauny má tiež svoje zaužívané pravidlá. V poslednej dobe sa však interiéry sáun stávajú miestom pre zaujímavé spojenia a nekonečné možnosti. Základnou drevinou, ktorá sa používa na stavbu sauny, je pravý sibírsky smrek v hrúbke aspoň 12,5 mm. Je podobný nášmu smreku obyčajnému, no rastie vo vyšších nadmorských výškách. Má sýtejšiu farbu a menšie hrče. Okrem toho je aj cenovo výhodnejší.

V našej v ponuke saunového materiálu máme ale aj ďalšie dreviny, ktoré sú pre sauny typické. Ide napríklad o jelšu, osiku, prípadne o ich luxusnejšiu a zaujímavejšiu verziu ako thermo osika alebo v black wax úprave, teda s čiernym voskovým náterom.

Všetky uvedené dreviny si môžete zaobstarať v tvaroch KLASIK (perodrážka), SOFT (medzera v spoji, predĺžené pero a oblé hrany) a STS (veľmi malá medzera, dosky sú tesne vedľa seba, bez skosenej hrany). Čoraz obľúbenejší je aj atypický obklad s luxusným nádychom z radu RUSTIK. Ide o sekané a kartáčované profily, z ktorých sú do sauny vhodné hneď tri – klasický zo sibírskeho smreku, v thermo verzii alebo v svetlejšej parenej verzii (kratšia thermo úprava).

Náš tip:

Pozor, na lavičky a opierky do sauny treba použiť lavičkový profil. Smrekové dosky z klasického smreka alebo zo sibírskeho sa síce môžu použiť ako obklad, ale nie na saunové sedenie. Do sauny sú nutnosťou hobľované dosky so zrezanými hranami z osiky, jelše alebo thermo osiky.

Luxusný tatranský profil: Kam sa hodí?

Hľadáte drevený obklad alebo prvok, ktorý je jedinečný a nevšedný? Vyberte si z nášho portfólia. U nás nájdete aj špeciálne profily. Napríklad drevené profily RUSTIK s luxusným nádychom. Hodia sa do moderne poňatého interiéru v chatách, domoch alebo aj na fasádu, ak sa vyberie správny materiál.

Pri RUSTIK profiloch si môžete vybrať z rôznych variantov materiálov a úprav. V ponuke je sibírsky aj červený smrek a úpravy THERMO a PARENÉ v sekanom aj kartáčovanom prevedení. Alebo aj verzia THERMO bez sekano kartáčovanej úpravy s hladkým povrchom.

Nechýba ani drevený obklad s perodrážkou zo starých dosiek, ktoré majú viac ako 60 rokov, a tak aj svoju jedinečnú farbu. Obklady RUSTIK sú určené primárne do interiéru, do exteriéru sa hodia iba na miesta, kde ich neohrozia vrtochy počasia. Na podbitie ich teda využijete, na fasádu už nie. Ak by ste ale predsa len chceli použiť RUSTIK na fasádu, v ponuke máme jeden vhodný typ – RUSTIK červený smrek PARENÝ. Ten odolá aj nepriaznivým vplyvom počasia a vytvorí jedinečnú drevenú fasádu.

Ponuka hranolov a hobľovaných dosiek

Hobľované dosky

Okrem rôznych profilov s perodrážkou a špeciálnych profilov ponúkame aj široký sortiment hobľovaných dosiek a hranolov. Napríklad hobľované dosky S4S (hobľované leštením zo štyroch strán, zväčša zo sibírskeho smreku alebo smrekovca so zrezanými hranami) v rôznych rozmerových kombináciách. Tieto dosky majú všestranné využitie.

Dajú sa použiť v interiéri, exteriéri, na dorábky prvkov, stropy, poličky, obložky okien, parapety, prípadne aj ako fasáda. Výhodou je vysokokvalitný hobľovaný povrch, ktorý sa dosahuje leštením (viac ako brúsenie), s malými hrčami a peknou kresbou dreva z vyšších nadmorských výšok. Hobľované dosky zo sibírskeho smrekovca môžete použiť aj na moderné fasády z prekladaných dosiek.

Hranoly

V našej ponuke sú aj tri najpoužívanejšie kategórie drevených hranolov – podkladové laty, hobľované hranoly C24 a hobľované hranoly KVH s rezaním na dĺžku podľa požiadavky.

Laty/podkladové hranoly a hobľované hranoly sú určené ako príslušenstvo na montáž drevených obkladov a na vytvorenie roštu pred kladením podlahy. Ponúkame ich v rôznych veľkostiach a dĺžkach. Všetky sú sušené a pripravené na použitie na rošt v interiéri.

Hobľované hranoly C24 leštením zo sibírskeho smreku a so zrezanými hranami patria medzi najvyššiu triedu kvality hranolov s certifikáciou C24 na zaťaženie. Ich použitie je veľmi všetranné. Hodia sa na rôzne konštrukcie, domčeky, podhľadové zábradlia či skelety. Je pre nich typická jednotná hrúbka 45 mm a veľká ponuka šírok od 45 do 245 mm.

KVH hranoly sú dĺžkovo lepene hobľované hranoly so zrezanými hranami, ktoré postupne nahrádzajú štandardné rezivo z píly. Ich výhodou je spoľahlivá zostatková vlhkosť, keďže sú komorovo sušené na 12 až 14 %, rovnosť a hlavne rýchla dostupnosť v želanej dĺžke.

Na sklade ich máme v niekoľkých rozmeroch hrúbky a šírky a v dĺžke 13 m. Podľa vašich požiadaviek ju rozrežeme do maximálne dĺžky 13 m na mieru po 10 cm. KVH hranoly sa bežne predávajú len v tzv. NSi kvalite (nepohľadová kvalita), no sú porovnateľné so štandardným hobľovaným rezivom z píly.

Využitie nájdu od konštrukcií na drevodomy až po rôzne druhy altánkov, garáží, prístreškov či terás. Ponúkame ich vo verzii KVH (len pozdĺžne lepenie) alebo vo väčších rozmeroch KVH DUO (pozdĺžne lepenie + sendvičové lepenie, teda 2 kusy zlepené na sebe).

Ak máte záujem o rozmer KVH hrúbky a šírky na mieru vo väčšom množstve kontaktujte nás. Vieme zabezpečiť takmer akýkoľvek rozmer hrúbky a šírky do 14 dní. V prípade záujmu o vyššiu kvalitu a nosnosť GL28 až GL32 zadovážime BSH hranoly, ktoré sú lepené z niekoľkých častí a vyrobené z triedeného reziva vo vysokej kvalite. Takisto sa dajú objednať v takmer akejkoľvek hrúbke, šírke a dĺžke.

Kontakt

Predajňa Nižná (hlavný sklad)

Družstevná 511

027 43 Nižná
Zobraziť na mape

Otváracie hodiny
Po - Pi 8:00 - 16:00 hod.
So ZATVORENÉ

+421 907 885 834
info@tatranskyprofil.eu

Garancia najlepšej ceny

Dávajte si pozor. Našli ste na tento produkt nižšiu cenu? Nemusí to byť tak, ako to vyzerá.

Spýtajte sa predajcu, či v cene je aj DPH, nakoľko je častá prax predajcov uvádzať cenu bez DPH pod slovíčkami ako netto alebo konečná cena, ktorá je rovnaká alebo jemne nižšia od našich cien, ktoré sú s DPH AVŠAK neobsahuje DPH, a preto Vás môže celá zákazka stáť aj o 20% viacej.

Príklad:
20x146mm u nás 11,20€/m2 s DPH
u konkurencie 10,80€/m2 len tak = 12,96€ s DPH

Zľavový systém. Pri odbere väčšieho množstva poskytujeme svojim zákazníkom možnosť kúpiť si tovar so zľavou.

Ak ste našli v rámci relevantnej konkurencie výhodnejšiu ponuku skladom, napíšte nám. Pokiaľ to bude možné, cenu vyrovnáme.

WOOD PROFIL s.r.o., drevené profily, Družstevná 510, Nižná 027 43, 0907 885 834, info@tatranskyprofil.eu